Automobily

20 rokov ostrého modelu Audi RS6! Elegán s dušou športovca pre rodinu i podnikanie

20 rokov Audi RS6

Už štyri generácie sa na trhu objavuje nezameniteľný elegantný športiak spod štyroch kruhov. Audi RS6 je jeden z modelov, ktoré prepísali históriu nemeckej značky. Jeho menší súrodenec s označením RS4 prišiel na trh už v roku 2000. Vnukol myšlienku konštruktérom Audi, aby v čo najkratšom čase povýšili do športového stavu ej jeho väčšieho súrodenca, konkrétne model A6. A tak sa aj stalo. Prvý model Audi RS6 prichádza na cesty v roku 2002. Prvá generácia bola postavená na obľúbenej verzii B5, ktorá mala za sebou polovicu svojej “životnosti”. Športové prevedenie hneď narobilo rozruch a začalo novú éru športových automobilov, ktoré navonok o sebe veľa neprezrádzajú, no pod kapotou sú to šialené beštie.

Bude Audi RS6 ďalších 20 rokov na scéne?

Pod kapotou prvej generácie elegantného športového Audi RS6, ktoré milovali tak podnikatelia, ako aj rodinne založení šoféri, sa ukrýval 4,2 litrový osemvalec.

Predná časť šialenej novinky Audi RS6 musela kvôli väčšiemu motoru narásť o 4 centimetre. Voľným okom tento nárast až tak viditeľný nebol. Šírka narástla rovnako kvôli športovo naladenému podvozku a väčším kolesám. To už na dizajne a kráse modelu veru pridalo. Pri verzii C5 Audi dokonca vdýchlo športového ducha ah kombi verzii, ktorá, ako sa neskôr ukázalo, bola tou pravou pre športový model Audi RS6.

Pod kapotou elegantného športového Audi RS6, ktoré milovali tak podnikatelia, ako aj rodinne založení šoféri, sa ukrýval 4,2 litrový osemvalec, prevzatý z modelu Audi S6. Bol prepĺňaný dvojicou turbodúchadiel a poskytoval automobilu výkon 450 koní, čo bolo až o neuveriteľných 110 koní viac, ako ponúkalo Audi S6. Maximálna rýchlosť bola pri modeli RS6 z roku 2002 až 250 km/h, čo je aj maximálka mnohých dnešných, o dvadsať rokov mladších, modelov. O dva roky neskôr konštruktéri dokonca postavili model Audi RS6 Plus, ktorý dostal ešte o 30 koní viac a jeho krútiaci moment bol rovnaký, 560 Nm. Plusko dostalo ešte vyššiu maximálnu rýchlosť Konkrétne 280 km/h. Okrem ešte výkonnejšieho motora dostalo novšie Audi RS 6 aj oceľové pružiny Dynamic Ride Control, ktoré pomáhali redukovať náklon vozidla a tiež zvyšovali jeho stabilitu.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Druhá generácia modelu Audi RS6, označená ako C6, bola v roku 2007 predstavená na autosalóne vo Frankfurte. Jej výroba začala o rok neskôr. Konštruktéri zašli ešte ďalej a pod kapotu umiestnili tentokrát až päťlitrový desaťvalec s dvojicou turbodúchadiel. Jeho výkon poskočil na tú dobu neoveriteľných 579 koní s krútiacim momentom 650 Nm. Tento automobil bol najrýchlejším produkčným autom značky Audi. A to nesmieme zabudnúť spomenúť, že na cestách sa už preháňala aj divoká R8-ička. Aj druhá generácia bola dizajnovo umiernená a podobná svojej nešportovej verzii. Mierne nafúknuté blatníky a dlhší nos boli prevzaté z predchádzajúcej generácie. Maximálky dosahovali v štandarde hodnotu 250 km/h a za príplatok, po odblokovaní obmedzovača, až 280 km/h. Za príplatok boli k dispozícii aj keramické brzdy. Z nuly na stovku RS6-ka druhej generácie vystrelila za 4,5 sekundy, Kombík to zvládol o 0,1 sekundy pomalšie. Pri tejto verzii sa dočkala RS6-ka aj limitovanej 500 kusovej edície Plus, ktorá maximálku zvýšila až na 303 km/h. Vyrobilo sa len 500 kusov.

Tretia generácia modelu Audi RS6 s označením C7 zožala vlnu kritiky, keď pod kapotu dostala o dva valce menej. Jej srdcom sa stal štvorlitrový osemvalec s dvomi turbami, ktorý poskytoval auto výkon 560 koní a krútiaci moment 700 Nm. