Automobily

Unikátny hyperšport Peugeot 9X8 sa postaví na štart Le Mans!

Peugeot 9X8

Konečne je vonku v hmatateľnej podobe. Unikátny športiak Peugeot 9X8 sa vo veľkom chystá do tých najťažších pretekov. Tým Peugeot Sport s týmto hyperšportom počíta už v júlových pretekoch. Stačí ho len poriadne naladiť a úspech sa zaručene dostaví. Chýba nám na ňom však jedna podstatná vec. A tou je obrovské krídlo na jeho zadnej časti, ktoré konštruktéri zatiaľ nemienia na unikátny pretekársky špeciál pridať. Bude to dobrý krok?

Peugeot chce svoj hyperšport poriadne vyladiť…

O pohon divokého francúzskeho pretekárskeho špeciálu Peugeot 9X8 sa stará 2,6 litrový vidlicový šesťvalec, ktorý je prepĺňaný dvojicou turbodúchadiel.

Vďaka novým predpisom federácie FIA a automobilového klubu ACO pre Le Mans Hypercar (LMH) mohli povznikať zaujímavé hyperšporty, ktoré sa mohli vymykať tradičným tvarom notoricky známym účastníkom vytrvalostných pretekov. Zaznamenali sme však len novinky z dielne Toyota či americkej stajne Scuderia Cameron Glickenhaus, ktoré zrovna divoko nevyzerajú. Rozvíriť vody sa však podarilo nekonvenčnému modelu Peugeot 9X8, ktorý sa predstavil pod krídlami stajne Peugeot Sport.

Hoci sa prvotný model predstavil už v auguste minulého roka, hmatateľná, funkčná a hlavne bojaschopná verzia prichádza až v týchto dňoch. Zaujímavosťou je, že plnokrvnému hyperšportu chýba obrovské zadné krídlo, na ktoré sme zvyknutí od konkurenčných značiek a ich modelov. Prečo tento funkčný detail automobilu chýba? Na túto otázku zatiaľ nepoznáme odpoveď. Vieme však, že sa ho francúzska stajňa ani nechystá v budúcnosti domontovať. Či to bude dobrý krok, uvidíme v prvých pretekoch na okruhu Monza, ktorých sa Peugeot 9X8 zúčastní v júli.

O pohon divokého francúzskeho pretekárskeho špeciálu Peugeot 9X8 sa stará 2,6 litrový vidlicový šesťvalec, ktorý je prepĺňaný dvojicou turbodúchadiel. Jeho sila 707 koní, doplnená o ďalších 272 koní, ktoré vyprodukuje elektromotor,  je smerovaná na zadný pár kolies. Automobil je skutočne ľahký, čo dokazuje pri jeho piatich metroch na dĺžku a dvoch metroch na šírku jeho hmotnosť len jemne presahujúca jednu tonu.

Francúzski konštruktéri mali plán nasadiť hyperšport Peugeot 9X8 do 24-hodinových pretekov Le Mans už tento rok, no svoje rozhodnutie prehodnotili a svoju účasť odvolali kvôli snahe pripraviť automobil na preteky čo najlepšie. Potrebujú sa zamerať na dotiahnutie spoľahlivosti vozidla. Automobil však nebude odstavený len niekde v garáži pod dohľadom technikov, ale bude testovaný zhruba 25 dní s nájazdom cez 10 000 km v plnom pretekárskom nasadení. Do svetového vytrvalostného šampionátu WEC nastúpi už tento rok a absolvuje šesťhodinovku na talianskom okruhu Monza. 24-hodinové preteky Le Mans tak absolvuje až budúci rok. Sme úprimne zvedaví, ako sa popasuje s jedným z najnáročnejších pretekov, ktoré sa na našej planéte usporadúvajú.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button