TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: VMOTO SuperSoco CPX – S elektrinou pohodlne po meste aj mimo neho

TEST: VMOTO SuperSoco CPX

Ani chladnejšie počasie a sychravé dni nás neodradili od testu elektrického mestského skútra značky VMOTO, konkrétne SuperSoco CPX. Vďaka spolupráci s výhradným dovozcom Antik, sa nám do rúk dostal zbrusu nový skúter s takmer nulovým nájazdom kilometrov. A hoci sme sa obávali, či sa počas nášho testu na úplne novučkom zariadení niečo vyskytne, nič sa nekonalo, a my sme si na elektrickom skútre poriadne zajazdili a vyskúšali všetky jeho prednosti a tiež sme zistili, aké dojazdy ponúka aj pri teplotách pod desať stupňov.

Športový dizajn

SuperSoco CPX je dobrou voľbou, hlavne čo sa týka dizajnu a jazdných vlastností. Nechýba mu Full-LED osvetlenie.

SuperSoco CPX je štíhly malý mestský skúter, ktorého dizajn môžeme označiť ako športový, nadčasový a celkovo zaujímavý. Ponúkne alternatívu k pôsobivej japonskej, no stále spaľovacej, konkurencii. Samozrejme, kto vyslovene nechce siahnuť po elektrickom skútri a miluje vôňu benzínu v garáži, toho z napríklad PCX-ky na CPX-ko asi nepresadíme. Avšak v prípade, že hľadáte cenovo výhodný elektrický skúter na jazdu nielen po meste, SuperSoco CPX je dobrou voľbou, hlavne čo sa týka dizajnu a jazdných vlastností. Nechýba Full-LED osvetlenie, ktoré je nielen maximálne funkčným a bezpečnostným prvkom, ale skútru dodá drsnejší a zároveň športovejší výzor.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  S ľahkosťou pomedzi autá…

  Štíhly driek skútra SuperSoco CPX sme už vyzdvihli. Ak sa k nemu pridá aj naozaj malá hmotnosť, len 110 kilogramov, je to taký, trochu ťažší, bicykel, s ktorým sa nemáte absolútne žiadny problém prepletať pomedzi autá pri dennodenných mestských zápchach. Aj v zákrutách dobre drží stopu a väčšie kolesá v spolupráci s precízne nastavenými tlmičmi dobre hltajú nerovnosti mestských ciest. Veľký plexi štít solídne eliminuje protivietor a aj vyšší jazdec sedí vďaka nemu v príjemnom závetrí. Posed vo výške 760 mm je aj pre nižších aj pre vyšších jazdcov úplne pohodlný. Pod sedačkou sa nachádza veľmi malý priestor na odloženie si vecí, pretože sa pod ním nachádza buď jeden, alebo dvojica akumulátorov. Tento problém však vyrieši prídavný kufor, ktorý uchytíte na karbónovom vysokopevnostnom držiaku za sedadlom, ktorý je na skútri montovaný v štandarde. Automobilový Canbus Communication System zabezpečí lepšiu a presnejšiu diagnostiku stavu e-skútra. Zaujímavým doplnkom je režim spiatočky pre ľahšie vyparkovanie sa, či režim “F” pre pomalý pohyb dopredu do 5 km/h, pre ľahšie manévrovanie po garáži či parkovisku bez strachu.

   S jednou alebo dvomi baterkami…

   SuperSoco CPX sa dodáva buď s jedným (naša testovačka), alebo s dvojicou akumulátorov. Motor má výkon len 4 kW a teda dostatočný na to, aby ste s ním pojazdili v meste a vybehli aj trošku mimo mestskej premávky, no superšportový výkon od neho nečakajte. Skúter má tiež nosnosť len 168 kg, čiže dvojica jazdcov musí mať v priemere maximálne 84 kg na osobu. Poďme ale k akumulátoru. Táto časť je azda tou najsledovanejšou, keď sa človek rozhoduje o kúpe elektrického skútra. My sme dostali testovačku s jedným akumulátorom, ktorého dojazd výrobca udáva na 90 km na jedno nabitie. Nám sa podarila na jedno nabitie odjazdiť polovica kilometrov. Musíme ale podotknúť, že teploty pri testovaný sa pohybovali v okolí desiatich stupňov a akumulátor sme pri garážovaní skútra z neho nevyberali, ale nechávali sme ho zapojený v motorke. Zdvojnásobiť dojazd aj v chladnejšom počasí môže pridanie druhej baterky. Pomohlo by aj rekuperovanie vďaka brzdám či elektromotoru v zadnom kolese, no túto vymoženosť CPX-ko neponúka.

