Technika

Ako zatočiť s vysokými cenami paliva? Vynaliezavý Slovák má odpoveď!

Datsun 720 1985

Keď sa prehrabávate inzerátmi na inzertnom portáli Bazoš, dokážete naraziť na kadečo. Také niečo sa podarilo aj nám. Keď sme to videli prvýkrát, nechceli sme veriť vlastným očiam. Ako zatočiť s vysokými cenami paliva? Na Bazoši nám návod ukázal pán Igor z Trstína, ktorý ponúkol na predaj unikátny automobil. Datsun z roku 1985, ktorý dokáže jazdiť na drevoštiepku! Je to teda doslova auto na drevo. Na prejdenie 100 kilometrov vám bude treba zhruba 35 kilo dreva. Stanete sa tak úplne nezávislí od fosílnych palív. Veríte tomu?

Stanete sa nezávislí od fosílnych palív…

Spaľovanie biomasy je známy proces ale je až zarážajúce, že sa tento typ získavania energie v automobiloch nepoužíva dlhšie.

Keď sme prvýkrát čítali inzerát, hneď sme si povedali, že tak takýto stroj by nikdy značky dostať nemohol a že na ceste bude tak nepoužiteľný. Zaujímavosťou však je, že podľa fotografií, ktoré predajca zverejnil na portáli, na nose modelu Datsun 720 (Nissan 720) sa nachádza EČV tabuľka, ktorá je síce vybielená, ale vidíme že tam je. Je to naozaj veľká bizarnosť, no je to realita. Automobil má na korbe osadený splyňovací kotol, ktorý je napojený na chladiaci systém a pohonnú jednotku. Predajca dokonca uvádza informáciu, že za tento automobil neplatíte daň z vozidla. Zadná časť korby slúži ako dreváreň.

Spaľovanie biomasy je známy proces ale je tiež až zarážajúce, že sa tento typ získavania energie v automobiloch nepoužíva dlhšie. Alebo minimálne, že sa s ním nikto nezaoberá. Model Datsun 720 z Trstína nám ukazuje, ako je možné stať sa nezávislí od fosílnych palív. A keď si predstavíme, že 35 kilo dreva, či už odpadového, alebo štiepky, stačí na prejdenie 100 kilometrov, tak jazda začína byť naozaj zadarmo. Posušíte poopiľované konáre z jari či jesene zo záhradky, a máte palivo na niekoľko stovák až tisícok kilometrov. Je to naozaj zaujímavý koncept. Dostanete ho za 8 900 eur. No neoplatí sa to?

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Fotografie použité z inzerátu na stránke Bazoš.sk

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button