Automobily

Downsizing či striktné emisné normy? Ani omylom! Nový Jeep Grand Cherokee L s 3,6l a 5,7l HEMI motormi.

Jeep Grand Cherokee L

Európsky motoristi sú sklamaní zo zásahov európskych politikov do spaľovacích motorov. Správy o stále prísnejších emisných normách a znižujúcich sa objemoch motorov znechucujú azda všetkých majiteľov starších automobilov a milovníkov naftových motorov. V USA si však s emisnými normami či downsizingom ťažkú hlavu nerobia. Dôkazom toho je aj najnovší sedemmiestny Jeep Grand Cherokee L, ktorý pod svojou kapotou ponúkne len dvojicu agregátov. O trojvalcových drobcoch s takmer nulovými emisiami však reč nie je. Grand Cherokee L ponúkne plnohodnotnú radosť z jazdy s 3,6 litrovým šesťvalcom alebo ešte agresívnejším 5,7 litrovým osemvalcom HEMI. Čo na to hovoríte? Nechali by ste sa zviezť?

Aktuálna štvrtá generácia (WK2) luxusného terénneho modelu Jeep Grand Cherokee Sa pomaly lúči a začína ju nahrádzať nová, piata generácia. Tá prichádza s novým prevedením modelu s označením “L”. Ten ponúka sedem miest na sedenie, tri rady sedadiel a slušný vnútorný priestor. Modely Grand Cherokee sa na svetových trhoch predávajú už od roku 1992. Od začiatku predstavovali luxusných zástupcov pre jazdu v ľahšom i ťažšom teréne ako aj pohodlné a bezpečné auto pre rodinu.

Piata generácia je nie len najluxusnejšia ale aj technologicky najvyspelejšia…

Jeep Grand Cherokee L pripomína svojou mohutnosťou predchodcu z deväťdesiatych rokov, konkrétne Jeep Wagoneer.

Piata generácia jeho zaradenie ešte viac umocňuje. A to aj vďaka až siedmim miestam na sedenie. Vmestí sa dnu nie len rodina, ale aj celotýždňový nákup či batožina na dovolenkovanie na chate pri jazere. Okrem toho milovníkov rýchlosti a vysokého výkonu poteší aj dvojica agregátov. Slabším je 3.6 litrový šesťvalec s výkonom 213 kW. Druhým je ikonický 5,7 litrový osemvalec HEMI, ktorý ponúkne výkon 262 kW. Obe verzie sú vybavené osemstupňovým automatom s možnosťou prepínania náhonu na jednu alebo obidve nápravy. Automobil dostal aj elektronický samosvorný diferenciál či vzduchové odpruženie podvozku.

Piata generácia Jeepu Grand Cherokee s označením “L” narástla do dĺžky na 5204 mm, na šírku 1963 mm a na výšku 1816 mm. Rázvor pri tom ponúka až neuveriteľných 3091 mm. Je to záruka obrovského vnútorného priestoru. Parkovanie s ním však napríklad v preplnených uličkách Bratislavy nebude žiadna sranda. Tento automobil je určený skôr pre majiteľov rodinných domov a firemných či súkromných parkovacích miest. Pripomína vám Grand Cherokee L rozmermi aj celkovou koncepciou jedného zo starších súrodencov? Máte dobrý postreh. Sedemmiestny mastodont modelovo pochádza z konceptového predchodcu Jeepu Wagoneer, ktorý čerpal inšpiráciu z modelu Wagoneer z deväťdesiatych rokov. Za tretím radom sedadiel sa nachádza batožinový priestor s objemom 484 litrov. Po sklopení tretieho radu sedadiel sa otvorí až 1328 litrový batožinový priestor.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Dizajn automobilu preberá prvky predchádzajúcej generácie no prináša aj úplne nové detaily. Strecha automobilu je takmer rovná s miernym klesaním smerom dozadu. Je presklená a ponúka tak ešte väčší pocit priestrannosti interiéru. Zadné svetlomety sú horizontálne pretiahnuté až do bočnej časti v štýlovo úzkom prevedení. Interiér je luxusný. Azda najluxusnejší z doterajších modelov Grand Cherokee. Prešívanie jemnej kože v kosoštvorcovom tvare či obloženie exotickým drevom je silnou konkurenciou pre európsku prémiu.

Prístrojový štít disponuje uhlopriečkou 10,3 palcov. Displej na stredovom panely dostal 10,1 palcov v príplatkovej verzii. V štandarde o necelé dva palce menej. Infotainmentu nechýbajú funkcie ako Phone Mirroring (zrkadlenie telefónu), rozhrania Apple CarPlay či WiFi pripojenie. Nechýbajú aj ďalšie prvky vyššej prémiovej triedy ako head-up displej, systém nočného videnia, adaptívny tempomat či monitorovanie jazdných pruhov. Predaje prvého zástupci piatej generácie modelov Grand Cherokee s označením “L” začnú na americkom trhu už tento rok. O predajoch na Európskom kontinente zatiaľ americká automobilka neinformovala no boli by sme veľmi radi, keby sme ho mali možnosť vidieť i počuť aj na našich cestách.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button