Technika

15 najdivnejších interiérov automobilov! Alebo, keď auto nemá od vesmírnej lode ďaleko

15 najdivnejších interiérov automobilov

Dizajn automobilu netvorí len jeho zovňajšok, ale aj to, čo nájdete v jeho vnútri. Veľakrát však interiér korešponduje s celkovým vonkajším dizajnom automobilu. História nás však presvedčila o tom, že aj keď automobil navonok môže pôsobiť zdržanlivejšie, jeho vnútro môže pôsobiť ako vnútro vesmírnej lode. Pri prezeraní rôznych webových stránok sme narazili na unikátny zoznam 15-stich najdivnejších a zároveň aj najzaujímavejších či najdivnejších interiérov automobilov. Prekvapilo nás, že množstvo z nich patrí dnes už youngtimerom, ale aj oldtimerom. Preto nám nedalo nepodeliť sa s vami o túto zaujímavú zbierku. Zoradili sme ju abecedne, aby sme vám nijakým spôsobom nevnucovali to, čo sa najviac páči nám. Ktorý z interiérov je naopak vašim favoritom?

1. Buick Questor 1983

Tento automobil bol jedným z odvážnych konceptom 80. rokov. Hneď na prvý pohľad upúta doslova podivný volant. V miestach, v ktorých majú dnešné automobily umiestnený airbag, má Buick Questor ovládací panel. Na vrchnej časti sa nachádza kryt pravdepodobne reproduktoru. Ale môže to byť aj prieduch vetrania. Ťažko povedať. V strede volantu je umiestnený trúba a na spodnej strane je zapaľovanie a radenie. Dva displeje zdobia stredovú konzolu. Jeden je pre rádio a druhý pre navigáciu. Nepripomína vám toto rozloženie niečo? Pod displejmi je prehrávač na CD a množstvo gombíkov, ktorých funkcie poznali hádam len konštruktéri tohto automobilu.

3. Citroen Hypnos 2008

Jeden z mála automobilov v našom zozname po roku 2000. Prvým zástupcom pomiléniových automobilov je Citroen Hypnos. Koncept luxusného crossoveru sa stal predlohou pre Citroen C4 Aircross. Niektoré prvky z neho C4 Aircross dokonca aj prebral. Cieľom francúzskej značky bolo predstaviť ľuďom najfarebnejší interiér tej doby. Sedadlá dostali zvláštny trojuholníkový tvar. Opierky hlavy visia zo stropu. Celkovo interiér je dosť prapodivných tvarov. Nevieme si úplne predstaviť, že v dobe, kedy došiel na trh, keď verejnosť bažila po priestrannom vnútrajšku, by sa mohol reálne dostať do výroby. Ako farebný koncept však svoj účel splnil.

3. Citroen Karin 1980

Tento Citroen je veru iná káva oproti predchádzajúcemu Hypnosu. Nielen vo vnútri, ale aj navonok vyzerá ako lietajúci tanier. Je azda najpodivnejším Citroenom v histórii značky. Je trojmiestnym automobilom v pyramídovom tvare s trojuholníkovými dverami, ktorého multifunkčný volant bol umiestnený v strede. Rovnako uprostred sedí aj vodič. Vozidlo nemá žiadnu stredovú konzolu. Na volante sa nachádzajú tlačidlá, niečo ako numerická klávesnica a reproduktor. Po oboch stranách stĺpika riadenia sú namontované ďalšie dva ovládacie panely. Pri spolujazdcovi nájdeme ďalšiu skrinku s mnohými prepínačmi. Na čo všetky slúžili, si môžeme len domyslieť.

4. Lancia Medusa 1980

Osemdesiate roky priali extravagantným futuristickým automobilom. Každý stelesňoval predstavy dizajnérov o tom, ako to asi bude vyzerať v roku 2000. Ďalším autom do zbierky netradičných interiérov je talianska Lancia Medusa. Navonok celkom pohľadný a reálny automobil. Vo vnútri však ukázal niečo, čo dovtedy nebolo vôbec k dispozícii. Na volante sa nachádzalo 25 tlačítok. Áno, vidíte dobre! Boli rôznych veľkostí, rôzne usporiadané, rôzne vystúpené a popravde, predstavovali poriadny chaos na volante. Pomocou chaotických tlačidiel bolo na volante možné ovládať napríklad stierače, svetlá, klimatizáciu či digitálne hodinky. Prístrojový panel je tvorený obrovským počtom drobných žiaroviek, ťažko povedať, či sa jednalo o LED-ky, ktoré zobrazujú všetky dôležité informácie. Zapaľovanie bolo umiestnené na ľavú stranu.

