Motocykle

Yamaha Ténéré 700 Rally Edition

Odkaz dakarskej legende XT600Z z roku 1983

Spoločnosť Yamaha oslavuje svoje dedičstvo z úspešných ročníkov Dakar Rally z 80. rokov špeciálnou verziou veľmi populárneho motocyklu Ténéré 700 s prívlastkom Rally Edition.

Názov modelu Ténéré je odvodený od púštnej oblasti a prírodnej rezervácie nachádzajúcej sa v severnom Nigeri v južnej časti Sahary. Od roku 1992 dokonca zapísanej do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Počas prvých šiestich ročníkov najnáročnejších pretekov na svete Rally Dakar sa jazdci na strojoch XT umiestnili celkovo 18-krát na pódiu. Korene Yamahy T7 teda siahajú do 80. rokov a k úspešným modelom XT500 a XT600, ktoré vďaka popularite na Dakare dosahovali úspechy aj v predajoch.   

XT500-1981
XT600Z 1983
XT600 1984
TÉNÉRÉ 700 RALLY EDITION 2020

  Odkedy spoločnosť Yamaha v roku 2019 uviedla na trh model Ténéré 700, rýchlo sa etabloval na trhu ako jeden z najpredávanejších adventure bajkov strednej triedy. Nielen vďaka nízkej hmotnosti, s ktorou súvisí ľahká manipulácia na ceste aj v teréne, ale aj overenému dvojvalcovému motoru s vysokým krútiacim momentom sa v Európe do dnešného dňa predali tisíce kusov.

  Ak ste dobrodružný typ, radi si to z cesty namierite aj do terénu a pokukávate po ľahkom andventure bajku, veľa možností vám neostáva. V ponuke naprieč značkami by ste asi poškuľovali po KTM 890 Adventure, BMW F 850 GS Adventure a po spomínanej Yamaha Ténéré 700.

  Plusy a mínusy si musí zvážiť každý sám, na čo chce aby mu motorka slúžila a čo mu robí radosť. Vo všeobecnosti by sme ale mohli tvrdiť, že spomedzi vyššie spomenutých je takým najsurovejším a najmenej pretechnizovaným strojom práve T7-mička od Yamahy.

  Ak teda padlo rozhodnutie práve na Yamahu, ostáva už len zvážiť, či vám stačí základná verzia Ténérky  v podobe nevýraznej čierno-sivej, čierno-modrej alebo bielo-červenej farby, alebo ste individualista, extrovert alebo človek, ktorý si potrpí na históriu a špeciálne edície a modely motoriek a vyberie si rovno verziu Rally aj s jej výhodami.

   V každom prípade vám edícia Yamaha Ténéré 700 Rally sadne ako uliata. A to myslím doslova. Vďaka špeciálne vyvinutému rally sedadlu, ktoré je vyššie a núti vás zaujať vzpriamenejšiu a vyššiu jazdnú polohu, sa vám bude jednoduchšie stavať na stupačky v teréne, prenášať váhu a pohrávať sa aj hmotnosťou motocyklu.  

   Historický odkaz T7-mička Rally nezaprie hlavne vďaka svojmu vzhľadu. A to farebnou kombináciou s odkazom na farby použité pri prvých pretekoch Rally Dakar a prvého modelu XT 600 Ténéré z roku 1983. Čierna spolu s pretekárskou modro-žltou grafikou “Speedblock” a zlatými ráfikmi vzdáva poctu továrenským motocyklom, na ktorých pretekali Jean-Claude Olivier a Serge Bacou.

    Súčasťou výbavy je aj koncovka výfuku Akrapovič, tá má bohatý hutný zvuk, ktorý je vysoko návykový, nie však príliš hlasný a samozrejme, keďže sme v EÚ, s neodoberateľným Db killerom.

    Motor je spoľahlivý 4-taktný, 4-ventilový, 2-valcový CP2 s objemom 689 cm³ a vysokým krútiacim momentom. Osadený je v dvojitom kolískovom rúrkovo-oceľovom ráme. Väčšina majiteľov motocyklu, ktorý má v názve “Rally” pravdepodobne bude tráviť veľa času mimo asfaltu. Ochranu motora im v tomto prípade už od výbavy bude poskytovať 4 mm “schutzplech” – odolná hliníková klzná platňa. Taktiež chladič bude pod ochranou štýlového hliníkového čierneho krytu, ktorý ho chráni pred kamienkami a vetvičkami odskakujúcimi počas jazdy v teréne.

     Ľahké predné a zadné kompaktné smerové svetlá obsahujú 9 LED v každom svetle a dodávajú motocyklu elegantný a moderný vzhľad.

     Špeciálne protišmykové podložky na nádrži sú pri verzii Rally Edition súčasťou základnej výbavy. Ich cieľom je zabezpečiť vyššiu priľnavosť kolien a celkovo vnútornej časti nôh k nádrži počas jazdy v teréne a pri zrýchľovaní, čo jazdcovi pomáha zvyšovať a optimalizovať kontrolu nad motocyklom. Riadidlá T7-mičky Rally edície sú taktiež vybavené od výroby ochranou rúk, ktoré sú pri jazde v teréne vystavené rôznym nástrahám v podobe kríkov, či konárov a v neposlednom rade chránia aj proti odstreľujúcim kamienkom, a zároveň chránia kĺby prstov pred náporom vetru.

     Verzia Ténéré 700 Rally Edition sa bude predávať iba vo farebnom prevedení Sky Blue.

     Technické parametre:

     MOTOR
     Typ Kvapalinou chladený štvortaktný radový dvojvalec DOHC so 4 ventilmi
     Zdvihový objem 689 cm3
     Vŕtanie a zdvih 80 mm × 68,6 mm
     Maximálny výkon 54 kW pri 9 000 ot./min.
     Max. krútiaci moment 68 Nm pri 6 500 ot./min.
     Objem palivovej nádrže 16 l
     Spotreba paliva 4,5 l/100 km
     Typ spojky Mokrá, viaclamelová
     Typ prevodovky 6-stupňová manuálna
     PODVOZOK
     Rozmery (D × Š × V) 2 370 mm × 910 mm × 1 455mm
     Výška sedadla 875 mm
     Svetlá výška 240 mm
     Pohotovostná hmotnosť 204 kg
     ZAVESENIE KOLIES
     Typ vpredu / vzadu Obrátená teleskopická vidlica, zdvih 210mm / kyvná vidlica (kĺbové odpruženie) zdvih 200mm
     KOLESÁ / BRZDY
     Typ vpredu R21 M/C 54V M+S – koleso vypletané s pneumatikou Pirelli Scorpion Rally STR / Hydraulická, dvojkotúčová, Ø 282 mm / 90/90
     Typ vzadu R18 M/C 70V M+S – koleso vypletané s pneumatikou Pirelli Scorpion Rally STR / Hydraulická, jednokotúčová, Ø 245 mm / 150/70

     Marcel Szabó

     Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button