Automobily

Prvý vodíkový úžitkáč z francúzskej dielne? Peugeot e-Expert Hydrogen sa zapíše do histórie

Peugeot e-Expert Hydrogen

Prvý vodíkový úžitkový automobil značky Peugeot začína schádzať z výrobnej linky. Francúzska automobilka zahájila jeho výrobu a stala sa tak jednou z prvých, ktorá ponúka úžitkové automobilka na konvenčný, elektrický i vodíkový pohon.

Prvým zákazníkom je Michelin…

Palivový člnok vyrába energiu z vodíku, ktorý je uložený v troch nádržiach s kapacitou 4,4 kg pri tlaku 700 barov.

Peugeot sa len pred nedávnom svetu pochválil svojim úspechom. Len pred týždňom z výrobnej linky zišla jeho prvá vodíková dodávka. Peugeot e-Expert Hydrogen je prvým vodíkovým sériovo vyrábaným úžitkovým automobilom, ktorý doplní svojich súrodencov s elektrickým a spaľovacím pohonom. Jeho pohonný systém dostal označenie mild-power plug-in hydrogen fuel cell electric. Krkolomný názov ukazuje, že vodíkový model vychádza z plug-in elektrického modelu e-Expert. Jeho výroba bola zahájená v domácej francúzskej fabrike, odkiaľ poputuje na prestavbu do nemeckého Rüsselsheimu, kde mu na linke kompetenčného centra skupiny Stellantis pro vodíkové technológie namontujú vodíkové pohonné ústrojenstvo.

Palivový člnok vyrába energiu z vodíku, ktorý je uložený v troch nádržiach s kapacitou 4,4 kg pri tlaku 700 barov. Naplnenie nádrží zaberie len 3 minúty. Lítium-iónové akumulátory, do ktorých energiu ukladá, disponujú kapacitou 10,5 kWh. Ich dobíjanie je možné aj z bežnej elektrickej siete. Batéria je tiež napájaná trojfázovou palubnou nabíjačkou s výkonom 11 kW. Elektromotor, ktorý poháňa kolesá, ponúkne výkon 100 kW a krútiaci moment 260 Nm. Napájaný môže byť priamo z palivového článku, ako aj z akumulátora. Elektronika ponúkne na výber trojicu jazdných režimov Power, Normal a Eco. Zvolený jazdný režim ovplyvní aj dojazd. Ten by sa mal pohybovať na jedno natankovanie na hranici 400 km pri jazde čisto na vodík. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 130 km/h.

Vodíkový úžitkový Peugeot e-Expert Hydrogen bude k dispozícii v dvoch dĺžkových verziách – L1 a L2. Objem nákladného priestoru bude rovnaký ako pri verziách s naftovým motorom. Objem nákladného priestoru ponúkne 6,1 m3. Užitočné zaťaženie bude až 1000 kilogramov s rovnakou ťažnou kapacitou. Vďaka skorému zahájeniu výroby začína francúzska značka Peugeot aj s prvými dodávkami svojho vodíkového úžitkového modelu. Prvým zákazníkom, alebo lepšie povedané spoločnosťou, ktorá dostane najnovší vodíkový Peugeot e-Expert Hydrogen, bude dcérska spoločnosti Michelinu, Watea by Michelin, ktorá sa zaoberá riešeniami elektrickej mobility.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button