5. Lancia Orca 1982

O dva roky mladší model Lancia Orca navonok nepôsobila nijak extravagantne či futuristicky. Zato interiér bol úplne iný odvar. Oproti modelu Medusa z volantu zmizlo pár tlačidiel a taktiež boli tlačidlá zarovnané do jednej roviny. O to viac ich však pribudlo po stranách volantu. Tachometer hýri farbami a v podstate sa nám aj celkom pozdáva. Ak si predstavíme, aké Las Vegas predstavuje napríklad mercedesácky MBUX Hyperscreen, Lancia Orca bola ešte veľmi zdržanlivým modelom. Na svoju dobu však predbehla konkurenciu čo sa prístrojového panelu týka. Porovnajme si ho napríklad s našou Škodou 120 a hneď nám je jasné, na akej úrovni bola v tej dobe Lancia.

6. Lancia Sibilo 1978

Hoci starší, no o to futuristickejší model mohla obdivovať verejnosť v podaní tak zovňajšku, ako aj interiéru modelu Lancia Sibilo. Nevieme si pomôcť, ale tento automobil je tak nejak láska na prvý pohľad. A nevidíme ho veru po prvýkrát. Už ako deti sme ho obdivovali na plagátoch v starkého garáži. Exteriér je dokonalý aj na dnešnú dobu a interiér? Tak ten je veru dosť nevšedný. Doteraz sme predstavovali Lancie so záplavou tlačidiel, no pri staršom modeli Sibilo nie sú takmer žiadne. Aj volant je tak nejak zaujímavo riešený, len s tromi tlačidlami a reprákom. Vnútro je potiahnuté fialovo-hnedou kožou a doplnené o hnedé plasty a svetlohnedé koberce. Ako sa muselo s týmto autom šoférovať, to si veru predstaviť nevieme. Zábava to veru asi nebola.

7. Lancia Stratos Zero 1970

A do štvorice, Lancia Stratos Zero zo začiatku sedemdesiatych rokov. Je z tejto partie najstaršia no dnešným automobilom najpodobnejšia. Badáte v jej interiéri paralelu s niektorým zo súčasných elektromobilov? My veru áno. O jeho dizajn sa postaral Marcello Gandini. Myšlienku vertikálneho displeja veru nepriniesla Tesla. Námet treba hľadať pred viac ako 50-timi rokmi v Taliansku. O tomto interiéri môžeme povedať len toľko, že je nadčasový a brutálne populárny aj po polstoročí. Zaujímavosťou tohto modelu bolo aj nastupovanie. To je riešené výklopným čelným sklom. Prototyp Lancia Stratos Zero je dokonca plne funkčný. Jeho hodnota dnes presahuje 1 milión dolárov.

8. Maserati Boomerang 1972

Dizajnovo jedno z najlepšie prevedených automobilov z nášho zoznamu. Je to naozaj dizajnérsky dokonalý skvost, ktorý bol v roku 1970 navrhnutý, kým iným, ako legendárnym Giorgettom Giugiarom. Aj v dnešnej dobe by tento dizajn pokojne mohol slúžiť ako predloha pre hybridné či elektrické športiaky. Interiér je iný, zaujímavý a zároveň prekvapujúci. Volant a tachometer sú súčasťou konzoly, ktorá vyčnieva z palubnej dosky. Volant sa otáča okolo početných budíkov. Ak by sme si mysleli, že stredobodom “budíkov” umiestnených v strede bude ukazovateľ rýchlosti, budeme na omyle. Ten, aj v tak dokonale zvládnutom automobile po dizajnovej stránke, chýba.

