Automobily

Nový elektrický Chrysler Airflow Concept. Bude predzvesťou elektrickej budúcnosti značky?

Chrysler Airflow Concept

Novinka z dielne americkej značky Chrysler, koncept Airflow, síce dostala meno po guľatom historickom modeli z tridsiatych či štyridsiatych rokov minulého storočia, no okrem mena s ním nemá absolútne nič spoločné. Kým historický model roztáčal 4,9 litrový benzínový agregát, najnovší koncept je elektromobilom, ktorý predznamenáva budúce smerovanie americkej značky. Bude elektrina pre modely Chrysler tým najlepším “palivom” budúcnosti?

Bude z konceptu Airflow budúcu produkčný automobil?

O pohon konceptu sa postará dvojica elektromotorov, pri každej náprave jeden, s výkonom každého jedného až 150 kW.

Na násilnú elektrickú obrodu európskych automobilov sme si za posledné roky tak nejak už zvykli. Stále sme však, ako správni petrolheadi, verili v americké monštruózne benzínové motory, ktoré zdobili zaoceánske automobily. Čím ďalej tým viac správ o nových elektrických modeloch ku nám prichádza práve zo zámoria. Nový koncept Chrysler Airflow Concept je toho dôkazom. Zásluhu na elektrifikácii modelov môžeme sčasti pripísať stratégii koncernu Stellantis, ktorého súčasťou je aj tradičná americká značka Chrysler. Stellantis totižto plánuje predávať len elektrické automobily a to už do roku 2028. Pevne veríme, v mene krásnej vône benzínu a rachotu smädných osemvalcov, že im tento plán nevyjde.

Stratégia násilnej elektrifikácie zo strany koncernu Stellantis tak zasahuje aj značku Chrysler. Prvý elektromobil by mala značka uviesť na trh v roku 2025. V ďalších troch rokoch plánuje koncern úplnú elektrifikáciu svojich modelov. Značka tak právom predkladá verejnosti svoj elektrický koncept Chrysler Airflow, ktorý bude jeden zo zástupcov elektrických modelov tradičnej americkej značky. Dnes na domácom trhu ponúka modely Pacifica a 300.

Výstava elektroniky CES v Las Vegas priniesla množstvo vizionárskych modelov, nielen z dielne amerických či svetových automobiliek. Predstavenie si tu odkrútil aj Chrysler Airflow Concept. Samozrejme, kvôli pandémií sa veľká časť veľtrhu odohráva online. Elektrický koncept americkej tradičnej značky prináša pohľad na budúcnosť smerovania jej modelov. Dizajn je dynamický, pokročilý, zaujímavý. Nadchne hlavne mladšiu generáciu motoristov no neurazí ani generáciu tých viac vyspelejších. Konštruktéri stavili na pokročilú techniku a hlavne elektrické pohonné ústrojenstvo.

Hoci meno nového konceptu Chrysler Airflow bolo prevzaté z modelov z tridsiatych rokov, s historickým autom nemá novinka absolútne nič spoločné. Koncept je mestským crossoverom, po ktorých je dnes veľký dopyt. Predná maska preberá štýl svojich aktuálnych súrodencov no dostala led diódový pás, ktorý podsvieťuje siluetu so znakom. Priemer kolies narástol až na 22-palcov. V interiéri nájdeme na prístrojovej doske trojicu displejov, ktorých kráľom je prostredný, najväčší displej infotainmentu. Vlastný displej má aj spolusediaci a samozrejme šofér dostal digitálny prístrojový štít. Svoje displeje dostali aj pasažieri sediaci v zadnom rade sedadiel. O svoj luxus tak koncept Chrysler Airflow vôbec neprišiel. Balík asistenčných systémov STLA AutoDrive je pripravený tak, aby zvládol autonómnu jazdu tretej úrovne.

Chrysler Airflow Concept stojí na platforme koncernu Stellantis. Pravdepodobne STLA Medium. Automobilka ho zatiaľ oficiálne nepotvrdila. Vďaka nej by mohol elektromobil prejsť na jedno nabitie až 650 kilometrov. O pohon konceptu sa postará dvojica elektromotorov, pri každej náprave jeden, s výkonom každého jedného až 150 kW. Tvoria jeden celok s prevodovkou aj meničom. Či je Chrysler Airflow Concept len koncept, podľa ktorého budú konštruktéri postupovať pri tvorbe nového modelu, alebo je predzvesťou budúceho produkčného stroja Chrysler Airflow, to zatiaľ nie je známe. Uvidíme, do akej miery dotiahne svoje smelé plány koncern Stellantis. My veríme, že stroskotajú. Samozrejme v dobrom.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button