Info

Zľakli ste sa vody prskajúcej z vášho výfuku? Povieme vám prečo sa to deje a či to škodí vášmu autu

Voda z výfuku

Pri naštartovaní, pri voľnobehu či pri zábere… Všimli ste si, ako z či už vášho, alebo aj cudzieho automobilu, vyprskla voda z výfuku? Stáva sa to často. Hoci sa niektorí tohto javu zľaknú, vo väčšine prípadov by to nemal byť žiadny problém. Čo tento jav spôsobuje a čo môže zapríčiniť si povieme v tomto článku. Pravdou je, že vo väčšine prípadov sa báť vôbec nemusíte.

Na vine je s najväčšou pravdepodobnosťou fyzika…

Ak teda uvidíte vytekať, kvapkať či prskať vodu z vášho ako aj cudzieho výfuku, nemusíte sa báť, že znamená nejaký problém s motorom.

Ak ste paranoidný šofér, vyprsknutie vody z výfuku pred vami stojaceho automobilu, napríklad na semaforoch, vás ihneď prinúti k zamysleniu sa, či sa to nedeje aj vám a či to náhodou nie je problém v motore automobilu, ktorý by mohol spôsobiť jeho skazu. Chceli by sme vás týmto článkom uistiť, že vo väčšine prípadov sa nejedná o žiadny problém a je to bežný jav, ktorý je pri automobiloch so spaľovacími motormi normálny. Tento jav je možné badať čím ďalej tým častejšie práve v dnešných dňoch, kedy pomaly začína klesať ranná teplota k jednociferným číslam, dokonca neskôr až pod bod mrazu.

Čo teda spôsobuje jav prskania, kvapkania alebo tečenia vody z výfuku? Ihneď po naštartovaní vášho automobilu začnú prúdiť výfukovým potrubím horúce plyny. Samozrejme výfukové potrubie, ktoré je vychladené napríklad nočným státím pred domom, v zime častokrát na mraze, sa ešte nestihlo ohriať na prevádzkovú teplotu a teda v dôsledku prúdenia horúcich výfukových plynov v potrubí sa v ňom vytvára kondenzát. Ten sa vyzráža a ako voda vytečie von z výfukového potrubia koncovkou výfuku. Akonáhle sa výfukové potrubie zohreje na prevádzkovú teplotu, prestane aj vytekanie vody z koncoviek, voda unikne v podobe pary bez zápachu a teda laicky povedané, hneď je po probléme.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Aký však môže nastať problém s hromadiacou sa vodou, ktorá nestihne odtiecť alebo vypariť sa? Pri jazdách na krátke vzdialenosti, a teraz je jedno, či jazdíte na benzín alebo na naftu, sa skondenzovaná voda nestihne odpariť. Vtedy je tu reálna možnosť problému, kedy sa neodparená voda začne hromadiť v tlmiči výfuku, kde môže spôsobovať jeho koróziu, ako aj následnú koróziu celého výfukového potrubia. Je preto potrebné častejšie vziať vášho štvorkolesového miláčika na dlhšiu trasu, kedy sa výfukové potrubie dokáže poriadne prehriať a nazrážaná voda sa bude mať čas kompletne z výfukového potrubia a jeho častí vypariť.

Ak teda uvidíte vytekať, kvapkať či prskať vodu z vášho ako aj cudzieho výfuku, nemusíte sa báť, že znamená nejaký problém s motorom. Je to obyčajná fyzika ktorá vás však upozorňuje, že by ste mali sem tam nechať vaše auto poriadne prebehnúť na dlhšiu vzdialenosť, aby sa skondenzovaná voda úplne z potrubia dostala von. Ak sa vám celý týždeň nedarí vybehnúť mimo mesta, spravte si s rodinkou, alebo aj sami pekný výlet do okolia vášho mesta. Nielen že príjemne strávite deň, ale aj zohrejete výfuk a vyfúkate z neho von nahromadenú vodu. Okrem toho ho pri vyšších otáčkach očistíte výfuk aj od nahromadených spalín, ktoré ste počas týždňa v meste pri nízkych otáčkach nahromadili.

Ak by ste však badali vodu tečúcu z výfuku napríklad v letných mesiacoch, kedy sú teploty vzduchu na maximách, vtedy je možné teoreticky hľadať problém aj niekde inde. Ak máte pochybnosť, že by tečúca voda mohla byť spojená s nedostatočne ohriatym výfukovým potrubím, je potreba navštíviť autoservis a poradiť sa, o aký problém by sa mohlo jednať. Nasledujúce problémy sú však už spojené aj s prípadnými zmenami správania sa automobilu či motoru pri jazde. Voda vo výfuku sa môže objaviť napríklad v prípade poruchy tesnenia hlavy valcov, poruche chladiča EGR hlavne pri naftových motoroch ako aj v prípade poškodených piestov, kedy sa voda dostáva tam, kam nemá a výfukovým potrubím uniká von. Tu je samozrejme potrebná odborná diagnostika a starostlivosť v servise. Avšak tieto poruchy sú oveľa menej pravdepodobné, ako fakt, že voda, ktorá prská z výfuku, sa tam nahromadila kvôli slabo zohriatemu výfukovému potrubiu. Netreba preto hneď panikáriť, ale zachovať pokoj a odsledovať si, či vám voda prská z výfuku aj po zohriatí motora a potrubia, alebo nie. Ak to prskanie, kvapkanie či tečenie prestalo, môžete s pokojom nasadnúť a uháňať tam, kam to máte zrovna namierené. Bez stresu.


Zdroj foto: media.ford, media.chevrolet

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button