9. Mercedes F200 “Imagination” 1996

Tento automobil sme mali možnosť naživo obdivovať v stuttgartskom múzeu Mercedesov. F-ková séria stuttgartskej hviezdy priniesla svetu niekoľko zaujímavých modelov no tento sa môže pochváliť ultra-futuristickým vnútrajškom na dobu, v ktorej prišiel koncept na svet. Ako prvé vám do očí pri pohľade do interiéru udrie prázdne miesto na pravej či ľavej strane, kde by za iných okolností býval volant. Ten vo vnútri chýba. Namiesto volantu sa tu nachádza joystick, respektíve niekoľko joystickov, ktorými sa automobil ovláda. Maximálna rýchlosť konceptu bola stanovená na 80 km/h, aj keď na fotke ukazuje auto 120 km/h. Stojí však na pódiu v múzeu a o tieto rýchlosti sa už roky nepokúsilo. Veľmi nepraktickou časťou interiéru je tiež obrovský ovládací panel pod displejom, ktorý slúži prakticky na ovládanie všetkého, čo vtedajšia elektroinštalácia dokázala ovládať. A keď si predstavíme, že počas jazdy by sme mali klikať na takomto niečom, asi by sme veľmi rýchlo prinajlepšom skončili niekde v poli mimo cesty. Na druhej strane, keď si predstavíme, že už v roku 1996 dizajnéri s konštruktérmi Mercedesu vedeli svetu ukázať digitálny prístrojový panel zložený s niekoľkých displejov spojených pod jedným kusom skla, hneď je nám jasné, odkiaľ brali terajší dizajnéri inšpiráciu pri tvorbe digitálnej prístrojovky MBUX Hyperscreen.

10. Nissan NRV-II 1983

Na prvý pohľad vyzerá ako Škoda 120. Krásy tento Nissan veru veľa nepobral, no na druhej strane, v osemdesiatych rokoch dokonale zapadol medzi konkurenčné modely iných značiek. Hranaté tvary vládli svetu automobilov a Nissan NRV-II veru zovňajškom nijak nevyčnieval. S jeho vnútrom to však bolo inak. Auto ponúklo digitálny tachometer, multifunkčný volant či dokonca navigáciu v stredovej konzole. V tomto aute sa objavil aj varovný systém, ktorý meral vzdialenosť od auta pred ním. Hoci vám tieto funkcie znejú ako bežná vec dnes v roku 2023, pred štyridsiatimi rokmi to veru bola úplná utópia, niečo také v aute mať. Ďalšou zaujímavosťou modelu Nissan NRV-II je aj tlačidlo štartovania auta na volante a dokonca sa na ňom nachádza aj hlasový vstup. Ako ďalšie zaujímavosti priniesol tento model tiež tempomat s tromi tlačidlami na jeho ovládanie. Divne pôsobí koliesko nastavovania hlasitosti, ktoré je niekoľkonásobne väčšie ako tlačidlo štartovania auta.

11. Oldsmobile Incas 1986

Ďalší osemdesiatkový unikát bol americký Oldsmobile Incas. Jeho zovňajšok pripomínal zaoblenejšiu Lanciu Sibilo, no vo vnútri je to úplne iná káva. Do aerodynamického stroja sa nasadá cez gullwingové dvere, ktoré pripomínajú K.I.T.T. z populárneho amerického seriálu. Volant, ktorý vyzerá ako na formule, disponuje štyridsiatkov rôznych tlačidiel, ktoré slúžia na ovládanie v podstate všetkého. Od svetiel, stieračov, rádia až po prevodovku. Žiadne ďalšie ovládanie prvky na aute nenájdete. Prístrojovka je tvorená displejmi a pripomína opäť raz kozmickú loď. Nevieme prečo, ale veľmi sa nám tento interiér páči. Asi kvôli jeho absurdnosti.

12. Pontiac Banshee IV 1988

Koniec rokov osemdesiatych pozdvihol ďalší Američan. Tentokrát Pontiac Banshee IV. Aerodynamický dizajn superšportového auta tej doby si zaslúži obdiv aj dnes. Integrované zadné krídlo štvrtej verzia tohto auta pôsobí veľmi elegantne. Vo svojej dobe bol pravým autom budúcnosti. Interiér môžeme nazvať ako športový. Je hneď na prvý pohľad lacnejší, ako interiéri predchádzajúcich automobilov. Kožu nahradili lacné plasty. Celkovo dizajn interiéru je veľmi stiesnený, plný plastových nevkusných prepínačov, ktoré rozjasňuje len štvorica dožlta sfarbených gombíkov. Radiaca páka je ako palica zapichnutá v blate, umiestnená v otvore, ktorý nie je nijako extra dokončený. Sedačka vyzerá skôr ako zubárske kreslo. Tento interiér je veru prečudesný a tak zaujímavé auto, akým bol Pontiac Banshee IV, by si zaslúžilo väčšiu exkluzivitu a futuristickosť.

