Automobily

Tvári sa ako človek, mení farby a je inteligentné! Také je BMW i Vision Dee

BMW i Vision Dee

Veľtrh spotrebnej elektroniky Consumer Electronic Show v Las Vegas (CES) prináša každoročne množstvo zaujímavých fičuriek, gadgetov ako aj konceptov v rôznych oblastiach, automobilizmus nevynímajúc. BMW tento rok doviezlo na CES zaujímavý elektrický koncept, model i Vision Dee. Tento automobil stavil na úplne nové poňatie interiéru a exteriéru. Prináša digitálnu technológiu meniacu napríklad farby či schopnú vyčarovať automobilu výrazy, aké dokáže človek. Mníchovská automobilka chce prostredníctvom tohto konceptu demonštrovať ešte väčšie prepojenie a puto medzi majiteľom a jeho automobilom.

BMW predstavilo aj novú vlnu vozidiel “Neue Klasse”…

Karoséria konceptu BMW i Vision Dee plne využíva technológiu E Ink, ktorú prezentovalo BMW na CES už minulý rok pri modeli iW Flow.

Dizajnovo vychádza nový koncept BMW i Vision Dee z predchádzajúceho, tiež veľmi zaujímavého konceptu i Vision Circular. Karoséria nového konceptu je však trojpriestorová. Tento koncept má byť hlásateľom príchodu novej vlny vozidiel BMW nazvanej “Neue Klasse”. Stále budeme pozorovať tradičné prvky ako okrúhle svetlomety či ľadvinky, avšak v novom, modernom a prepracovanejšom prevedení. Karoséria konceptu BMW i Vision Dee plne využíva technológiu E Ink, ktorú prezentovalo BMW na CES už minulý rok pri modeli iW Flow. BMW i Vision Dee tak ponúkne až 32 farieb karosérie, ktoré môžu byť zdobené aj ďalšími grafickými prvkami. Povrch karosérie konceptu je rozdelený na 240 segmentov, z ktorých každý sa ovláda a tiež mení farbu samostatne.

Automobil tak dokáže privítať majiteľa pri príchode k nemu hrou farieb a tiež rôznymi zobrazenými grafickými prvkami, aké si navolí majiteľ podľa svojich preferencií. Okrem toho premieta na bočné sklo uvítacie animácie a dokonca aj majiteľov avatar jazdného profilu. Okrem toho, farbu aj grafiku vedia meniť aj predné svetlá, ktoré sú súčasťou predného svetelného štítu. Tie dokážu opäť vďaka digitálnym prvkom zobrazovať náladu a teda konkrétne napríklad radosť, smútok, údiv, súhlas a iné animácie, ktoré môžu zodpovedať aktuálnej nálade šoféra. Keď budete smutní, vaše BMW i Vision Dee bude vaše pocity zdieľať s vami. A keď sa budete cítiť osamotení, BMW i Vision Dee s vami dokáže dokonca aj prehovoriť vďaka integrovanému softvéru, ktorý by sme mohli označiť ako hlasový asistent, ktorý funguje tak vo vnútri ,ako aj vonku.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Interiér, po vzore tak vlastných, ako aj konkurenčných elektromobilov, stavil na jednoduchosť a čistotu tvarov. Na prístrojovke sa na naše prekvapenie nenachádza veľká dotyková obrazovka. Namiesto nej však BMW zabudovalo do konceptu i Vision Dee zaujímavý head-up displej, ktorý je schopný premietať údaje na celú plochu čelného skla. Táto technológia by sa v modeloch BMW mohla udomácniť už od roku 2025, kedy na cesty vyrazia prvé modely z takzvanej “Neue Klasse”. Výber zobrazovaných informácií a ich prepínanie môže šofér ovládať ovládacími prvkami na volante. Hlavným ovládacím prvkom je takzvaný Mixed Reality Slider na prístrojovej doske. Na výber sú k dispozícii buď analógové informácie, alebo info o jazde či dokonca informácie súvisiace s komunikačnými systémami. Zaujímavosťou je aj vstup do virtuálneho sveta. Aby ste mali lepší výhľad na zobrazované informácie, koncept BMW i Vision Dee je schopný postupne zatmaviť bočné sklá.

Okrem novinky v podobe konceptu BMW i Vision Dee predstavila mníchovská značka aj nový operačný systém s názvom iDrive 9, ktorý bude používať ako svoj základ systém Android. Prinesie nové užívateľské prostredie, ako aj obchod s aplikáciami. Podľa zahraničných motoristických médií by sa mohol objaviť už v modeli BMW X1 a v budúcej generácii modelu X2 či dokonca v modeloch Mini.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button