   Akumulátory sú pomerne ľahké a manipulácia s nimi je úplne jednoduchá. Nachádzajú sa pod sedadlom. Vybratie jedného, či oboch netrvá viac ako minútu. Majú rukoväť ako kýbel a vybrať ich z priestoru pod sedadlom je tak hračka aj pre menej fyzicky zdatného jazdca. Nabíjanie môžete realizovať doma v byte či v garáži pomocou nabíjačky do 220/230 V, ktorá je dodávaná v štandarde, alebo priamo napojením skútra do elektriky pomocou vývodu pre nabíjačku, ktorá sa nachádza pod sedadlom z vonkajšej strany. V tomto prípade nemusíte sedadlo ani otvárať a samozrejme batérie ostávajú počas nabíjania v skútri. Životnosť batérie je pri tom až 1300 nabíjacích cyklov, čo v praxi znamená, že pri bežnom používaní máte s ňou aj 8 rokov pokoj.

    Výkon e-skútru nechýbal…

    Hoci SuperSoco CPX nie je žiadny superšport, aj napriek výkonu elektromotora len 4 kW sme sa na nedostatok výkonu v meste či na okreske nemohli sťažovať. Elektrický skúter sa nebojí jazdiť ani rýchlosťou v okolí 100 km/h a teda po obchvate či po kratšom úseku diaľnice s ním môžete jazdiť úplne v pohode. Treba vždy však dbať na úroveň nabitia baterky. Na výber sú tri jazdné režimy: Eco, Normal a Sport. Eco je najpomalší a teda najekonomickejší, no je to cítiť na jazdnom prejave. Do obchodu, po dedine, ako stvorený, no v meste sme boli pri tomto režime za slimákov. Normal, tak ten sme používali azda najviac a neobmedzuje jazdca nijak, akurát v porovnaní s Sportom je o niečo pomalší napríklad pri vyštartovaní z nuly. Režim Sport demonštruje maximálny výkon a silu skútra. Nepríjemným precitnutím s pohodového výkonu bolo, keď sa nám akumulátor pri režime Sport dostal na úroveň nabitia 20%. Vtedy skúter automaticky prepol zo Sportu do Eco režimu a viete si asi predstaviť, ako sme sa na obchvate cítili, keď z príjemnej 90-tky sme zrazu išli rýchlosťou 40 km/h. Tento sek v rýchlosti je miernym prekvapením, hlavne keď ho nečakáte a sústredíte sa na jazdu viac, ako na pokles energie v akumulátore. V meste by to až taký problém nebol.

    Pri našom teste sme sa snažili najazdiť na skútri čo najviac ako sa dalo ale bez toho, aby sme sa nejakým spôsobom obmedzovali. Proste sme ho využívali tak, ako by na ňom jazdil aj budúci majiteľ. Režim Eco sme tak vynechali a prepínali sme medzi Normal-om a Sport-om. Pri teplotách pod 10 stupňov sa náš dojazd pohyboval na hranici 45 kilometrov, čo je zhruba polovica, ako udáva výrobca pri modeli s jedným akumulátorom. V letných teplých mesiacoch by sa dojazd určite zvýšil. Baterku sme nijak nešetrili a teda sme ju zo skútra na noc nevyberali a neskladovali v teple domova. Ostala v skútri so zapnutou poistkou cez noc v garáži. Dvojica akumulátorov by dojazd v takom počasí, v akom sme jazdili my, minimálne zdvojnásobila. Dobíjanie baterky sme robili tak v garáži cez prípojku na vonkajšej časti skútra, ako aj doma v byte, kde sme vybehli po schodoch bez problémov na tretie poschodie s baterkou v ruke. Jej hmotnosť je zhruba 10 kilo a vďaka tomu ju dokáže odniesť doslova aj dieťa.

