Automobily

Na scénu prichádza limitka Shelby GT500 Code Red – Mustang s výkonom 1300 koní!

Shelby GT500 Code Red

Najnovšie dielo americkej spoločnosti Shelby American nadväzuje na projekt, na ktorom začali pracovať už pred 14-stimi rokmi. Hneď na prvý pohľad môžeme hodnotiť, že najnovší model Shelby GT500 Code Red, postavený na Forde Mustang, bude niečím výnimočný. Tou výnimočnosťou je jeho výkon 1300 koní! Táto brutálna raketa sa však neujde každému.

Toto brutálne Shelby má jeden problém…

V roku 2008, kedy tento 1300 koňový projekt vznikal, bolo riešenie s dvomi turbami nielen drahé, ale na tú dobu aj nie veľmi realizovateľné.

Shelby GT500 Code Red je limitovaným veľdielom, ktoré bude mať možnosť vlastniť len 30 ľudí. Nepredpokladáme, že by už všetky exempláre nemali dnes sľúbených nových majiteľov. Aj napriek tomu však je doslova potrebné, predstaviť si, čo nový Shelby GT500 Code Red dokáže. 5,2 litrový osemvalcový motor bol prepracovaný v spolupráci s Nelson´s Racing Engines. Prepĺňanie kompresorom bolo nahradené dvojicou turbodúchadiel od Fathouse Performance. V roku 2008, kedy tento 1300 koňový projekt vznikal, bolo riešenie s dvomi turbami nielen drahé, ale na tú dobu aj nie veľmi realizovateľné. Čas a vývoj však tento niekdajší problém vyriešil. Podvozok auta je plne nastaviteľný vďaka nastaviteľným pružinám a tlmičom MagneRide. Spod blatníkov sa hrdo derú navonok obrovské kované hliníkové kolesá Shelby. Automobilu nemôže pri jeho konfigurácii chýbať ani obrovské karbónové zadné krídlo.

Okrem dvojice turbodúchadiel, dostal motor aj upravené zvody, zákazkové ojnice a piesty značky Manley, tiež nové sanie, čapy ARP, nové rozvodové reťaze či systém riadenia motoru MoTec. Tento systém dokáže naplno využiť potenciál dvojice turbodúchadiel a preplní ich na maximum. Upravený 5,2 litrový osemvalec pri natankovaní nádrže klasickým benzínom E5 poskytne výkon “len” 1014 koní s krútiacim momentom 1058 Nm. Ak však do nádrže “čapnete” poriadne palivo, a tým myslíme E85, výkon motora sa zdvihne až na 1318 koní s krútiacim momentom 1356 Nm. Vďaka tomu sa môže Shelby GT500 Code Red porovnávať s tými najdivokejšími svetovými superšportami.

Ako sme už v úvode spomenuli, Shelby GT500 Code Red nebude pre každého. Shelby plánuje vyrobiť len 30 kusov modelu. Prvých 10 si pripomenie modelový rok 2020, druhá desiatka modelový rok 2021 a tretia, pochopiteľne, modelový rok 2022. Vozidlá z poslednej série dostanú navyše aj plaketu k 60-temu výročiu značky Shelby. A koľko bude limitovaná verzia divokého vozidla Shelby GT500 Code Red stáť? Len samotná úprava vyjde na 209 995 dolárov. K tomu si ešte musíte zaobstarať štandardné Shelby GT500. To by však nebol taký problém pre tých, ktorí majú na takýto výstrelok peniaze. Problém je, že Shelby GT500 Code Red nebude homologovaný na jazdu v bežnej premávke, čo jeho využitie striktne obmedzuje na uzavreté cesty či okruhy. A to je dosť veľký problém pre tých, ktorí chcú svoj Shelby GT500 Code Red ukázať všetkým naokolo a užívať si ich či už prajné, alebo závistlivé pohľady.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button