Automobily

Extravagantná vízia elektrického športiaka Mercedes s dojazdom cez 1000 km

Mercedes Vision EQXX

Nemecká hviezda bola vždy priekopníčkou zaujímavých dizajnov, pohonov, technológií a hlavne jedinečných strojov. Aj preto sú automobily Mercedes celosvetovo veľmi obľúbené až ikonické. Najnovšia vízia športového automobilu budúcnosti opäť dokazuje fakt, že Mercedes nikdy neprestane prekvapovať. Posledný koncept EQXX ponúka nielen zaujímavý, nadčasový, ba až exotický dizajn, ale aj kokpit budúcnosti či dojazd cez 1000 kilometrov. A áno, je to elektromobil.

Mercedes bol aj je priekopníkom…

Vizionársky koncept Mercedes Vision EQXX dostane do pohybu elektromotor s výkonom 150 kW.

Ak by sme si mysleli, že vizionársky koncept Mercedes Vision EQXX dostal do svojho vnútra obrovský akumulátor, ktorý mu zaručuje veľký dojazd, veľmi by sme sa mýlili. Konštruktéri nemeckej hviezdy nespravili to najjednoduchšie. Práve naopak. Zamerali sa na nové technológie, ktoré zefektívňujú chod elektromotora ako aj na zníženie hmotnosti a prepracované aerodynamiku. Všetky tieto prvky zabezpečia vysoký dojazd aj pri menšej kapacite akumulátora.

Koncept Mercedes Vision EQXX je 4600 mm dlhý športový elektromobil s rázvorom náprav 2800 mm. Nie je teda šesťmetrovým monštrom, ktoré by si v preplnených uličkách veľkomiest asi len s ťažkosťami našlo miesto na zaparkovanie. Jeho rozmery sú triezve, čo by mohlo znamenať, že by sa v podobnom prevedení mohol v budúcnosti dostať aj do bežnej premávky. Jeho hmotnosť je len 1750 kilogramov, čo je na elektromobil s bohatou technologickou výbavou veľmi zaujímavá váha. Ešte zaujímavejší je však jeho súčiniteľ odporu vzduchu cx=0,17. Aerodynamika vozidla je tak naozaj unikátna.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vizionársky koncept Mercedes Vision EQXX dostane do pohybu elektromotor s výkonom 150 kW. Energiu čerpá s akumulátora s kapacitou niekde v okolí 100 kWh. Mercedes zatiaľ kapacitu batérie oficiálne neuvádza. Ako sme však už vyššie spomenuli, konštruktéri nechcú implementovať do auta akumulátor s obrovskou kapacitou, ale chcú ukázať, ako efektívne sa dá využiť menší akumulátor. A preto by kapacita použitej batérie nemala presiahnuť 100 kWh. K tomu všetkému je akumulátor aj o 30% ľahší, ako porovnateľné konkurenčné akumulátory, ale aj ako batérie aktuálnych elektrických modelov Mercedes. Vrátane rámu váži batérie len 495 kilogramov. Dostala tiež vyšší obsah kremíku a nové zloženie. Automobil využíva 900V architektúru. Efektivita pohonného ústrojenstva je naozaj vysoká. Na zadné kolesá sa dostane až 95% energie.

Koncept Mercedes Vision EQXX dostal aj solárny panel. Je umiestnený na streche a pomáha zvyšovať dojazd. Energiu uchováva v samostatnej batérii a súčasne poháňa elektroniku vozidla ako aj palubné systémy. Klimatizácia, svetlá či infotainment vďaka nemu neodoberajú energiu z hlavnej batérie. Infotainment je však naozaj obrovským odoberateľom elektriny. Jeho displej sa tiahne po celej dĺžke prístrojovej dosky a ponúka 8K rozlíšenie a neuveriteľnú uhlopriečku 47,5-palca. Štvorica pasažierov sa pohodlne odvezie v sedadlách vyrobených z udržateľných materiálov. Plastové doplnky, alebo lepšie povedané doplnky z náhrady plastu, boli vyrobené zo skládkového odpadu, ktorý obsahoval vyhodené potraviny, zmiešané plasty či detské plienky. Dizajnový koncept Mercedes Vision EQXX je tak nielen zaujímavý navonok, ale aj vo vnútri či pod kapotou. Uvidíme, kedy a do akej miery sa tento koncept pretaví v sériovo vyrábaný model.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button