Automobily

Faraday Future FF 91 sa predstavuje ako produkčný model! Čínska injekcia pomohla

Faraday Future FF 91

Kalifornská spoločnosť, ktorej časť zamestnancov tvoria, alebo tvorili, odídenci z Tesly, predstavila svoj prelomový elektrický automobil FF 91 už v roku 2017. Plány boli veľké no financií málo a veľmi rýchlo sa spoločnosť dostala na dno. Zachránila ju však finančná injekcia z Číny, vďaka ktorej sa nielen že dokázali postaviť na nohy, ale dotiahli až do produkčnej verzie svoj luxusný elektromobil Faraday Future FF 91. Jeho podoba však stále nemusí byť finálna. Začiatok výroby je naplánovaný na koniec tohto roka a dovtedy sa môže ešte kadečo zmeniť.

Faraday Future plánuje prvé testovacie jazdy…

Ak by šlo všetko podľa plánov, sériová výroba elektromobilu FF 91 by sa mohla zahájiť už koncom tohto roka. Nechceme však predbiehať udalosti. Pri momentálnej svetovej situácii to môže byť pokojne aj neskôr.

Kalifornská spoločnosť postupne dostavala svoju fabriku a dnes sa chystá na spustenie sériovej výroby svojho veľdiela. Na konkrétne dátumy začiatku výroby a spustenia predaja si však Faraday Future dáva pozor a nevypúšťa nič, čo by ju mohlo ohroziť. Prezentovaný prvý produkčný voz Faraday Future FF 91 bol pri svojom predstavení označený ako elektromobil s obsahom komponentov, ktoré budú použité v produkcii. To si môžeme vysvetliť aj tak, že vývoj ešte stále nie je ukončený. Kalifornská spoločnosť chystá výrobu niekoľkých modelov, ktoré budú postupne testovať v rôznych podmienkach. Na základe výsledkov môžu dostať finálne certifikácie, ktoré Faraday Future FF 91 vystrelia na cesty.

Ak by šlo všetko podľa plánov, sériová výroba elektromobilu FF 91 by sa mohla zahájiť už koncom tohto roka. Nechceme však predbiehať udalosti. Pri momentálnej svetovej situácii to môže byť pokojne aj neskôr. Matt Tall, viceprezident pre výrobu, podotkol, že súčasná podoba elektrického crossoveru Faraday Future FF 91 doslova resetuje očakávania zákazníkov v zmysle bezkonkurenčného zážitku z jazdy tak šoféra, ako aj spolujazdca. FF 91 je prvým superluxusným elektrickým automobilom.

Podľa doteraz zverejnených parametrov by sa o pohon elektrického crossoveru mali starať až tri elektromotory, ktoré sú umiestnené na platforme Variable Platform Architecture, ktorá okrem iného pojme akumulátor s kapacitou až 120 kWh. Na zadnej náprave bude zapnutá funkcia vektorovania krútiaceho momentu. Kombinovaný výkon elektromotorov by sa mal pohybovať na hranici 783 kW (1065 koní). Z nuly na stovku tak luxusný elektromobol Faraday Future FF 91 dokáže vystreliť za 2,39 sekundy. Jeho maximálny dojazd by sa mal vďaka obrovskému akumulátoru pohybovať na hranici 608 km. Na presnejšie parametre si budeme musieť ešte chvíľku počkať. Po prvých testovacích jazdách budeme všetci múdrejší.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button