TEST: AutáTesty

TEST: Honda CR-V Sport Line Black Edition – Keby Batman jazdil v SUV, najskôr by to bolo v tomto

TEST: Honda CR-V Sport Line Black Edition

Honda CR-V postupom času vyrástla do krásy. Avšak nie len dizajn, ale aj motorizácia či technologická nálož hybridného rodinného SUV láka starých i nových záujemcov. My sme sa nechali zlákať tiež a s veľkými očakávaniami sme nasadali do interiéru hybridnej Hondy CR-V. Pohonné ústrojenstvo e:HEV sľubovalo výbornú spotrebu ako aj dostatočnú dynamiku. Náš celkovo dobrý dojem umocňoval nie len interiér, ktorý vo verzii Sport Line Black Edition vyzeral veľmi elegantne až luxusne, ale aj celý vonkajší vzhľad SUV Honda CR-V, ktorý bol podľa nášho názoru hodný použitia v Batmanovom vozovom parku.

Yin alebo Yang…

Edíciu Sports Line Black Edition môžu zákazníci dostať len v dvoch farebných prevedeniach karosérie.

Edíciu Sports Line Black Edition môžu zákazníci dostať len v dvoch farebných prevedeniach karosérie. Samozrejme v tých najviac rozdielnych farbách – bielej alebo čiernej. Nám sa ako testovacie vozidlo ušla čierna verzia. A musíme priznať, že sa jej táto farba naozaj hodí. Ešte viac možno preto, že s čiernym lakom karosérie ladí aj temný interiér či disky kolies. Honda CR-V sa generáciami vylepšovala nie len po motorickej, ale hlavne po dizajnovej stránke, čoho dôkazom je aj naša testovačka.


  Najväčší z rodiny…

  Rodinný SUV model Honda CR-V je nielen najväčším automobilom z európskej ponuky japonskej značky, ale dostal aj najväčší spaľovací motor v kombinovanom hybridnom pohonnom ústrojenstve e:HEV. To je mimochodom naozaj výborne vyladené, vďaka čomu dokážete jazdiť s týmto SUV-čkom so spotrebou v okolí hranice šiestich litrov. Pohon e:HEV s 1,5 litrovým spaľovacím motorom sme si mali možnosť odskúšať v modeloch Jazz a Jazz Crosstar a už tam sme ho chválili. Honda CR-V, samozrejme tým že je väčšia, dostala rovnako hybridný pohon e:HEV avšak s dvojlitrovým spaľovacím motorom. Tento krok musíme len vyzdvihnúť. Predsa len, na tak veľký automobil, najväčší z rodiny Honda v Európe, s rozmermi 4600 mm na dĺžku, 1855 mm na šírku a 1679 mm na výšku s rázvorom 2662 a hmotnosťou takmer 1800 kilogramov, je to adekvátne pohonné ústrojenstvo. Nezľakne sa ani ľahšieho terénu kde sme ocenili tak svetlú výšku ako aj solídny záber v blate.

  Na čisto elektrický pohon prejde len krátku vzdialenosť no hlavne pri rozbehoch týmpádom eliminuje nežiadúce emisie. O fungovaní ústrojenstva e:HEV sme si viac povedali pri menších súrodencoch Hondy CR-V ale, opakovanie je matkou múdrosti. Hybridný pohon e:HEV ponúka jazdu na čisto elektrický pohon v nízkych rýchlostiach. Spaľovací motor funguje primárne ako generátor elektrickej energie ale pri vyšších rýchlostiach sa priamo podieľa na pohone automobilu. Je to výborne vymyslený systém, vďaka ktorému sa vám podarí zajazdiť aj s dokonca o niečo nižšou spotrebou, ako udáva výrobca. To by ste ale nesmeli mať tak ťažkú nohu na plyne ako my. Nám sa darilo jazdiť s kombinovanou spotrebou v okolí 7-8 litrov na 100 km.

