RETRO

Kultový americký športiak Dodge Viper oslavuje 30 rokov! Aj dnes je brutálny a nádherný

Dodge Viper oslavuje 30 rokov

Deti deväťdesiatych rokov mali v detských izbách na stenách rôzne automobily. Ak hovoríme z vlastnej skúsenosti, nám sa tam nachádzal okrem monopostu Ferrari F1 aj Plymouth Prowler či ikonický Dodge Viper. Posledný športiak, ktorý sa okrem rôznych automobilových súťaží objavil aj v seriáli Viper (Zmyja), dnes oslavuje 30-te narodeniny. Jeho história je bohatá na úspechy a aj dnes predstavuje exkluzívny, výnimočný a jedinečný športiak, po ktorom je veľký dopyt hlavne zo strany súkromných zberateľov.

Pôvodný Dodge Viper sa oplatí kúpiť aj dnes…

Dodge Viper bol začiatkom deväťdesiatych rokov  (vyrábal sa od 1992 do 2002) jedným z najvýkonnejších amerických “muscle cars”.

Deti deväťdesiatych rokov mali v detských izbách na stenách rôzne automobily. Ak hovoríme z vlastnej skúsenosti, nám sa tam nachádzal okrem monopostu Ferrari F1 aj Plymouth Prowler či ikonický Dodge Viper. Posledný športiak, ktorý sa okrem rôznych automobilových súťaží objavil aj v seriáli Viper (Zmyja), dnes oslavuje 30-te narodeniny. Jeho história je bohatá na úspechy a aj dnes predstavuje exkluzívny, výnimočný a jedinečný športiak, po ktorom je veľký dopyt hlavne zo strany súkromných zberateľov.

Dodge Viper bol začiatkom deväťdesiatych rokov  (vyrábal sa od 1992 do 2002) jedným z najvýkonnejších amerických “muscle cars”. Na domácom trhu bol označovaný ako Dodge Viper SR I a SR II. Do Európy ho exportovali ako Chrysler Viper. S menom Dodge Viper však zažil oveľa viac úspechov. Na jeho vzniku mal nemalý podiel aj sám veľký Carroll Shelby.

Zrod ikonického amerického športiaka sa datuje do roku 1987. Šéf globálneho produktového vývoja značky Chrysler, Bob Lutz, spojil sily so šéfom návrhárskeho štúdia Tomom Galeom a začali pracovať na modeli, ktorý by zaplnil dieru značky na trhu s “muscle cars” ako boli Mustang, Corvette či Camaro. Tom Gale začal ihneď tvoriť a z jeho hlineného modelu vznikol červený démon Dodge Viper, ktorý sa svetu predstavil po prvýkrát v roku 1989 na detroitskom autosalóne NAIAS. Najskôr sa mal volať Copperhead (štrkáč) ale Viper sa ujal oveľa lepšie. Na autosalóne zožal úspech no prišiel prvý problém. Bolo treba zohnať “len” 70 miliónov dolárov na rozbeh sériovej výroby. Samozrejme, ako dnes už vieme, peniaze sa podarilo nájsť a šéf Chrysleru Lee Iacocca dal zelenú novému projektu. Vďaka šéfinžinierovi Royovi Sjobergovi a tímu 85 technikov sa zrodil kultový Dodge Viper. Na pomoc v roku 1989 prišiel tímu aj sám Carroll Shelby. Úloha bola jasná – vytvoriť zbesilý športiak, ktorý by sa však mal v pohode premávať aj po meste v bežnej premávke a pohodlne odviezť dvojicu pasažierov. Na jeseň 1989 vyšla z výrobnej linky prvá karoséria a v decembri sa už prvý prototyp preháňal po testovacej dráhe.

Vďaka tomu, že americký koncern v tom čase vlastnil Lamborghini Engineering, Dodge Viper dostal naozaj profesionálnu starostlivosť pri výbere a naladení agregátu. Základným motorom sa stal osemlitrový vidlicový desaťvalec Magnum z pick-upu Dodge RAM. Technici Lamborghini vyrobili nový hlinkový a hlavne ľahší blok motora, prepracovali hlavy valcov z rovnakého materiálu. Výkon motora vystrelil ku hviezdam a Dodge Viper tak mohol ponúknuť neskutočných 406 koní. Stále majme na pamäti, že to bolo v roku 1990 (testovacie modely) a 1992-1993 (produkčné modely). Motor presúval svoj výkon na zadné kolesá pomocou šesťstupňovej priamo riadenej prevodovky Borg-Warner T56. V roku 1991 sa objavil monštruózny Dodge Viper ako “pace car” na okruhu Indy 500. Za volantom sedel sám veľký Carroll Shelby. Od roku 1992 sa objavuje na showroomoch predajní po celých Spojených štátoch. Jeho prvotný náklad bol 285 kusov s niekdajšou cenovkou neuveriteľných 50 700 dolárov. Všetky exempláre sa predali však ešte oveľa drahšie.