13. Pontiac Pursuit 1987

Keď sme niektoré predchádzajúce autá pripodobňovali k lietajúcim tanierom, tak sme potrebovali istú mieru fantázie. Keď sa pozrieme na tak zovňajšok, ako aj na vnútro modelu Pontiac Pursuit, na označenie lietajúci tanier nepotrebujeme ani štipku fantázie. Je stelesnený v tomto aute. Rovnako ako aj Banshee IV, aj Pursuit je “obdarený” lacným plastom a pravdepodobne koženkovým čalúnením. Dostal 20 tlačidiel, kokpit ako zo stíhačky a nad volantom, opäť skôr lietadlovým ako automobilovým, sa vyníma tachometer, ktorý ponúka doslova počítačovú grafiku. Sedadlá sú asi tiež z nejakého konceptu stíhačky a nevyzerajú veru veľmi pohodlne. Keď sa viac rozhliadneme po interiéri tak zistíme, že je celkom prázdny, nezaujímavý. Na stredovej konzole nájdeme len malý ovládací panel a radiacu páku.

14. Renault Ondelios 2008

Druhý z automobilov vyrobených po roku 2000 v našom zozname a zároveň aj posledný z tejto éry. Hoci sa blížime do finále nášho zoznamu, ďalší pomilénoiový model v ňom už nenájdeme. Koncept sa nikdy nedostal do výroby, čo je nefér oproti automobilom z osemdesiatych rokov, ktoré okrem toho že naozaj existovali, boli po väčšine schopné aj jazdy. Tachometer automobilu vyčnieva spoza volantu. Jeho zaujímavosťou je, že je priehľadný. Okolo neho sa rozprestiera kožená prístrojová doska s veľkou medzerou na pravej strane. V tejto medzere badáme niečo ako sklenú vatu?! Predný panel dostal projektor, ktorý prenáša inštrukcie z navigácie na palubnú dosku. Prístrojovka v strede dostala niečo ako dotykový panel s klávesnicou, na ktorej je možné zadávať príkazy napríklad pre navigáciu. Niečo obdobné môžeme badať pri nových automobiloch ktoré na ovládanie niektorých funkcií používajú dotykový panel. Napríklad ako Peugeot 308.

15. Volkswagen Orbit 1986

Posledným v našom zozname je nemecký zástupca Volkswagen Orbit z roku 1986. Jeho tachometer je jeden z najzložitejších z tohto zoznamu. Je umiestnený na vrchu palubnej dosky vo svojom ráme. Prístrojovka dostala len dvojicu vetračiek. Displeje ponúknu množstvo informácií. Naľavo nájdeme digitálne merače a ukazovatele času, teploty a paliva. Nad nimi sa na displeji zobrazujú upozornenia na otvorené dvere či na poruchy motora. Klimatizácia sa ovláda dotykovými tlačidlami. Nižšie sa nachádza displej, ktorý ukazuje údaje o hydropneumatickom odpružení, dáta satelitnej navigácie či dokonca televízne vysielanie. Na pravej strane sa nachádza veľký CD prehrávač. Rádio je vybavené až dvadsiatimi dotykovými tlačidlami.

Možno nám príde výbava týchto automobilov dnes smiešna, rovnako ako aj spracovanie či rozmiestnenie všetkých ovládacích prvkov či displejov. Avšak stále musíme mať na pamäti, že okrem dvoch automobilov z tohto zoznamu, ktoré boli vyrobené po roku 2000, sú všetky 30, 40 či 50 rokov staré. A keď si predstavíme, aké automobily sa pre 40-timi či 50-timi rokmi preháňali po našich cestách, tak tieto koncepty s futuristickými tvarmi a interiérmi ako z vesmíru, nás naozaj dostanú do úžasu, čo už v tej dobe konštruktéri dokázali do áut namontovať. Nebolo to úžasné?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button