  Batman by sa nesťažoval…

  Sport Line či Black Edition? Ktorý nápis máme kde hľadať? Mohli by sme to zhrnúť asi tak, že Sport Line výbava je dostupná v dvoch farbách, bielej a čiernej, ktoré sú jej hlavnými znakmi. Do čiernej farby sa odeli aj drobné súčiastky ako skrutky kolies či väčšie diely ako lišty na zadnom nárazníku, bočné lišty, koncovky výfuku. Sport Line dostala aj zatmavené sklá. Black Edition je zas jednoznačne viditeľná v interiéri. Prezradí ju vyšívaný nápis na opierkach kožených sedadiel a na koberčekoch. Do čiernej sú odeté aj koberčeky, tapacírovanie či strecha. Plastová imitácia dreva tiež dostala šedý nástrek aj keď v tak prestížnej výbave, akú ponúka Honda CR-V Sport Line Black Edition, by sme radi uvítali skutočné drevo. Za dokonale prevedený čierny interiér japonského SUV by sa veru nemusel hanbiť ani Batman. Vnútro je elegantné a blízke tak konzervatívnemu šoférovi ako aj milovníkovi futuristických tvarov. CR-V tak v sebe spája všetko, čo by väčšina šoférov od svojho automobilu očakávala. Aj preto je jedným z najpredávanejších SUV automobilov na svete.

  Interiér je naozaj priestranný a to nie len pre pasažierov na predných sedadlách. Tých navyše potešia ideálne tvarované a maximálne pohodlné sedadlá. Vzadu sa bez problémov odvezie trojica cestujúcich a na málo priestoru sa veru sťažovať nemôžu. Honda dokonale rozložila priestor rodinného SUV CR-V tak, aby aj zadné sedadlá ponúkli komfort vyššej triedy. Na rodinnú dovolenku sa dokážete pohodovo zbaliť do kufra s objemom 497 litrov (po sklopení sedadiel 1692 l). Jeho plusom je aj nízko položená nakladacia hrana, vďaka čomu kufor ľahko naložia napríklad aj deti.


   Technológiami sa nešetrilo…

   Stredobodom prístrojovej dosky je dotykový displej s kvalitným rozlíšením.

   Interiér je hneď na prvý pohľad zvládnutý na jednotku. Nechýba volič prevodovky na prístrojovej doske, vďaka čomu sa jednoducho ovláda. Po jeho ľavej strane nájdeme ručnú brzdu či veľmi praktický Brake Hold gombík. Po pravej strane zas nájdeme ovládanie jazdných režimov. Jednoduchá a jasné aj pre šoférov, ktorí doteraz na technologicky vyspelejších automobiloch nejazdili. Pod volantom sa nachádza detailne graficky prepracovaný a dobre čitateľný digitálny prístrojový štít. Zobrazované informácie si nastavíte veľmi ľahko a rýchlo. Stredobodom prístrojovej dosky je dotykový displej s kvalitným rozlíšením, ktorý dostal nádhernú grafiku hviezdnej oblohy (v stand-by režime) a tiež dobre čitateľný a intuitívny infotainment. Graficky je trošku jednoduchší, čo však ale vedia oceniť užívatelia, ktorí sa po prvýkrát stretnú s dotykovým displejom. V čom vidíme problém, je jeho veľkosť. Na tak veľký automobil, akým je Honda CR-V, by si veru zaslúžil podrásť. A to poriadne. Infotainmentu však nechýbajú rozhrania Apple CarPlay či Android Auto. V interiéru nechýba ani USB konektor.

   O bezpečnosť jazdy sa postará zástup asistenčných prvkov, na ktoré sme si však už pri nových automobiloch tak nejak zvykli. Za zmienku stoja adaptívny tempomat či systém udržania sa v jazdnom pruhu. Za zmienku ešte stojí samotná jazda a celková tichosť v automobilu. Aj napriek dvojlitrovému motoru je kabína veľmi dobre odhlučnená a pri jazde pasažierom nevadia žiadne nepríjemné zvuky. Pri tak veľkom automobile je ticho vo vnútri naozaj vítané.


    A aký je náš verdikt?

