Automobily

Vrcholový Mercedes-AMG EQE 53 predstavený! Jeho výkon vás šokuje + VEĽKÁ GALÉRIA

Mercedes-AMG EQE 43 4Matic & 53 4Matic+

Mercedes-AMG predstavil svoje vrcholové verzie nového prémiového elektrického sedanu EQE. Na cesty sa dostanú verzie 43 4Matic a 53 4Matic+. Výkon nižšej verzie je síce poriadny, no nie je až taký dychberúci, ako výkon jeho najsilnejšieho prevedenia. Na silnejší z dvojice si nebudú sťažovať ani odporcovia elektromobilov. Tento Mercedes si dokáže získať aj ich náklonnosť.

Mercedes chce zaujať aj odporcov elektromobilov…

 S paketom AMG Dynamic Plus dokáže výkon vrcholovej verzie podskočiť na 687 koní s krútiacim momentom 1000 Nm. Vďaka nemu stovku model Mercedes-AMG EQE 53 4Matic+ dosiahne za 3,3 s.

Základom slabšieho modelu Mercedes-AMG EQE 43 4Matic je dvojica elektromotorov, ktoré čerpajú energiu s lítium-iónových akumulátorov s kapacitou 90,6 kWh. Táto kapacita postačí na prejdenie zhruba 462 až 533 kilometrov. Z nuly na stovku dokáže slabšia verzia vyštartovať za 4,2 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 210 km/h. Najsilnejšia verzia Mercedes-AMG EQE 53 4Matic+ dostala rovnako dvojicu elektromotorov roztáčajúcich obe nápravy avšak s oveľa vyšším výkonom. Bez dynamického paketu je to už spomenutých 626 koní s krútiacim momentom 950 Nm. Z nuly na stovku zrýchli za 3,5 sekundy a maxmálka sa zastaví na hodnote 220 km/h. Dojazd tejto verzie by sa mal pohybovať niekde v rozmedzí 444 až 518 km. S paketom AMG Dynamic Plus dokáže výkon vrcholovej verzie podskočiť na 687 koní s krútiacim momentom 1000 Nm. Vďaka nemu stovku model Mercedes-AMG EQE 53 4Matic+ dosiahne za 3,3 sekundy a jeho maximálna rýchlosť dosiahne hranicu 240 km/h. Potenciál by mal však na prekonanie tristovky. Aj to bez problémov.

Maximálny výkon bude možné z automobilu Mercedes-AMG EQE 43 4Matic ako aj z verzie 53 4Matic+ vyžmýkať len v režimoch Sport+ a Race Start. V ostatných režimoch Sport, Comfort alebo Slippery, bude možné z auta dostať len určité percento výkonu. Režim Sport ponúkne maximálne 90% výkonu. Režim Comfort obmedzí výkon o 15-20%. Slippery obmedzí výkon dokonca až na polovicu. Špeciálne elektromotory z dielne AMG sú upravené tak, aby bez problémov odolávali vysokým nárokom na výkon. Majú upravený tepelný manažment. Životnosť akumulátorov bude možné predĺžiť vďaka funkcii Eco Charging, ktorú obmedzí zaťaženie batérie v priebehu nabíjania, čím spomalí prirodzený proces starnutia a degradácie akumulátora. Pre získanie optimálnych podmienok pre fungovanie batérie dokáže Mercedes-AMG EQE batériu pred použitím zohriať či ochladiť podľa potreby.

Pre väčšie potešenie z jazdy dostali modely Mercedes-AMG EQE 43 4Matic  a 53 4Matic+ aj unikátne ozvučenie zvukového manažmentu, ktoré budú simulovať zvuky motora v rôznych intenzitách na základe zvoleného jazdného režimu. Zaujímavosťou elektrickej novinky je aj vylepšený vzduchový podvozok s adaptívnym odpružením a so systémom AMG Ride Control+. Nechýba ani natáčanie zadných kolies, konkrétne o 3,6 stupňa. Tento systém vylepšuje jazdné vlastnosti hlavne v rýchlostiach presahujúcich hranicu 60 km/h. Rovnako ho vodiči dokážu oceniť napríklad aj pri parkovaní. Systém rekuperácie dostal tri stupne. Zaujímavosťou je aj ovládanie riadenia pomocou jedného pedálu. Z pohybu do pokoja dostanú model Mercedes-AMG EQE vylepšené brzdy s kotúčmi s priemerom 415 mm vpredu a 378 mm vzadu. Za príplatok budú k dispozícii aj keramické brzdy s prednými 440 mm kotúčmi. Vojdú sa však len pod 21-palcové disky kolies.

V interiéri nájdu záujemci o tento automobil, ako aj nadšenci a milovníci modelov Mercedes-AMG športové sedadlá, ktoré môžu byť čalúnené tradičnou kožou Nappa, alebo umelou kožou Artico v kombinácii s mikrovláknami a červeným kontrastným prešívaním. Samozrejme že tu nechýbajú ani športový volant so spodným sploštením, koberčeky s logom AMG či plakety AMG. Nech hneď po nastúpení každý vie, že váš elektromobil je neobyčajným špeciálom. Za príplatok bude pre tých najnáročnejších zákazníkov aj futuristická prístrojová doska MBUX Hyperscreen s trojicou veľkých displejov. Pri pohľade na ňu budete mať pocit, že šoférujete kozmickú loď z budúcnosti.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button