Automobily

Indický speedster? Vazirani Ekonk poteší jazdca aj jeho okolie

Vazirani Ekonk

Do normálnej premávky s nim síce nemôžete, no za to na okruhoch sa s ním môžete vyzabávať do sýta. Nádherný speedster Vazirani Ekonk prichádza na cesty z Indie. V poslednej dobe nás prekvapujú unikátnymi automobilmi krajiny, od ktorých by sme takéto stroje veru nečakali. A hoci je India veľkým výrobcom automobilov rôznych značiek, takéto jedinečné športové diela v jej portfóliu veru chýbali. Musíme sa priznať, že na najnovší športový automobil Vazirani Ekonk sa nemôžeme vynadívať. Je jednoducho krásny.

Vazirani chce do prudukcie priniesť hneď dva modely…

Elektromotory poskytujú modelu Ekonk výkon neuveriteľných 732 koní, čo je pri jeho hmotnosti takmer jeden kôň na kilogram.

Spoločnosť Vazirani Automotive z indického Bombaja je cieľavedomý start-up, ktorý vznikol len pred tromi rokmi. Na trhu sa ukázal so svojim prvým konceptom Schul, ktorý predstavil na festivale rýchlosti Goodwoode. Odvtedy nebolo o tejto firme veľmi počuť. Dnes však prichádza s triezvejším no bez tak unikátnym speedsterom Vazirani Ekonk, ktorý by mal byť najľahším elektromobilom sveta. A je to vonku! Nový indický speedster bude elektromobil.

Hmotnosť najľahšieho elektromobilu je len 738 kilogramov. Elektromotory mu poskytujú výkon neuveriteľných 732 koní, čo je pri jeho hmotnosti takmer jeden kôň na kilogram. Viete si to predstaviť? Čistá sila! Tento športiak nie je určený do bežnej premávky, ale na okruhy. Jeho majiteľ sa s ním dokáže naozaj dosýta vyblázniť na uzavretej trati, kde mu môže zošliapnuť pedál na podlahu a vytlačiť z neho maximum.

Akumulátory športiaka sú chladené vzduchom. Zakladateľ spoločnosti, Chunky Vazirani, hovorí niečo o inšpirácii starovekými indickými výrobnými postupmi a chladenie akumulátorov prirovnáva k princípu tepelnej regulácie telesnej teploty pri ľuďoch a zvieratách. Ďalšie informácie o akumulátoroch či elektromotore start-up zatiaľ neposkytol.

Dizajn indického speedsteru Vazirani Ekonk bol inšpirovaný veľkým treskom, počiatkom vesmíru. Automobil preberá dizajnové prvky zo sveta monopostov formuly 1. Karoséria je “upečená” z kompozitových materiálov, aby sa zaručila jej najvyššia tuhosť a čo najnižšia hmotnosť. Posed jazdca v monokoku je vpravo. O ochranu jeho hlavy sa postará ochranný oblúk. Zadné kolesá sú ukryté pod aerodynamickými krytkami. Zadná časť je tvorený LED-diódovými horizontálnymi pásmi, čo vyzerá naozaj pútavo a efektne.

Ak by sme si mysleli, že model Vazirani Ekonk je len počítačovým renderom, či nepojazdným konceptom, veľmi by sme sa mýlili. Jeho testovanie skutočne prebieha v komplexe NATRAX  (National Automotve Test Tracks) neďaleko indického mesta Pithampur. Pri tamojších testoch dokázal speedster z nuly na stovku vystreliť za 2,54 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 309 km/h. Prototyp by mali v blízkej budúcnosti nasledovať aj malosériové kusy. Koľko ich bude, je zatiaľ neznáme. Zakladateľ spoločnosti, Chunky Vazirani, ktorý stihol pracovať pre značky ako Rolls-Royce či Land Rover sa nebráni spolupráci aj s inými značkami. Jeho spoločnosť začína pripravovať aj produkčnú verziu prvého konceptu Shul. Uvidíme, kedy sa prvé automobily tohto cieľavedomého start-upu objavia na okruhoch a začnú dosahovať zaujímavé časy a prvé úspechy vo vrcholových motoristických podujatiach.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button