Automobily

Rodinné SUV len ako hybrid. Honda plní svoje predsavzatie!

Honda CR-V 2021

Modernizácia modelov japonskej značky pokračuje. Či už je to prínosom trhu alebo nie, to posúďte sami. Modernizáciou pre tento rok prešiel aj väčší model Honda CR-V. Na jeho dizajne sa toho veľa nezmenilo. Zmeny skôr zažíva pod kapotou. Rovnako ako aj menší model HR-V, aj väčšieho súrodenca CR-V v Európe kúpite už len ako plug-in hybrid e:HEV.

Honda spustila veľkú elektrickú ofenzívu na európsky automobilový trh. Do roku 2022 chce mať všetky svoje modely z európskej ponuky elektrifikované. Transformáciu zahájil SUV model CR-V, ktorý nasledoval elektrický model “e”, neskôr hybridný Jazz a nakoniec aj menšie SUV HR-V. Z ponuky sa tak vytratí turbodiesel. Milovníci nafty sú nešťastní. Ekologickejšou náhradou s nízkymi nákladmi na jazdu má byť hybridné pohonné ústrojenstvo e:HEV.

Spaľovací motor nie len ako generátor…

Honda CR-V je prvá zo série modelov, ktoré čaká tento rok prerod z konvenčného pohonu na hybridný pohon e:HEV.

Rodinné SUV sa doteraz v Európe ponúkalo s benzínovým 1.5 litrovým i-VTEC Turbo štvorvalcom ako aj s hybridným pohonným ústrojenstvom. Časy sa však menia a benzínová jedenapolka tento rok z ponuky úplne vymizla. Rodinné SUV Honda CR-V bude tak pokračovať v jedinej verzii a to v plug-in hybridnej s označením e:HEV. Naftového motora sa žiaľ už tiež nedočkáme.

Japonská automobilka stavila na plug-in hybridný pohon, pri ktorom spaľovací motor pôsobí primárne ako generátor pre dopĺňanie akumulátora, no v prípade potreby sa však vie prepnúť a začne poháňať predné kolesá. Je to výhoda hlavne vtedy, keď vám dôjde elektrina a na blízku nie je žiadna stanica s možnosťou dobitia. Vtedy fungujete na klasickom spaľovacom motore, ktorý vás dopraví k najbližšej dobíjacej stanici. Hybridné ústrojenstvo je tak tvorené benzínovým dvojlitrovým atmosférickým štvorvalcom s výkonom 107 kW, pracujúcom v Atkinsonovom cykle a dvojicou elektromotorov z ktorých jeden, určený na pohon, dodáva automobilu výkon 135 kW.

Koniec konvenčných motorov japonskej značky Honda v Európe nie je len odpoveďou na stále tvrdšie nariadenia zo strany Európskej únie, ale aj jej odpoveďou na dopyt po hybridných automobiloch jej značky. Hybridná Honda CR-V sa tešila svojej popularite aj minulý rok a vyradenie čisto benzínového agregátu tak podporí jej rozvíjajúce sa ambície. Pre milovníkov športovejšieho nádychu rodinného SUV-čka bude k dispozícii aj verzia Sport Line s možnosťou voľby farby karosérie z dvoch prevedení – Crystal Black a Platinum White. Ponúkne náhon na všetky štyri kolesá či 18-palcové kolesá ako aj prémiovejší interiér.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button