Technika

Budúcnosť nielen v čisto elektrickom pohone. Toyota a ďalšie značky sa budú sústrediť aj na iné alternatívy

Japonsko je krajinou, ktorá je po technologickej stránke dávno pred USA či Európou, no nedáva to až tak okato najavo. Krajina vychádzajúceho slnka je takpovediac trendsetterom v rôznych oblastiach, no ešte raz musíme zopakovať, že sa s tým okato nechváli, ako napríklad zaoceánska svetová veľmoc. Aj preto sa nám veľmi páči, že sa Toyota Motor, ako aj ďalšie štyri japonské značky rozhodli, že sa spoločne budú venovať skúmaniu a vylepšovaniu alternatívnych ekologických pohonných hmôt pre spaľovacie motory a to aj vrátane vodíku a syntetických palív z biomasy. Ešte viac nás táto aktivita teší preto, že Japonci bezhlavo nekričia do sveta, že len v elektrickom pohone je budúcnosť automobilov, ale snažia sa na hmatateľných príkladoch demonštrovať, že možností ekologickej jazdy je oveľa viac.

Vodík je stále v hre…

Japonsko uviedlo, že ako krajina sa chcú stať uhlíkovo neutrálny do roku 2050 a vo veľkom podporujú používanie vodíkového paliva.

Na projekte vylepšovania alternatívnych ekologických pohonných hmôt budú po boku Toyoty stáť aj značky Mazda Motor, Subaru, Yamaha Motor a Kawasaki Heavy Industries. Prispôsobovanie spaľovacích motorov na ekologické palivá, akými sú napríklad vodík či biomasa, je technologicky veľmi náročné ale spoločnosti môžu týmto krokom podporovať existujúce dodávateľské reťazce. Tie fungujú už desiatky rokov a zamestnávajú stovky tisíc pracovníkov.

Rovnako ako Toyota aj ostatné japonské automobilky sú nútené kvôli sprísňovaniu emisných noriem vyrábať väčšie množstvo elektromobilov. Japonsko uviedlo, že ako krajina sa chcú stať uhlíkovo neutrálny do roku 2050 a vo veľkom podporujú používanie vodíkového paliva. Toyota tak naďalej pokračuje vo vývoji a zefektívňovaní vodíkového pohonu. Okrem toho do roku 2025 chce na trh priniesť až 15 elektromobilov a v nasledujúcom desaťročí naliať do vývoja elektromobility až 13,5 miliardy amerických dolárov.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button