Automobily

Štýlovejšia Lada Niva! Kúpiť sa dá aj v EÚ

Apal Jaeger

Lada Niva je legendou. Nie je to len obyčajný automobil. Je to nezmar, ktorý si svoj dizajn drží viac ako štyridsať rokov. Nečudo, že o platformu ruského nezničiteľného off-roadu sa začali zaujímať aj ďalšie značky, ktoré ju chceli použiť vo svojich modeloch. Automobil Apal Jaeger je prekapotovanou Ladou Nivou, ktorý sa dokonca oficiálne predáva v Nemecku. Vyzerá trochu ako Mercedes triedy G avšak jeho cenovka je oveľa skromnejšia. Nie je to len ďalší šialený stroj spod Uralu. Je rukolapným dôkazom toho, že Lada Niva pomaly preráža aj na západnejších trhoch, aj keď zrovna nie vo svojom šarmantnom obstarožnom drsnom šate.

Pravý pomocník v teréne…

Vďaka dielom z ABS plastu váži hranatý off-road len 1170 kilogramov (bez náplní).

Apal Jaeger je ruský automobil, ktorý sa na domácom trhu označuje ako Apal 21541 Stalker. Do Európy sa dostal pod menom Apal Jaeger a prvým predajom sa teší na nemeckom trhu vďaka spoločnosti “Made in Russia”, ktorá predáva rôzne ruské stroje v Európe.

Apal Jaeger stojí na technickom základe ruského lesného pracanta Lada Niva. Pod kapotou mu pracuje 1,7 litrový benzínový štvorvalec s výkonom 61 kW a krútiacim momentom 129 Nm. Oficiálne udávaná spotreba automobilu by sa mala držať pod hranicou desiatich litrov. V teréne to však bude určite trošku viac. Všetky štyri kolesá sú roztáčané vďaka prenosu sily z motora pomocou päťstupňovej manuálnej prevodovky. Karosériu stroja Apal Jaeger tvorí priestorový rám tvorený tenkostennými trubkami. Na ňom sú uchytené panely z ABS plastu dodané firmou Zuroplast. Vďaka nim váži hranatý off-road len 1170 kilogramov (bez náplní).

Apal Jaeger dosahuje rozmery 3550 mm na dĺžku, 1646 mm na šírku a 1751 mm na výšku. Interiér je prevzatý z Lady Niva no pár detailov si samozrejme značka Apal upravila podľa seba. Praktickým detailom modelu Jaeger je výklopná zadná časť karosérie. Na nemeckom trhu štartuje jeho cena na 19 990 eurách. Samozrejme, v základe je automobil dosť sparťanský. Za niekoľko stovák navyše si však môžu budúci majitelia dopriať trošku viac luxusu v podobe rádia, klimatizácie či 15-palcových diskoch Dotz. Za príplatok budú na výber aj ďalšie početné vylepšenia pre jazdu v teréne. Ak by ste mali na tento model chuť, môžete si ho doviezť z Nemecka a prihlásiť na značky aj u nás. Na našom trhu je však asi populárnejšia pravá nefalšovaná a neprekapotovaná Lada Niva.

Zdroj: madeinrussia.de

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button