Technika

Volkswagen sa motorov TDI nemieni vzdať! Budú spaľovať parafínové palivá s biozložkami

Nemecký koncern vo svojej nedávnej oficiálnej tlačovej správe potvrdil, že svoje najnovšie vznetové štvorvalce, konkrétnejšie ich novú generáciu, pripravil tak, aby vedeli spaľovať ekologickejšie, takzvané parafínové palivá, ktoré obsahujú biologicky rozložiteľné komponenty. Tento krok je pozitívny hneď dvojnásobne. Nová generácia motorov nebude mať problém s vyšším podielom biozložiek a k tomu bude aj ekologickejšia. Najnovšie motory s označením TDI s využitím novej technológie už schádzajú z výrobných pásov a sú realitou.

Volkswagen svoje motory vyriešil. Čo však ostatné značky?

Palivá na báze hydrogenovaného rastlinného oleja na trhu už k dispozícii sú. Volkswagen však predpokladá, že sa ich podiel v cestnej doprave rapídne zvýši v nasledujúcich rokoch.

Štvorvalcové vznetové motory s označením TDI, ktoré začali schádzať z výrobných liniek koncom júna, boli schválené pre používanie parafínového dieselu, ktorý zodpovedá európskemu štandardu EN 15940. Nové palivo by malo znížiť emisie CO2 a to až o 70-90 percent v porovnaní s konvenčnou naftou. Parafínové palivo sa vyrába z biologických zbytkových a odpadových materiálov, akými sú napríklad hydrogenovaný rastlinný olej (repkový olej, kuchynský olej). Tieto látky môžu byť pridávané do nafty, alebo slúžiť ako samostatné stopercentné palivo.

Palivá na báze hydrogenovaného rastlinného oleja na trhu už k dispozícii sú. Volkswagen však predpokladá, že sa ich podiel v cestnej doprave rapídne zvýši v nasledujúcich rokoch. A to až o 30 percent. Parafínové palivá by sa na trhu mohli objaviť pod označením CARE diesel, NEXTBTL alebo HVO. Ak sa v budúcnosti stretnete na čerpacej staníc  s týmto označením, budete mať istotu, že sa jedná o biopalivo.

Čo je zaujímavé a zároveň zarážajúce je fakt, že parafínové palivá môžu byť súčasťou bežnej nafty, ktoré spĺňa parametre EN 590. Môže sa tak stať, že hoci budeme tankovať prémiovú naftu, akou je napríklad V-Power Diesel či MaxMotion Diesel, budú sa v nich nachádzať parafínové biozložky. Údajne škodiť starším naftovým motorom nemajú no aký vplyv budú mať na trvácnosť paliva či jeho výdatnosť, to zatiaľ nevieme povedať. Ak sa však odrazíme od momentálnej situácie, kedy biozložky v palivách dokážu znehodnocovať motor a palivo kvôli nim rýchlejšie degraduje, obávame sa, že rovnaký osud bude čakať aj prémiové palivá.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button