RETRO

Z vozidla do počtu, svetová ikona! Lamborghini Miura SV oslavuje

50 rokov Lamborghini Miura SV

Lamborghini Miura je jedno z najkrajších áut sveta. A nie je to len náš názor. Každoročne sa dostane rôznych rebríčkov najkrajších či najikonickejších automobilov. Tento automobil dostal množstvo prívlastkov. Jedným z nich je aj “matka superšportov”. Lamborghini Miura bol priekopnícky automobil v tomto segmente. Podľa pôvodných plánov talianskej značky mal byť len akýmsi doplnkom ponuky no fanúšikovia si ho obľúbili natoľko, že sa zapísal veľkými písmenami nie len do histórie značky, ale aj do histórie automobilizmu. Jeho vrcholová derivácia dostala označenie SV a práve ona dnes oslavuje päťdesiatku. Na dámu v rokoch vyzerá naozaj úžasne…

Rýchlosť až 290 km/h…

Momentálna hodnota jedinečného Lamborghini Miura SV presahuje 3 milióny dolárov.

Lamborghini Miura SV bolo svetu predstavené pred päťdesiatimi rokmi na autosalóne v Ženeve. Bolo doplnkom ponuky modelu Miura, ktorý sa začal vyrábať už päť rokov pred ním. Jeho predaje mali byť realizované po boku súrodenca Miura S, ktorý vznikol v roku 1969. Lamborghini Miura SV bolo azda najprepracovanejšie z ponuky. Vďačilo za to najmä skúsenostiam, ktoré konštruktéri získali popri stavbe, predajoch a servisoch jeho starších modelových súrodencov. Nemalú mieru však na jeho úspechu majú aj dizajnér Marcello Gandini a inžinieri Paolo Stanzani a Gian Paolo Dallara.

Lamborghini Miura SV dostal výrazne posilnený agregát. Štvorlitrový dvanásťvalec so štvoricou karburátorov Weber, ktorý bol ešte umiestnený naprieč, poskytoval športiaku výkon 385 koní pri 7850 otáčkach. Krútiaci moment atakoval hranicu 400 Nm. Bol teda z trojice modelov s označením Miura najsilnejší. Vďaka svalnatému dvanásťvalcu dokázal ísť maximálnou rýchlosťou neuveriteľných 290 km/h. Na túto rýchlosť dokázal akcelerovať z pokoja za 24 sekúnd. Na tú dobu to bol naozaj ojedinelý výkon. Takáto vysoká rýchlosť však nesvedčila stabilite vozidla.

Päťdesiatročný superšport v časoch svojej najväčšej slávy, dostal tuhšie šasi, ako aj nové výstuhy. Tieto zmeny, oproti menej výkonným súrodencom, boli podmienené jeho vysokou maximálnou rýchlosťou. Okrem šasi si konštruktéri posvietili aj na zavesenie kolies či širší rozchod kolies. Miura SV dostala aj oddelené mazanie motora a prevodovky čo síce navonok nebolo vidieť, no vozidlu poskytovalo väčšiu výdrž pri jazde vo vysokých rýchlostiach. Za príplatok dostali šťastní majitelia 9-palcové liatinové disky kolies v zlatej farbe s rôznym priemerom. Samozrejme širšie vzadu a užšie vpredu. Na širšie kolesá nadväzovali aj rozšírená blatníky.

Ako sme už spomenuli v úvide. Lamborghini Miura SV sa malo stať akým si doplnkom ponuky popri klasickej Miure a Miure S. Jeho dizajn ako aj nálož pod kapotou ho však vystrelili na čelo ponuky. Postupne vytlačil “S-ko” a stal sa ťažiskovým modelom talianskej značky. Do roku 1973 postavili konštruktéri 150 exemplárov modelu Miura SV. O dva roky neskôr postavili ešte jeden exemplár s náhradných dielov, ktoré ostali na sklade. Práve ten posledný, je dnes vystavený v múzeu Lamborghini v meste Sant´Agata. Dnes je model Lamborghini Miura SV považovaný za najlepší derivát modelu Miura a tiež za jeden z najkrajších a najikonickejších automobilov sveta. Jeho cena je obrovská. Pri malom pátraní po internete sme našli jeden exemplár na predaj za astronomickú čiastku  3 200 000 amerických dolárov (pravdepodobne bez dane). Stojí však za každý dolár, každé euro. Je to obrovský kus automobilovej histórie, ktorý bude svoju cenu len a len zvyšovať.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button