RETRO

Zastava 101 sa tento rok dožíva 50 rokov! Aj napriek vysokému veku stále jazdí

50 rokov Zastava 101

Keď vychádzala prvá Zastava 101 z výrobnej linky 15. októbra roku 1971, nikto ani netušil, že sa tento automobil bude vo veľkom preháňať po cestách aj o päťdesiat rokov. Posledné kusy pri tom z pásov liniek schádzali ešte aj po štyridsiatich rokoch od začiatku výroby. Zastava 101 sa stala ikonou bývalej Juhoslávie. Tento rok oslavuje polstoročie na svetovej scéne. A čo je pre nás pri tomto modeli najzaujímavejšie? Že sme mohli nejaký ten kilometer za volantom tohto ikonického automobilu pojazdiť aj my a to priamo v jeho rodisku, v terajšom Srbsku.

Zastava 101 sa po svete predávala pod rôznymi označeniami…

Od začiatku výroby v roku 1971 zišlo v Kragujevci z výrobného pásu do ukončenia výroby v roku 2008 až 1 273 532 kusov.

Ako sme už v úvode spomenuli, prvé exempláre modelu Zastava 101 začali schádzať z výrobnej linky  presne 15. októbra roku 1971. Kto by vtedy predpokladal, že tento stroj prežije nástup modernejších automobilov modernejších technológií, ekonomické sankcie voči Slobodanovi Miloševićovi a Juhoslávii ako aj bombardovanie samotnej továrne v roku 1999. Tento automobil prežíva aj dnešné, elektronikou prepletené automobily, ktoré majú kratšiu životnosť ako táto juhoslovanská štvorkolesová “pomsta”.

Koniec výroby nastal po príchode kapitálu z Európy, konkrétne po uzatvorení dohody medzi srbskou fabrikou v Kragujevci s talianskym Fiatom v roku 2008. Spolu s ukončením výroby Zastavy 101 21. novembra 2008, skončila tiež výroba modelov Koral a Florida. Tie však v portfóliu srbskej značky nepobudli tak dlho, ako práve model 101, alebo na domácom trhu známy ako “stojadin” či “kec”. Zastava 101 je jeden z mála automobilov, ktoré po druhej svetovej vojde dokázali takto dlho schádzať z výrobných pásov. Za zmienku stojí napríklad ruská Lada Niva či terajší Caterham Seven.

Predobrazom Zastavy 101 bol Fiat 128, ktorý sa začal vyrábať ešte o dva roky skôr ako Zastava. Za svoju štyridsaťročnú históriu prešla Zastava 101 len minimálnymi zmenami. Môžeme predpokladať, že aj preto bola tak obľúbená a populárna. Zaujímavosťou je, že ešte pred 13-stimi rokmi si mohol zákazník v Srbsku kúpiť “stojadin” za v prepočte zhruba 4000 eur v takmer takej istej podobe, v akej toto auto zišlo z pásov v roku 1971. Evolúciou prešli predné svetlá, ktoré sa z okrúhlych zmenili na hranaté. Interiér sa zmenil z koženkového na plastový. Plast vystriedal aj chrómové prvky ako nárazníky či spätné zrkadlá.

Automobil vynikal vďaka svojej jednoduchej stavbe motora, ktorý si šikovnejší majstri vedeli bez problémov a za malé peniaze oservisovať doma v garáži. Diely boli dostupné nielen čo sa kvantity týka, ale aj ceny. Motor až do konca výroby disponoval klasickým karburátorom, airbagy ste nenašli ani v najvyššej výbave. Mnohé motoristické magazíny tento automobil zhadzovali kvôli jeho nekvalite no povedzme si na rovinu. Auto za v prepočte 4000 eur, aké vymoženosti od neho očakávate?

Od začiatku výroby v roku 1971 zišlo v Kragujevci z výrobného pásu do ukončenia výroby v roku 2008 až 1 273 532 kusov. V Srbsku, ako aj v Chorvátsku či Slovinsku na cestách nájdete stále pojazdné Zastavy 101. Dielov je na ne hromada a mnohým začínajúcim automechanikom v týchto krajinách slúžia ako štartovací automobil na ich kariérnej dráhe. Zastava 101 sa predávala aj v Československu. Jej cena bola vyššia ako cena Škody 120 či Lady 1300 a aj preto bola pre našincov menej dostupným automobilom. Ak sa k tomu pripočítajú aj celkom nelichotivé recenzie prvých modelov z roku 1971, cesta úspechu v bývalom Československu bola pre Zastavu 101 veľmi rýchlo zarúbané. Našli sa však aj takí, ktorých vyššia cena a nižšia kvalita neodradila. Aj vďaka nim si tento automobil pamätáme aj my z nášho detstva. Pred našim panelákom dokonca stávali takéto Zastavy dve a jednu mal aj náš rodinný známy. A bol s ňou nadmieru spokojný.

Dnes je Zastava 101 považovaná za akýsi youngtimer, alebo možno lepšie povedané, za memoriál minulej turbolentnej doby, ktorý dokáže na tvárach ľudí vyčariť úsmevy, prebudiť dávne tak úsmevné, ako aj pochmúrne spomienky. Pre nás je to poväčšine automobil, ktorý aj dnes stretáme na dovolenkových cestách napríklad po Chorvátsku. Je ale veľmi pozitívne, že aj po päťdesiatich rokoch od začiatku jeho výroby veľký počet exemplárov stále jazdí po cestách a ľudia si tento automobil posúvajú z generácie na generáciu. Otcovia, alebo skôr starí otcovia, učia za volantom tohto auta šoférovať svojich vnukov či vnučky a majú množstvo príhod a spomienok spojených s týmto automobilom, ktoré predávajú ďalším generáciám, vďaka ktorým tento automobil stále žije nielen na cestách, ale aj v mysliach či srdciach mladých motoristov.

Zdroj foto: wikipedia.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button