TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Zontes 350 GK Sports Café – Štýlový retro-futuristický bajk z Číny aj pre A2-kára

TEST: Zontes 350 GK Sports Café

Zontes 350 GK Sports Cafe, čo to je? Pýtali sme sa, keď sme túto motorku mali dostať na testy. Vedeli sme, že je to čínska značka, že vyzerá dizajnovo naozaj prepracovane a štýlovo a tiež sme vedeli, že to bude 350-ka, na ktorú môže vysadnúť aj A2-kár. Nevedeli sme však, ako bude jazdiť, aké bude mať spracovanie a ako sa vlastne s touto motorkou zohráme. A výsledok? Dizajn nás posadil na zadok. Vyzerá neskutočne dobre. Dostala kopec technologických prvkov, ktoré potešia aj náročnejšieho bajkera. Jazdí solídne aj napriek výkonu 39 koní a tiež slušne znie aj so štandardnou koncovkou výfuku. Počas nášho testu sme spravili stovky kilometrov v sedle štýlového Zontesu 350 GK Sports Cafe a musíme uznať, že sme si túto motorku ihneď obľúbili. Okrem toho sme sa dozvedeli aj niečo nové o firme Zontes, ktorá vonkoncom nie je len tak hocijakým garážovým výrobcom, no na svojom konte má viac ako 300 patentov a na domácom trhu je veľmi silnou značkou.

Firma Zontes nie je žiadne B-čko

Zontes je na trhu už od roku 2003 a odvtedy má na svojom konte viac ako 300 patentov.

Čínske značky stále tak nejak podvedome odsudzujeme a spájame si ich s nekvalitou, na ktorú sme boli roky rokúce zvyknutí. Tieto časy sú však dávno preč a čínske spoločnosti, tak v automobilovom, ako aj v motopriemysle, začínajú byť svetovými špičkami. Samozrejme nie všetky, No niektoré z nich sa naozaj vyšvihli v priebehu posledných rokov. A to je aj príklad značky Zontes, ktorá vonkoncom nie je nejakým nováčikom. Na trhu je už od roku 2003 a odvtedy má na svojom konte viac ako 300 patentov. Vyrába si sama svoje motory, podvozky či brzdy. Svoje motocykle testuje tak detailne, že najskôr, predtým ako ich vypustí na trh, najazdia testovači na nich stovky tisíc kilometrov, aby vychytali všetky muchy a až potom motorky zamieria do predaja. Zdá sa nám to možno nepochopiteľné, no tým, že sa o Číne stále hovorí ako o krajine fejkov a  nekvality, potrebujú čínske značky naozaj presvedčiť a zaujať a nemôžu si dovoliť byť druho- či treťotriedne. Zontes veru takou značkou vonkoncom nie je.


    Futuristický dizajn s retro-prvkami nezovšednie ani po rokoch…

    Hneď ako sme vybalili Zontes 350 GK Sports Cafe z dodávky, tak sme na to pozerali ,ako sa hovorí, ako teľatá na nové vráta. Dizajn – paráda. Detaily – paráda. Spracovanie – paráda. Podsvietenie riadítok – paráda. Bezkľúčové štartovanie – paráda. Displej – paráda… a mohli by sme menovať všetky časti motorka. Dizajn je futuristický. Dostal rôzne detaily, ktoré sme ocenili, ako napríklad kryty kotúčov bŕzd, čo na ceste síce asi nijak nepomôže (skôr v teréne) ale je to tam. Tiež efektné bočné lišty prednej kapotáže či veľký okrúhly LED-kový svetlomet. Dvojitá koncovka výfuku nielen že dobre vyzerala, športovo, štýlovo, ale aj celkom slušne znela na to, že to nie je žiadny Akrapovič. Scrambler ako sa patrí s vypletanými 17-palcovými kolesami a odkazom na retro-bajky ale aj plný technologických vychýtávok. Naša strieborno-modro-čierna farebná kombinácia sa tomuto stroju veľmi hodila a celkovo po dizajnovej stránke nás Zontes GK 350 Sports Café veľmi zaujal. Jediným mínusom, ktorý celkovému dizajnu motocykla naozaj kazil reputáciu, bol obrovský vyčnievajúci katalyzátor, ktorý tam naozaj špatil. Nebol ani ukrytý niekde za krytom či kapotážou. Žiaľ, je to dôsledok prísnych emisných noriem a dopláca na ne tak dizajn ako aj praktickosť motocyklov.

