Technika

Jazda na stlačený vzduch nie je len výmyslom zo sci-fi knihy! AIRPod 2.0 na vzduch skutočne jazdí

AIRPod 2.0

Ako spieva spevák Dalibor Janda: “Auto na vodu, teplo ze zimy, city v pilulkách, tohle budem jedno ráno mít…” V podstate môžeme skonštatovať, že naozaj toto všetko už tak nejak máme. Konštruktéri azda najekologickejšieho vozidla na svete AIRPod 2.0 pravdepodobne jeho pesničku nikdy nepočuli, no posunuli jeho niekdajšie vizionárske úvahy ešte trošku ďalej a vytvorili auto na vzduch. Samozrejme, nie je takým modelom, v akom sa dá každodenne existovať, a hlavne s rodinou, ale je to minimálne zaujímavý dôkaz toho, akým smerom sa môže mobilita budúcnosti uberať.

AIRPod 2.0 nie je len odvážnym renderom…

Automobil na stlačený vzduch využíva na pohyb základné fyzikálne princípy. Na rozhýbanie piestov využíva tlak v uzavretej sústave.

Aktuálnosť modelov, ktoré nejazdia na fosílne palivá, alebo na elektrinu vyrábanú nie úplne čistými spôsobmi, je aj v momentálnej svetovej situácii naozaj na mieste. Ceny energií prudko rastú a to nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách. Preto sa mnohí výrobcovia snažia svetu prezentovať vozidlá, ktoré nepotrebujú ani benzín, ani naftu, ani elektrinu. Jedným z takýchto prototypov je aj drobný mestský automobil AIRPod 2.0, ktorý dokáže jazdiť na stlačený vzduch.

Automobil poháňaný stlačeným vzduchom je technológia, ktorá je absolútne bezemisná. Stlačený vzduch nepotrebuje žiadne neekologické batérie, nevypúšťa žiadne splodiny a jeho prevádzka nepotrebuje zložité pohonné ústrojenstvo. Automobil na stlačený vzduch využíva na pohyb základné fyzikálne princípy. Na rozhýbanie piestov využíva tlak v uzavretej sústave. Ochrana životného prostredia tak s týmto automobilom naberá úplne nový rozmer. Pod jeho kapotou neprebieha žiadne spaľovanie, žiadne vybíjanie batérie či iné procesy, pri ktorých vzniká uhlíková stopa.

Výhodou modelu AIRPod 2.0 je aj jeho tichý chod. Samozrejme, aby sme boli objektívni, nemôžeme nespomenúť aj isté nevýhody, ktoré so sebou prevádzka automobilu na stlačený vzduch prináša. Prvou nevýhodou je nízka maximálna rýchlosť. AIRPod 2.0 dokáže jazdiť rýchlosťou maximálne 80 km/h. Je tak vhodný akurát tak do mestskej premávky. Ďalším mínusom je momentálne neexistujúca infraštruktúra pre dopĺňanie vzduchu. Hoci je vzduch všade okolo nás, žiaľ tak ďaleko vedci ešte nezašli, aby ním vedeli poháňať automobil. Nepredpokladáme, že by sa táto infraštruktúra v najbližších niekoľkých desaťročiach vôbec plánovala. Nie to ešte stavala. Aj napriek týmto veľkým mínusom sa spoločnosť Zero Pollution Motors rozhodla vytvoriť svoj model AIRPod 2.0, ktorým chce ukázať úplne bezemisnú jazdu a prevádzku automobilov budúcnosti.

AIRPod 2.0 ponúkne dojazd na jedno naplnenie stlačeným vzduchom až 120 kilometrov. Do mesta postačujúce, mimo mesto veľmi obmedzujúce. Rovnako obmedzujúca je aj jeho maximálna rýchlosť 80 km/h. Dopĺňanie stlačeným vzduchom je veľmi rýchle. Naplnenie trvá len 3 minúty. Motor s objemom 0,4 litra ponúkne výkon 7 kW (takmer 10 koní) s krútiacim momentom 45 Nm. Silu motora na zadné kolesá prenáša automatická prevodovka. Celková hmotnosť dvojmiestneho mestského vozítka na stlačený vzduch je len 350 kilogramov. Môžeme ho prirovnať k ťažšiemu motocyklu. Jeho rozmery sú pri tom 2130 mm na dĺžku, 1500 mm na šírku a 1710 mm na výšku. Do kufra sa vmestí batožina s objemom 400 litrov. Jeho cenovka je veľmi priaznivá a to len 10 000 dolárov. A najväčšia prednosť tohto modelu? AIRPod 2.0 skutočne jazdí. Nie je to len papierový nákres. Je to pojazdný automobil na stlačený vzduch.

Zdroj: Motor Development International SA Official YouTube Channel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button