Automobily

Yangwang – novinka ohuruje superšportom a SUV-čkom s prehnanými vlastnosťami

Yangwang U8 & U9

Čína je obrovským trhom, ktorý dokáže vyprodukovať úplne všetko. Éra nekvality sa pominula a z Číny čím ďalej tým viac badáme prichádzať kvalitnejšie a zaujímavejšie výrobky. Rovnako je to aj s automobilmi. Šroty, ktoré sa pri crash testoch skrčili ako plechovka sú už dávnou minulosťou. Dnes Čína produkuje automobily takej kvality, ako Amerika, Japonsko či Európa. A za úplne iné peniaze. Novinkou na trhu je aj značka Yangwang, ktorá vzišla z koncernu BYD. Yangwang – v preklade znamená niečo ako “vzhliadanie”. Pri svojom vstupe na trh neodhalila len jeden, ale hneď dva nové modely. Zaujímavé SUV a brutálny superšport. Obe autá prekvapia tým, čo ponúkajú. Je to naozaj reálne?

Yangwang stvoril novú technológiu pohonu…

Technológia Yisifang nebude príplatková! Dostane ju v základe každý automobil značky Yangwang.

Ako prvý prišiel na svetlo sveta off-road Yangwang U8. Svojimi tvarmi nám pripomína Land Rover Defender. V tomto automobile BYD odprezentoval aj novú technológiu Yisifang, ktorú si údajne aj sám vyvinul. Táto technológia ponúka štvoricu elektromotorov, ktoré sú umiestnené pri každom kolese po jednom kuse. Elektromotory kolesá nielen roztáčajú, ale aj zabezpečujú ich natáčanie do rôznych smerov bez potreby využitia pokynov z riadenia. Na mieste sa tak model Yangwang U8 dokáže otáčať o 360 stupňov. Táto funkcia by mohla spôsobiť revolúciu aj v parkovaní, kde by sa stačilo postaviť vedľa parkovacieho miesta a natočenie kolies do boku by auto doslova vložilo medzi zaparkované autá do parkovacieho miesta. Jednoducho brutalita!

Podľa materskej spoločnosti BYD je elektronicky riadený pohon všetkých kolies dokonca aplikovateľný nielen do elektrických off-roadov, ale aj do hybridov, počítajúc s automobilmi rôzneho využitia až po superšporty. Systém Yisifang dokáže údajne reagovať stokrát rýchlejšie ako tradičné pohony všetkých štyroch kolies a dokáže tiež regulovať krútiaci moment v závislosti od jazdnej situácie a to tiež podľa potreby na dané koleso. Je to naozaj veľmi zaujímavý systém, ktorý by mohol radikálne zmeniť aj jazdu v teréne. Technológia Yisifang nebude príplatková! Dostane ju v základe každý automobil značky Yangwang.

Vďaka zaujímavej technológii Yisifang poskytne každý zo štyroch elektromotorov automobilu výkon 220-240 kW a krútiaci moment 320-420 Nm. Z nuly na stovku tak dokáže elektrický off-road Yangwang U8 vypáliť za zhruba 3 sekundy. V základnej výbave dostane množstvo jazdných režimov ušitých na rôzne poveternostné podmienky či typy vozoviek. Nechýbajú ani módy pre 360-stupňové otáčanie, brodenie sa vodou či jazdu do rýchlosti 120 km/h s prepichnutou pneumatikou. Off-road s rozmermi 5300 mm na dĺžku s rázvorom 3050 mm obutý na 20-palcových diskoch s pneumatikami 275/65 R20 navrhol dizajnér Wolfgang Joseph Eiger. Dizajn auta nazval ako “Brána času a priestoru”. Cena oficiálne uvedená zatiaľ nebola, no hovorí sa v médiách že by mohol stáť okolo 1 000 000 čínskych juanov, čo je v prepočte zhruba 137 321 eur.

Aby toho nebolo dosť, nová značka Yangwang priniesla okrem SUV-čka na trh aj nový superšportový model s označením Yangwang U9. Tento brutálny elektrický športiak dostane rovnakú technológiu pohonu Yisifang ako Yangwang U8. Vďaka lepšej aerodynamike a hlavne nižšej hmotnosti zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne len za 2 sekundy. Aj toto auto sa bude môcť otáčať na mieste, aj keď si úplne nevieme predstaviť na čo mu táto funkcia môže poslúžiť. Tak ako ďalšie technické informácie, tak aj cenovka tohto športiaka ostala zatiaľ neznáma. Opäť sa však špekuluje, že by mohol stáť podobne ako jeho terénny súrodenec. Nepoznáme zatiaľ ani čas ani deň, kedy by sa mali prvé modely novej čínskej značky Yangwang dostať k prvým zákazníkom a tiež netušíme, či tento model prekročí aj hranice Číny. Preto všetko, čo sme o nich napísali, berieme aj my s veľkou rezervou. Fandíme však zaujímavým myšlienkam, ktoré by mohla značka Yangwang stelesniť a pozdvihnúť tak automobilizmus na ďalšiu úroveň.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button