      Bez kľúča do 1,5 metra…

      Nie, nehovoríme o vodotesnosti či potápaní sa do hĺbky, ako to uvádzajú napríklad výrobcovia hodiniek. Hovoríme o bezkľúčovom štartovaní a ovládaní motocykla. Veľmi sa nám páčil spôsob, ako motorka v bezkľúčovom režime funguje. Prídete k motorke s ovládačom vo vrecku, vysadnete do sedla, stlačíte tlačidlo, rozsvieti sa displej, štartujete a idete. Pri uzamykaní naopak podržíte tlačidlo, motorka zapípa, blokne sa a idete preč. Žiadne trampoty ako napríklad pri niektorých čínskych skútroch, kde musíte niečo na ovládači najskôr stlačiť, potom niečo na motorke stlačiť, neskôr otočiť, potom hneď buď naštartovať, alebo aspoň zapnúť do nejakej polohy, lebo inak sa motorka znova blokne a celý postup opakujete… Nie, žiadne také. Prísť, stlačiť tlačidlo a vybavené. Ak by ste pri zlezení z motorky zabudli bloknúť bajk manuálne, spraví sa to automaticky. Ďalšia obrovská výhoda. Čiže tento bezkľúčový systém má Zontes naozaj dokonale zmáknutý.

      Kvalitné grafické spracovanie s možnosťou pripojenia…

      Jedným z moderných prvkov výbavy motocykla je aj jeho farebný TFT displej, ktorý ponúkne štvoricu možností zobrazenia. Jeho ovládanie je jednoduché. Ovláda sa tlačidlami na riadítkach, ktoré sú podsvietené, čo je praktické teda hlavne v noci, alebo v tmavšej garáži. Dokonca sa pri zníženej viditeľnosti podsvietenie zapne samo. Displej je dostatočne veľký a výborne čitateľný. Je možné prepínať aj medzi možnosťami podsvietenia. Je pripravený aj na konektivitu so smartfónom, akurát teraz je k dispozícii len čínska appka a tú, aj keď sme si ju inštalovali do telefónu, sme nejakým spôsobom nevedeli ovládať. Asi kvôli jazykovej bariére. Ak by však Zontes zapracoval na jej minimálne anglickej verzii, bolo by to určite veľkým plusom hlavne teda pre bajkerov mimo domáci trh. Plusom motorky je aj USB zástrčka, ktorá ponúkne až 18 W nabíjanie smartfónu.

      Jednovalec vládze, no jazdca nechce zhodiť zo sedla…

      Srdcom motorky Zontes GK 350 Sports Café je kvapalinou chladený jednovalec s objemom 348 cm3, výkonom 29 koní a krútiacim momentom takmer 33 Nm. Nie je teda žiadnym superšportovým výkonným motorom, ale na nedostatok výkonu pri jazde povolenými rýchlosťami sme sa sťažovať nemuseli, hoci sme obaja jazdci ponad stokilové kone. Vďaka tomuto objemu môže byť Zontes prvým motocyklom začínajúceho jazdca, A2-kára, ktorý sa chce zohrať so scramblerom, no tiež nechce, aby ho nejaká litrovica vysypala bez skúseností niekde do priekopy. Aj napriek tomu, že máme v sedle rôznych motoriek prejazdene desiatky tisíc kilometrov, nemôžeme sa sťažovať, že by nám táto motorka pripadala nekultivovane, či slabo.

      Na svoju kubatúru má výkon dostatočný a okrem toho ponúkne aj spotrebu, ktorá poteší aj sporivejšieho motorkára. Výrobca udáva spotrebu 3,2 litra na 100 km. Pri normálnej jazde kľudne jazdíte do 3,5 litra a nesnažíte sa nijak extra šetriť. Nádrž je 17 litrová, čiže s pumpárom sa veľmi neskamarátite keďže na jedno natankovanie viete prejsť bez problémov cez 400 km. Prevodovka je šesťstupňová. Jednotlivé prevody padanú bez problémov. Nemali sme problém so žiadnymi slepými neutrálmi. Zaujímavosťou sú aj jazdné režimy Eco a Sport. Podľa ich pomenovania je jasné, akú majú úlohu. Ak však máte zapnutý režim Eco a motorka vyhodnotí, že je potreba prepnutia režimu Sport na určitú domu, napríklad na základe rýchlosti či otáčok, spraví tak sama na základe impulzu z riadiacej jednotky. Je to praktické napríklad pri obiehaní, keď poriadne zatiahnete za plyn a potrebujete ihneď poriadny výkon.

