Technika

V pretekoch Formule E možno vodík nahradí batérie! Dokonca je v hre aj spaľovanie vodíka

Formula E

Nové predpisy Gen4 by mohli do budúcnosti znamenať prechod monopostov Formule E z elektriny na vodík. Samozrejme nie je to v pláne hneď v nasledujúcom ročníku. Vodík by mohol prísť do hry v priebehu nasledujúcich piatich rokov. Podľa zahraničných motoristických portálov by vďaka prechodu na predpisy Gen4 mohli do seriálu Formule E nastúpiť monoposty s vodíkovým pohonom. To by mohlo pritiahnuť nové tímy, pretekárov či nových fanúšikov tohto športu.

Formula E by mohla byť zaujímavejšia…

Podľa licencie medzi FIA a Formulou E je vodík zahrnutý v dokumentoch, čo v praxi znamená, že monoposty Formule E by mohli jazdiť v budúcnosti na tento druh pohonu.

Pretekárske vozidlá, hlavne v najvyššej súťaži F1, ale aj v súťaži Formule E, sú akými si testovacími platformami, na základe ktorých sa nové technológie neskôr implementujú do automobilov z bežnej premávky. Tak fungovali monoposty F1 so spaľovacími motormi. Pri Formule E to nie je inak. Ako by to však bolo pri prechode monopostov Formule E na vodíkový pohon? Stali by sa tiež testovacími platformami pre zavedenie vodíka do automobilov v bežnej premávke?

Podľa licencie medzi FIA a Formulou E je vodík zahrnutý v dokumentoch, čo v praxi znamená, že monoposty Formule E by mohli jazdiť v budúcnosti na tento druh pohonu. V hre sú teda dve možnosti, ako vodík v seriáli Formule E použiť. Prvým je spaľovanie vodíka, čo zatiaľ považuje predstavenstvo Formule E za neefektívne, no neodmieta ho. Je množstvo odborníkov, ktorý pracujú na zefektívňovaní pohonu, ktorý spaľuje vodík. Druhou možnosťou je osadenie palivového článku do monopostu, ktorý by vyrábal elektrickú energiu potrebnú na napájanie elektromotora.

Využitie vodíku v seriáli pretekov Formuly E by dokázalo zásadne zmeniť túto súťaž. Monopostom by tak odpadla veľká komplikácia s rýchlym vybíjaním, vymieňaním a dobíjaním batérií. Doplnenie vodíku do nádrže trvá časovo zhruba rovnako, ako dotankovanie bežného vozidla so spaľovacím motorom doplna. Aj keď sa o prechode na vodík vo Formule E ľahko hovorí, reálny prechod je už o niečo zložitejší. Vo Formule E končia regulácie Gen2 a prichádzajú regulácie Gen3 pre sezónu 2022-2023. Regulácie Ge4, podľa ktorých by mohol byť využívaný aj vodík na pohon monopostov, by mali prísť až v sezóne 2023-2024 alebo o sezónu neskôr. Hovoríme tak o časovom horizonte piatich rokov, kedy by sme mohli po prvýkrát privítať vodík v seriáli pretekov Formule E.

Zdroj foto: www.new.abb.com

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button