     Cenovka je stále priaznivá…

     Hoci by sme mohli polemizovať, že cena je oproti napríklad Honde PCX 125 prehnaná či nerentabilná, stále musíme pozerať na elektrický skúter VMOTO SuperSoco CPX ako na technologickú novinku, ktorá sa zatiaľ za také peniaze, ako klasické skútre so spaľovacím motorom, predávať jednoducho nebude. Pri elektrických autách už ľudia vyššiu cenu za ekologickosť a bezemisnosť začali pomaly akceptovať. To isté bude najbližšie roky treba pochopiť aj pri elektrických skútroch či motorkách. Cena je proste vyššia. Čo však za ňu pri elektrickom skútri SuperSoco CPX dostaneme? Ako prvé musíme uznať, že jazdíme ekologicky, bez emisií, bez smradu, bez potreby kontroly prevádzkových kvapalín, výmen oleja či filtra. To je azda najväčšia prednosť e-skútrov. CPX-ko ponúkne navyše aj vysoký plexi štít, USB zástrčku, jednoduchý, no dobre viditeľný a prehľadný TFT displej, Full-LED osvetlenie či držiak na kufor. Za cenu 4 599 eur (od 15.11. do 31.12.2022 za zvýhodnených 4 095 eur) kúpite verziu s jedným akumulátorom. S dvojicou bateriek vás VMOTO SuperSoco CPX vyjde na 5 999 eur (od 15.11. do 31.12.2022 za zvýhodnených 5399 eur).

     A ako hodnotíme elektrický skúter VMOTO SuperSoco CPX my?

     Všetko je to o zvyku. Tak, ako aj na elektrický automobil, aj na elektrický skúter si je potreba chvíľku zvyknúť. Žiadny zvuk motora, rýchle štarty vďaka elektrine či potreba kontroly stavu batérie a hlavne, nezabudnúť na dobíjanie. Ak sa s e-skútrom dostatočne zoznámime, potom je elektrický skúter VMOTO SuperSoco CPX dokonalým a temperamentným pomocníkom pri dochádzaní z mestského satelitu do mesta ako aj pri samotnej jazde prepchatým mestom. Vďaka svojej úzkej konštrukcii je kľučkovanie s ním v premávke nenáročné. Plusom je aj jeho nízka hmotnosť 110 kg, vďaka ktorej jeho ovládanie zvládne doslova aj dieťa. Dojazd na jeden akumulátor sme pri našom teste pri vonkajšej teplote pod 10 stupňov zaznamenali zhruba polovičný, ako udáva výrobca. Nesnažili sme sa však jazdiť na spotrebu. Teplé letné mesiace, keď je motorkárska sezóna v plnom prúde, by nám určite pomohli najazdiť na jedno nabitie viacej. Okrem toho, zdvojnásobiť dojazd pomôže aj pripojenie druhej batérie, ktorá je k dispozícii za príplatok. Posed na skútri je príjemný tak pre menšieho, ako aj pre väčšieho jazdca. Veľké kolesá hravo pohlcujú nerovnosti a aj vďaka nim sa skúter nebojí viac nakloniť aj v zákrutách. Mínusom je absencia ABS či vypínanie smeroviek návratom do stredovej pozície, namiesto klasického stlačenia. Funkčným, ako aj dizajnovým prvkom, sú LED-svetlomety vpredu aj vzadu. Predné vysoké plexi dokonale odfiltruje nežiadúci protivietor. Aj napriek výkonu 4 kW sa skúter nebojí ani okresiek či dokonca diaľnice. S cenovkou 4 599 eur je síce drahší ako spaľovacia konkurencia, no je to elektrické vozidlo, ktorých cena je zatiaľ stále vyššia oproti konvenčnému pohonu. V porovnaní s porovnateľnou elektrickou konkurenciou je cenovka naozaj zaujímavá. Dvojbaterkovú verziu dostanete za 5 999 eur. (Od 15.11. do 31.12.2022 dokonca importér ponúka zaujímavú zľavu do výšky až 500/600 eur na obe verzie elektrického skútra).

