AutomobilyTechnika

Vodíkové automobily lámu rekordy! Hyundai Nexo je perfektným príkladom

Hyundai Nexo

Nádherný príklad ekologikej jazdy v praxi. A nie hocijaký! Vodíkový Hyundai Nexo sa postaral o svetový rekord v jazde na jednu plnú nádrž. Neskutočných 887,5 kilometra sa podarilo prejsť na vodík austrálskemu jazdcovi Brendanovi Reevesovi. Budúcnosť nemusí byť len na elektrinu zo zástrčky. Skúsme prijať alternatívu s menom vodík.

Hyundai Nexo drží viac rekordov…

Google Maps ukázalo prejdenú trasu s dĺžkou až 905 km.

Plané reči o tom, aký je vodík nebezpečný, ako môže vybuchnúť a ohroziť posádku sú len krikom zástancov elektrickej lobby. Jazdíme na plyn kde k výbuchu môže dôjsť rovnako a možno ešte ľahšie ako pri vodíku. Ekológia jazdy je však pri vodíkovom pohone naozaj obrovská a oproti čisto elektrockým automobilom dokážu vodíkové autá chrániť prírodu v oveľa väčšej miere. Nikto ich však do popredia poriadne nepretláča. Práve preto sme sa veľmi potešili, keď sme dostali informáciu o obdivuhodnom rekorde vodíkového modelu Hyundai Nexo, ktorý prešiel na jednu nádrž až 887,5 kilometra. Je to perfektný impulz, ktorý zvýši povedomie ako aj záujem o pohon na vodík.

Vodíkový Hyundai Nexo sa už o jeden rekord postaral. Francúzsky vzduchoplavec Bertrand Piccard na ňom v roku 2019 odjazdil so zapečatenou nádržou až 778 kilometrov pričom oficiálny dojazd modelu by mal byť podľa WTLP “len” okolo 666 kilometrov.

Brendan Reeves stanovil nový rekord podľa dát zaznamenaných na palubnom počítači. Ten ukázal 887,5 kilometra na jednu plnú zapečatenú nádrž. Zaujímavosťou je, že podľa GPS mal automobil prejsť až 903,4 km a dokonca Google Maps ukázalo trasu dlhú až 905 km. Vodíkový automobil strávil na ceste spolu s jazdcom čas 13 hodín aj 35 minút a v priemere spotreboval zhruba 0,8 kg vodíku na 100 kilometrov. Počas svojej jazdy vyčistil 449 400 litrov vzduchu čo v prepočte na ľudskú spotrebu by stačilo 33 ľuďom na celý deň. Stále si myslíte že čisto elektrický pohon čerpaný elektrinu z elektrární je budúcnosť? My nie…

Vodíkové modely juhokórejskej značky Hyundai by sme mali čoraz častejšie stretávať aj na európskych cestách. Ich rozmachu stále bráni nedostatočná infraštruktúra. Ak by sa trošku viacej snahy a lobovania dostalo práve vylepšovaniu podmienok pre rozširovanie vodíkových automobilov, nie len že by sme šetrili ovzdušie ich bezemisnou jazdou, ale by sme aj mohli aktívne prispievať očiste vzduchu ktorý dýchame. Snáď sa kompetentní umúdria a podporia rozmach vodíkových automobilov aj na našom slovenskom trhu. Držme si palce!

Zdroj: Hyundai Australia Official Youtube Channel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button