        Pohodlný posed pre nižšieho jazdca…

        Na motorke sme sa vystriedali, ako vždy, dvaja jazdci. Jeden dvojmetrový a jeden takmer 180 centimetrový. Pochopiteľne, nižšia motorka, akou je Zontes GK 350 Sports Café, so sedlom vo výške 795 mm, sedela nižšiemu jazdcovi. Vyšší musel byť viac skrčený a aj kolená mu smerovali vyššie k lakťom. Na sedlo sa sťažovať nemôžeme. Bolo tvrdšie, no stále pohodlné. Nerovnosti slušne žehlilo tlmenie motorky. Vpredu aj vzadu so solídnym zdvihom 134 mm. Všimli sme si však, že celkovo je motocykel dosť mäkký, čo sa prejavilo poriadnym poklesom zadnej časti po nasadnutí do sedla pri našich stokilových hmotnostiach. Pri jazde mestom je to veľká výhoda, že je motorka mäkká, jazda je pohodová, nerovnosti na ceste takmer nevnímame. V hrboľatejšom teréne či po kamenistých cestách respektíve po naletení na výmoľ či retardér bolo cítiť, že motorka ide poriadne dole. Dorazy sme však nedávali. Pochváliť môžeme aj brzdy J.Juan, z rodiny Brembo, ktoré sú na výkon a hmotnosť motocykla 169 kg adekvátne a bez problémov ho dostanú do stavu pokoja. Nechýba dvojkanálové ABS od Boschu. Kotúče vpredu sú 320 milimetrové a vzadu 265 mm.

          Ako hodnotíme scrambler Zontes GK 350 Sports Cafe my?

          No musíme uznať, že tradičné značky sa musia mať čím ďalej tým viac na pozore. Čínsky Zontes 350 GK Sports Cafe disponuje nielen kvalitnými súčiastkami, ale aj solídnou technologickou výbavou a k tomu všetkému sa pridáva aj naozaj pútavý a neprehliadnuteľný dizajn. Jednovalec ťahá odspodu a výkon 39 koní je výborným štartom pre motocyklového nováčika.  Zabaviť sa s touto motorkou vie však aj ostrieľaný motorkár. V pohodičke s ňou viete vyliezť aj na diaľnicu. Zadok nebolí ani po stovkách kilometrov strávených v pohodlnom sedle. Dokonale žehlí nerovnosti. Ak však nabehnete vo vyššej rýchlosti na retardér či na výmoľ, je to už cítiť. Displej ponúkne konektivitu so smartfónom. Nechýba ani USB zástrčka. Motorka je vybavená full-led osvietením. Spotreba počas nášho testu bola v okolí 3.5 litra. Pri plnej 17 litrovej nádrži tak viete prejsť na jeden raz cez 400 km. Musíme priznať, že toto čínske športové kaféčko či skôr scrambler, spravilo na nás veľký dojem. S cenovkou 5 390 eur je silným konkurentom tradičných značiek a je pripravený pobiť sa o svoje miesto aj na európskom trhu.

          Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó    Video: Marcel Szabó

          Celkové hodnotenie

          Motorizácia - 85%
          Pohodlie - 85%
          Jazda - 85%
          Variabilita - 80%
          Spracovanie - 90%

          85%

          Čínsky retro-future scrambler so super spotrebou za rozumnú cenu

          Čínsky Zontes 350 GK Sports Cafe disponuje nielen kvalitnými súčiastkami, ale aj solídnou technologickou výbavou. Ponúkne pútavý a neprehliadnuteľný dizajn. Jednovalec ťahá odspodu a výkon 39 koní je výborným štartom pre nováčika. Zadok nebolí ani po stovkách kilometrov strávených v pohodlnom sedle. Dokonale žehlí nerovnosti. Ak však nabehnete vo vyššej rýchlosti na retardér či na výmoľ, je to už cítiť. Displej ponúkne konektivitu so smartfónom. Nechýba ani USB zástrčka. Motorka je vybavená full-led osvietením. Spotreba počas nášho testu bola v okolí 3.5 litra. Pri plnej 17 litrovej nádrži tak viete prejsť na jeden raz cez 400 km. S cenovkou 5 390 eur je silným konkurentom tradičných značiek.

          User Rating: 4.64 ( 6 votes)

          Plusy:

          • Full-LED osvetlenie
          • pútavý retro-future dizajn
          • TFT displej a USB zástrčky
          • nízka spotreba
          • bezkľúčové štartovanie/ovládanie

          Mínusy:

          • škaredý katalizátor
          • čínska appka

          Cena testovaného modelu:

          • 5 390 eur

          Technické parametre:

          Typ motora:

          Jednovalec chladený kvapalinou

          Objem:

          348 cm3

          Vŕtanie x zdvih:

          84,5 x 62 mm

          Kompresný pomer:

          12,3:1

          Kapacita palivovej nádrže:

          17 litrov

          Prevodovka:

          6-stupňová

          Pohon:

          Reťaz

          Spotreba udávaná výrobcom:

          3,2 l / 100 km

          Výkon:

          29 kW / 39 k

          Krútiaci moment:

          32,8 Nm / 7500 rpm

          Pneu predné/zadné:

          120/70 R17 / 160/60 R17

          Dĺžka/šírka/výška:

          2070 / 845 / 1120 mm

          Výška sedadla:

          795 mm

          Rázvor:

          1390 mm

          Hmotnosť (suchá):

          169 kg

          Brzdový systém:

          Dvojkanálový ABS

          Matúš Paločko

          Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

          Súvisiace články

          Pridaj komentár

          Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

          Back to top button