Automobily

Koniec problémov s nízkym dojazdom! Obytný príves pre elektromobily rieši problém…

Polydrops P17A

Cestovanie karavanom, bez potreby rezervácie drahého hotelového ubytovania, láka v posledných rokoch čo raz viac turistov. Obrovské americké karavany či subtílnejšie európske nadstavby na štandardných podvozkoch dodávok do 3,5 tony, alebo aj prívesné obytné vozíky. Toto všetko môžeme stretávať na európskych cestách hlavne v letnej sezóne. Čo však majitelia elektromobilov a elektrofanúšikovia? Tí majú trošku problém. Na jednej strane absencia elektrických karavanov na trhu no na druhej strane takmer totálna neschopnosť elektrických automobilov ťahať za sebou vlečku či príves, kvôli značne zníženému dojazdu. Túto nemilú situáciu pre elektronadšencov má vyriešiť nový obytný príves Polydrops P17A. Je určený pre elektromobily a výrazne im napomáha s čo najekonomickejšou jazdou a s čo najnižším možným znižovaním kapacity akumulátora vozidla.

Elektromobily stále bojujú s nižšími dojazdami na čisto elektrický pohon v porovnaní s automobilmi s konvenčným pohonom. Tak isto ich dobíjanie nie je stále tak rýchle, ako tankovanie bežných palív. Preto aj cestovanie s prívesom nie je pre elektromobily ničím jednoduchým. Na krátke trasy nadmerné vybíjanie akumulátora problém nie je no viete si predstaviť, že by ste karavan za elektromobilom ťahali napríklad do Chorvátska alebo Talianska?

Tvar kvapky zabezpečí čo najlepšiu aerodynamiku…

Pri zapojení prívesu Polydrops P17A zaznamenali kalifornskí inžinieri nárast spotreby energie na elektromobiloch v rozmedzi od 20 do 25%.

Dilemu a problém s ťahaním obytného prívesu za elektromobilom sa pokúsila vyriešiť kalifornská firma Polydrops, ktorá posledné 4 roky vyvíjala prívesný obytný vozík P17A určený pre elektromobily. Ako prvý problém musela spoločnosť vyriešiť značne obmedzené hmotnosti prívesov, ktoré jednotlivé elektromobily môžu za sebou ťahať. Dokonca niektoré elektromobily ani možnosť ťahanie prívesu nemajú. Pre svoje pokusy si nakoniec vybrala elektrický automobil Tesla Model 3.

Kalifornský príves Polydrops P17A dostal aerodynamický dizajn pripomínajúci kvapku vody. Mal by tak zaručiť čo najnižší odpor vzduchu, vďaka čomu by sa mohla ušetriť istá časť spotrebovanej energie na jeho ťahanie. Výrazný kryt je nad nad ojom. Má za úlohu čo najviac zminimalizovať vákuový efekt vznikajúci pri ťahaní medzi vozidlom aprívesom. Z dizajnového hľadiska sú zaujímavé aj dvere prívesu, ktoré sa otvárajú dohora. Pohodlnejší prístup do prívesu však poskytnú zadné dohora sa otvárajúce dvere.

Príves Polydrops P17A disponuje vlastným lítium-iónovým akumulátorom, ktorý poskytne kapacitu 2,4 kWh. Za príplatok budú k dispozícii aj väčšie batérie s kapacitou 4,4 alebo až 12 kWh. Pri plánovaní dlhšieho pobytu v divočine vám určite pomôžu s energiou aj príplatkové solárne panely na streche, ktoré disponujú výkonov buď 260 alebo až 520 wattov. S najväčším akumulátorom by mal byť Polydrops P17A schopný dodávať energiu jeho obyvateľom až šesť dní. V kombinácii so solárnymi panelmi sa môže táto doma ešte trochu predĺžiť.

Interiér prívesu nie je vôbec sparťanský. Práve naopak. Poskytne istú mieru luxusu a môžeme povedať aj industriálneho štýlu. Kalifornská spoločnosť nezabudla na klimatizáciu, LED interiérové osvetlenie ako aj zástrčky na 110V či USB nabíjacie porty. Za príplatok ponúkne Bluetooth reproduktory. Ďalšia príplatková verzia obsahuje kuchynský modul, v ktorom nájdeme početné úložné priestory ako aj varič či chladničku. Fungovanie elektroniky zabezpečí palubná batéria.

Pri testoch v spojení s Tesou Model 3 Long Range s pohonom zadných kolies, konštruktéri dokázali nastaviť príves tak, aby uberal čo najmenší objem energie z akumulátora. Tesla Model 3 Long Range za dokonalých podmienok dokáže prejsť na jedno nabitie zhruba 500 kilometrov So zapojeným obytným prívesom Polydrops P17A sa jej dojazd znížil len o 105 kilometrov čo je 21%. Pri testoch na iných elektrických modeloch sa pokles energie pri ťahaní prívesu Polydrops P17A pohyboval v rozmedzí od 20 do 25%.

Všetky technické údaje sú veľmi zaujímavé a určite oslovili nejedného elektromobilového cestovateľa. Avšak každá sranda niečo stojí a o to viac, keď sa jedná o elektrohračku ako je príves Polydrops P17A. Jeho základná verzia vyjde na 24 990 dolárov, čo je, povedzme si úprimne, cena automobilu strednej triedy. Keď sa však bližšie pozrieme na príplatkové fičurky, tak batéria s kapacitou 12 kWh nás vyjde na 8000 dolárov, solárne panely s výkonom 500 wattov na ďalších 600 dolárov, kuchynský modul na 1850 dolárov a Bluetooth repráky na 500 dolárov. Za takto nafullovaný príves Polydrops P17A záujemci zaplatia 36 000 dolárov. A tu prichádza otázka, či sa takáto forma cestovania na elektrický pohon naozaj oplatí…

Zdroj: www.businessinsider.com

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button