RETRO

Zaujímavá úprava Porsche 911 bez veľkých očí a s plochým nosom

Porsche 911 Flachbau Crucible Coachworks

Modely Porsche 911 poznáme ako športiaky s motorom vzadu, guľatými prednými svetlometmi a nezameniteľnou siluetou. Vedeli ste však, že v histórii značky existujú aj také exempláre, ktoré okrúhle svetlá nemali? Generácia 996 dostala veľmi zaujímavý nos s označením “Flachbau 911” (v angličtine Flatnose alebo Slantnose). Táto verzia prišla na svet s ostrým nosom kapoty. Vyrábala sa v rokoch 1975 – 1989 a je dnes celkom vzácna. Avšak ani jej vzácnosť nezabránila úpravcom z dielne Crucible Coachworks vo vytvorená nádhernej novodobej verzie, ktorej základom je práve unikátne historické Porsche.

Unikátne Porsche je stále vo výstavbe…

Vzhľad historického modelu s ostrým nosom bol inšpirovaný pretekárskym špeciálom Porsche 935. Automobil dostal nielen ostré zakončenie prednej masky, ale aj výklopné svetlá.

Ostrý nos verzie Flachbau vznikol ako príplatková verzia modelu 911 v osemdesiatych rokoch. Vzhľad bol inšpirovaný pretekárskym špeciálom Porsche 935. Automobil dostal nielen ostré zakončenie prednej masky, ale aj výklopné svetlá. Podľa údajom nemeckej automobilky vzniklo za celé obdobie len o niečo viac ako 900 exemplárov modelu Porsche s ostrým nosom. Aj preto je tento model veľmi vzácny.

Aj napriek vzácnosti špicatého modelu Porsche 911 sa rozhodla americká dielňa Crucible Coachworks vytvoriť jeho novodobú verzia. Nezačínali však od základu. Na svoju prestavbu použili novšiu, no stále vzácnu verziu 911 Flachbau generácie 996, ktorá sa vyrábala v rokoch 1997 – 2006. Prerábka na novodobý model s historickým dizajnom nestála len obrovské úsilie, ale aj množstvo karosárskej práce. Na mieru vytvorené plechy karosérie si dielňa vyrábala podľa seba. Americký úpravca modifikoval tak prednú, ako aj zadnú časť. Tiež nevynechal boky, blatníky a prahy. Obrovské zadné krídlo je doplnené masívnym difúzorom.

Predná časť vynoveného Porsche 911 Flachbau z dielne Crucial Coachworks nedostala viac vyklápacie svetlá, ale novodobé LED-diódové úzke svetlomety. Stavbu unikátneho modelu Porsche 911 z americkej dielne sledujeme na sociálnych sieťach. Prestavba stále nie je dokončená no výslednú vizualizáciu môžeme obdivovať na dvojici rendrov, ktoré by mali vyzerať rovnako ako dokončené novodobé Porsche 911 Flachbau. A môžeme bez výčitiek povedať, že to bude naozaj poriadne delo. Ako sa páči vám?

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button