Prvé modely boli kabriolety s plátennou strechou. Pevná strecha sa pridala do ponuky až neskôr. Roadster vážil len 1490 kilo no jeho spotreba, podľa oficiálnych údajov, bola kvôli obriemu motoru 20 litrov na 100 km v meste a mimo mesta o osem litrov menej. Avšak každý strávený liter monštrom menom Dodge Viper stál za jeho volantom za to. Samozrejme, asi nikto na ňom nejazdil na spotrebu a sú záznamy, kedy majiteľ hovoril až o 50-tich litroch spotrebovaných na 100 km. Brutálne! Z nuly na 100 km/h vystrelil za 4,2 sekundy, Na 100 míľ za hodinu (160 km/h) mu to trvalo 9,2 sekundy. Americký športiak s dĺžkou 4450 mm, šírkou 1920 mm a výškou len 1120 mm, s rázvorom 2446 mm, dokázal zdolať preteky na štvrť míle (402 m) len za 12,9 sekundy. Cieľovú líniu prebehol v rýchlosti 183 km/h. A to je slušný čas aj na dnešné športiaky.

Nasledujúci rok predaja (1993), priniesol verziu s pevnou strechou, za príplatok 2500 dolárov. Automobil sa zmenil len mierne. Zmizli nepotrebné detaily ako napríklad anténa, dizajnéri pridali do ponuky čiernu farbu a z liniek zišlo 1043 exemplárov. O rok neskôr sa k ponúkaným farbám pridala aj žltá či zelená. Automobil naberal na základnej cene. Tá stúpla na 55 200 dolárov. Do roku 1994 z liniek zišlo až 5 988 kusov športiaku Dodge Viper. Ameriku opustila len necelá šesťstovka z nich.

Dodge Viper s označením SR II prišiel na svet v roku 1995. Po prvýkrát sa verejnosti ukázal, ako inak, na autosalóne v Detroite o rok neskôr. Druhá generácia bola len akousi modernizáciou prvotného modelu, ktorý si pomaly ale isto získaval masy fanúšikov po celom svete. Zakončenia výfukov sa z bokov presťahovali dozadu, čo bola trošku škoda. Hliníkový blok motora stratil na váhe zhruba 50 kilogramov a jeho výkon sa zvýšil na 421 koní s krútiacim momentom 662 Nm. Celkovo sa znížila aj hmotnosť karosérie o takmer 30 kilogramov vďaka použitiu hliníkových prvkov namiesto oceľových. Na trh prichádza v tomto období aj novinka Dodge Viper GTS. Najväčšou prednosťou bola jeho maximálna rýchlosť atakujúca 300 km/h. V pretekárskom prevedení GTS sa v roku 1994 prihlásila značka do pretekov Le Mans s dvojicou modelov Viper RT/10.

Vývoj nasledujúcich pretekárskych modelov GT2 pre vytrvalostné preteky prebiehal v spolupráci s francúzskymi či britskými špecialistami. Výsledkom bolo 760 koňové monštrum predstavené v Pebble Beach v roku 1995. Model dostal obrovské zadné krídlo a objem motora bol jemne zvýšený na 7998 cm3. Pribudli aj ďalšie aerodynamické detaily či otvory pre lepšie chladenie. Podvozok s dvojitými lichobežníkmi a vinutými pružinami dopĺňali nastaviteľné tlmiče. Priečny stabilizátor vpredu bol vyrobený z uhlíkových vláken. Zadný ostal oceľový. Prevodovka bola sekvenční.

Dodge Viper začal sláviť úspechy aj na poli svetových motoršportových podujatí. Vďaka tomu sa ešte viac dostával do povedomia ľudí ako brutálny športiak, vďaka čomu stúpali predaje limitovaných ale aj štandardných modelov GT2 Champion Edition či GTS-R. Tituly pre Viper sa hrnuli od roku 1994 a to samozrejme prilákalo pozornosť. Modely Dodge Viper dokonca triumfovali aj v pretekoch 24 Le Mans a o domácich súťažiach asi ani nemusíme konkrétnejšie hovoriť. Vipery už nenasadzovali len americké tímy, ale aj európske. Po celom svete získali 163 víťazstiev z 262 zaznamenaných štartov. Rok 1997 priniesol zvýšenie výkonu základnej verzie na 456 koní. O rok neskôr bol v modeloch upravený vačkový hriadeľ a zaujímavosťou jubilejného roka 2000 je aj pridanie ABS-ka či vystuženého rámu.

Posledný rok výroby 2002 priniesol aj posledných 360 kusov kupé modelu GTS Final Edition. Viperov s označením SR II vzniklo spolu 11 182 kusov z toho 7 135 v prevedení kupé GTS. Počas svojho kraľovania americkým “muscle cars” bol Dodge Viper nielen šialene výkonným, ale aj poriadne nebezpečným. Však takmer do konca výroby nemal ABS či ESP. Aj vďaka tomu sa ich dodnes dochovalo veľmi malé množstvo oproti pôvodne vyrobeným kusom. Dnes sa na internete dajú nájsť exempláre s rôznymi cenovkami Tie z 1992 stoja pokojne aj 100 000 dolárov. Mladšie sú o niečo lacnejšie, no stále sa hýbeme rádovo v desiatkach tisíc. Dodge Viper je tak nielen dokonalým športiakom, ktorého sláva ako aj tvary nikdy nezovšednejú, ale aj výbornou investíciou či zberateľským kúskom. Mať tak pár desiatok tisíc nazvyš, hneď by sa jeden vošiel aj do našej garáže.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button