RETRO

Zabudnuté štúdie: Opel Trixx (2004)

Opel Trixx

Píše sa rok 2004. Na autosalóne v Ženeve Opel ored 20 rokmi predstavil koncept, ktorý predpovedal druhú generáciu Agily, ktorá mala príšť na trh o tri roky neskôr.

Koncept Opel Trixx ponúka tri miesta na sedenie a má korbu s dvomi delenými posuvnými dverami. Je vyvinutý a vyrobený v Taliansku spoločnosťou Vercarmodel Saro a na švajčiarskom veľtrhu je verejnosťou veľmi dobre prijatý.

Koncept Opel Trixx poslúžil sériovým modelom…

Skutočným vrcholom konceptu Opel Trixx je futuristický interiér, ktorý ponúka len tri sedadlá.

Napriek pomerne hranatej zadnej časti pôsobia všeobecné línie Oplu Trixx štíhle a harmonicky. Predná časť pozostáva z dvoch úzkych a priehľadných svetlometov, ktoré sa stali typickými pre vozidlá spoločnosti z neskorších rokov. A potom je tu mriežka s veľkým chrómovým bleskom uprostred, ktorú tiež prebrali nasledujúce modeli.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Pri pohľade z profilu je nápadný najmä veľmi krátky rázvor Trixxu v kombinácii s kolesami z ľahkej zliatiny v typickom dizajne značky Opel, ktorý je čiastočne inšpirovaný automobilmi z 90. rokov.

Najbližšie sa však štandardnej Agile podobá zadná časť, ktorú charakterizujú priehľadné zadné svetlá v kombinácii s červenými detailmi v interiéri. Vďaka dokonale vzpriameným zadným dverám spoločnosť tiež využila príležitosť predstaviť verejnosti svoj inovatívny, odnímateľný systém nosiča bicyklov – prvok, ktorý mal premiéru o niekoľko rokov neskôr v modeli Corsa a nachádza sa aj v mnohých iných vozidlách Opel až do  predposledného modelu Mokka.

Ale skutočným vrcholom Opel Trixx je interiér. Svojím futuristickým dizajnom ponúka len tri sedadlá, dve vpredu a jedno vzadu, určené pre dieťa. Veľmi špeciálnym prvkom je aj dvojramenný volant s nevídaným dizajnom, ktorý bol čiastočne inšpirovaný volantom modelu Opel Corsa B s dvoma tenkými lúčmi.

Žiaľ, z potenciálneho súpera Smartu, ktorý dokázal dosiahnuť maximálnu rýchlosť len 112 km/h, nikdy nič nevzišlo. Mnohé detaily konceptu Trixx sa ale nejako dostali do jedného alebo druhého sériového modelu výrobcu – do Corsy ale aj Agily.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button