     Foto: Matúš Paločko      Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Motorizácia - 80%
     Pohodlie - 90%
     Jazda - 75%
     Variabilita - 70%
     Spracovanie - 80%

     79%

     Športový duch v tele štýlového elektro eko mestského skútra

     VMOTO SuperSoco CPX dokonalým a temperamentným pomocníkom pri dochádzaní z mestského satelitu do mesta a pri jazde prepchatým mestom. Vďaka svojej úzkej konštrukcii je kľučkovanie s ním v premávke nenáročné. Plusom je aj jeho nízka hmotnosť 110 kg. Dojazd je v studenom počasí oveľa nižší, ako udáva výrobca. Teplé letné mesiace, alebo druhý akumulátor, tento problém vyriešia. Posed na skútri je príjemný tak pre menšieho, ako aj pre väčšieho jazdca. Veľké kolesá hravo pohlcujú nerovnosti a aj vďaka nim sa skúter nebojí viac nakloniť v zákrutách. Mínusom je absencia ABS či vypínanie smeroviek návratom do stredovej pozície. Funkčným aj dizajnovým prvkom, sú LED-svetlá vpredu aj vzadu. Predné vysoké plexi dokonale odfiltruje nežiadúci protivietor. Aj napriek výkonu 4 kW sa skúter nebojí ani okresiek či diaľnice. S cenovkou 4 599 eur (5 999 eur s dvomi baterkami) je v porovnaní s porovnateľnou elektrickou konkurenciou jeho cenovka naozaj zaujímavá.

     User Rating: 4.76 ( 4 votes)

     Plusy:

     • Full-LED osvetlenie
     • športový dizajn
     • ekonomická prevádzka
     • karbónový držiak na kufor
     • garancia 1300 nabíjacích cyklov

     Mínusy:

     • nižší dojazd pri nepriaznivom počasí
     • absencia ABS
     • prepínanie smeroviek
     • potreba väčšej ostražitosti voči chodcom kvôli extrémne tickému chodu

     Cena modelu:

     • 4 599 eur (jeden akumulátor) / 5 999 (dva akumulátory)

     Technické parametre:

     Rázvor

     1 365 mm

     Hmotnosť s batériou

     110 kg

     D × Š × V

     1 975 × 720 × 1 132 mm

     Výška sedenia

     760 mm

     Výška podvozka

     145 mm

     Predná pneumatika

     90/80 – 16

     Zadná pneumatika

     110/70 – 14

     Počet miest na sedenie

     2

     Max. nosnosť

     168 kg

     Menovitý výkon

     4 kW

     Max. výkon

     4 kW

     Typ motora

     elektrický v zadnom kolese

     Farebné verzie

     tmavá šedá, svetlá šedá, čierna

     Max. rýchlosť

     95 – 110 km/h

     Max. uhol stúpania

     17°

     Brzdy

     hydraulické – kotúčové, systém CBS

     Kategória vozidla

     L3e

     Dojazd

     90 km

     Typ batérie

     ATL soft core

     Kapacita

     60 V 45 Ah

     Doba nabíjania

     6 h/3 h na rýchlonabíjanie

     Nabíjačka

     90 – 240 V

     Spotreba energie

     37 Wh/km

     Svetlá

     LED

     Displej

     LCD

     Diaľkové ovládanie a kľúč

     2 kusy

     EXTRA

     Možnosť používať 2 batérie súčasne

     Potrebné vodičské oprávnenie

     B – minimálne 2 roky

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     2 komentárov

     1. Ďakujem za test. Skútrik super ale sklamanie s dojazdom. Ak to má byť približovadlo na aspoň pár mesiacov z roku je ten dojazd so znížením rýchlosti fakt nedostatočný. Na malých skútroch sa väčšinu času jazdí na plný plyn a zhruba 50km je málo a doplácať za druhú baterku a vyššia hmotnosť už proste je veľa peňazí a znížený komfort.

     2. na príklade tohto elektro skútra je vidno, že elektrifikácia vozidiel je zatiaľ totálne nezvládnutá. Načo je takéto čudo, ktoré pri rýchlejšej jazde nedá ani vzdialenosť 40 km? A pritom nám šialenci z EÚ chcú elektrovozidlá nasilu nanútiť. Veď kto to chce, nech si to kúpi (za cenu Hondy ADV 350 to kúpi fakt len niekto z príbuzenstva Grétky Thunbergovej), ale nech sa toto nevnucuje normálnym spotrebiteľom

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button