Automobily

20 rokov na trhu! Mazda 6 si pripomína jubileum luxusnou limitovanou edíciou

Mazda 6 20th Anniversary Edition

Kto by to bol povedal. Japonský sedan a zároveň aj kombík Mazda 6 (alebo aj Mazda Atenza) sa už na svetových cestách preháňa 20 rokov. Za tento čas schádzala z výrobných liniek v troch generáciách. Vyrábala sa vo fabrikách na viacerých kontinentoch a dodnes sa jej predali celosvetovo státisíce, ba až milióny. Svoje okrúhle dvadsaťročné jubileum sa japonská značka rozhodla osláviť jubilejnou prémiovou edíciou Mazda 6 20th Anniversary Edition.

Mazda 6 sa pravdepodobne novej generécie nedočká…

Pre modelový rok 2023 Mazda len osviežila aktuálnu generáciu 6-ky a pripravila si tiež aj limitovanú edíciu k oslave jej 20-tych narodenín.

Špekulácie ohľadom odchodu modelu Mazda 6 zo svetového trhu naberajú na obrátkach a aj sama značka sa vyjadrila, že zatiaľ novú štvrtú generáciu modelu Mazda 6 nechystá. Pre modelový rok 2023 len osviežila aktuálnu generáciu a pripravila si tiež aj limitovanú edíciu k oslave 20-tych narodenín modelu Mazda 6 s označením 20th Anniversary Edition. Tá prinesie do interiéru ešte viac prémie a luxusných prvkov.

Úlohu vlajkovej lode v Európe preberá pomaly ale isto model CX-60, ktorý sa tiež o chvíľu bude musieť s touto pozíciou rozlúčiť a prenechá ju sedemmiestnemu SUV Mazda CX-80. Model Mazda 6 sa tak z pomyselného trónu začne postupne uberať a nie je vylúčené, že jej výroba úplne skončí. Predsa len, doba si vyžaduje iné automobily ako sedany či kombíky a SUV-čka sú dnes na svojom vrchole. Automobilky sa musia tomu podriadiť a niekedy musia obetovať aj svoje dosiaľ najpopulárnejšie modely.

Mazda 6 však tento rok oslavuje 20 rokov na trhu a preto sa Japonci rozhodli toto jubileum poriadne osláviť. A ako inak by to bolo najprístojnejšie, ako vytvorením limitovanej oslavnej edície. Mazda 6 tak dostala limitku s menom 20th Anniversary Edition. Tá dostala špeciálny červený, až bordový lak karosérie s názvom Artisan Red Premium, pri ktorom japonský technici využili vlastnú technológiu nástreku Takuminuri. Vonkajšia časť dostala aj plaketu s názvom limitovanej edície 20th Anniversary Edition na nárazníku, strieborne lakovanú mriežku chladiča ako aj špecificky nadizajnované 19-palcové disky kolies.

Interiér automobilu sa môže pochváliť hlavovými opierkami, na ktorých koženom čalúnení je vyšitý znak s logom limitovanej edície. Kožené čalúnenie je vytvorené z kože Nappa a teda je naozaj prémiové. Ozdobný panel prístrojovej dosky sa zaodel do matnej hnedej farby a pôsobí tak veľmi luxusne. Medzi vylepšenia limitovanej edície Mazda 6 20th Anniversary Edition patria aj upravený posilňovač riadenia s prídavným motorom, pokročilejšie funkcie autonómneho riadenia, bezdrôtové zrkadlenie pre Apple CarPlay či bezdrôtová nabíjačka smartfónov. Limitku je možné si už aj predobjednať. Jej základná cena by mala štartovať na zhruba 45 500 eurách. Koľko kusov bude k dispozícii zatiaľ známe nie je. Prvé vozidlá by sa k šťastným majiteľom mohli dostať už v prvom štvrťroku budúceho roka.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button