    Honda CR-V Sport Line Black Edition je dizajnovo veľmi podarený a neprehliadnuteľný automobil. Do oka nám padol hneď na prvý pohľad. Naša radosť sa zväčšila ešte po nasadnutí do interiéru. Black Edition sa ukázala v celej svojej kráse vďaka čiernemu interiéru a hlavne čiernemu stropu. Imitácie drevených dekorov by sme však nahradili skutočným drevom. Zvýšilo by to exkluzivitu rodinného SUV. Technologicky je Honda CR-V Sport Line Black Edition vybavená na úrovni no pri pohľade na stredový displej by sme mu dopriali podrásť aspoň o dva či tri palce. S hybridným pohonom e:HEV a s dvojlitrovým spaľovacím motorom poskytne cestujúcim dostatočnú dynamiku jazdy ako aj ekonomickú prevádzku. Pri našom teste sme jazdili s kombinovanou spotrebou v okolí siedmich-ôsmych litrov ale pri ľahšej nohe na plyne dokáže Honda CR-V jazdiť ešte za menej. V kabíne je ticho aj vo vyššej rýchlosti. Na odhlučnení si konštruktéri dali záležať. Sedenie je veľmi príjemné a pohodlné, nie len na prednom páre sedadiel. Do batožinového priestoru sa štvorčlenná rodina zbalí pohodovo na dvojtýždňovú dovolenku pri mori vďaka objemu 497 litrov a premyslenému rozloženiu priestoru. Pre väčší náklad stačí sklopiť sedačky a objem poskočí na 1692 litrov. Vďaka nízko položenej hrane kufra sa náklad veľmi ľahko nakladá. Za edíciu Honda CR-V Sport Line Black Edition s dvojlitrovým štvorvalcom a hybridným pohonom e:HEV zaplatíte 37 090 eur, čo na hybrid tejto kategórie vôbec nie je zlá cenovka.

    Foto: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 95%
    Motorizácia - 95%
    Jazda - 95%
    Variabilita - 95%
    Spracovanie - 90%

    94%

    Cestujte elegantne a zároveň úsporne s rodinou či s nákladom

    Honda CR-V Sport Line Black Edition je dizajnovo veľmi podarený automobil. Čierny interiér dodáva pocit elegancie a luxusu. Imitácie drevených dekorov by sme nahradili skutočným drevom. Technologicky je Honda CR-V Sport Line Black Edition vybavená na úrovni. Stredový displej by si zaslúžil podrásť o dva či tri palce. S hybridným pohonom e:HEV a s dvojlitrovým spaľovacím motorom poskytne cestujúcim dostatočnú dynamiku jazdy ako aj ekonomickú prevádzku. Pri našom teste sme jazdili s kombinovanou spotrebou v okolí siedmich-ôsmych litrov. Pri ľahšej nohe na plyne dokáže jazdiť ešte za menej. Na odhlučnení si konštruktéri dali záležať. Sedenie je veľmi príjemné a pohodlné, nie len na prednom páre sedadiel. Do batožinového priestoru sa vojde náklad s objemom 497 litrov (po sklopení sedadiel 1692 l) vďaka premyslenému rozloženiu priestoru. Vďaka nízko položenej hrane kufra sa náklad veľmi ľahko nakladá. Za edíciu Honda CR-V Sport Line Black Edition s dvojlitrovým štvorvalcom a hybridným pohonom e:HEV zaplatíte 37 090 eur, čo na hybrid tejto kategórie vôbec nie je zlá cenovka.

    User Rating: 4.74 ( 5 votes)

    Plusy:

    • bohatá výbava
    • elegantný nadčasový dizajn
    • nízka spotreba
    • priaznivá cena

    Mínusy:

    • malý displej infotainmentu
    • imitácia drevených dekorov

    Cena základného / testovaného modelu:

    • 30 790 eur / 37 090 eur

    Technické parametre:

    Typ motora:

    Radový benzínový štvorvalec + elektromotor

    Valce/ventily:

    4/16

    Zdvihový objem:

    1993 cm3

    Maximálny výkon elektromotora:

    135 kW / 184 k

    Maximálny krútiaci moment elektromotora:

    315 Nm

    Maximálny výkon spaľovacieho motora:

    107 kW / 145 k

    Maximálny krútiaci moment spaľovacieho motora:

    175 Nm

    Maximálna rýchlosť:

    180 km/h

    Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

    8,9 s

    Kombinovaná spotreba:

    7,1 l/100 km (udávaná výrobcom)

    Batožinový priestor (po sklopení):

    497 l (1692 l)

    Objem nádrže:

    57 l

    Prevádzková hmotnosť:

    1743-1797 kg

    Rozmer pneumatík:

    235/60 R18

    Dĺžka:

    4600 mm

    Šírka:

    1855 mm

    Výška:

    1679 mm

    Rázvor:

    2662 mm

    Svetlá výška:

    200 mm

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Back to top button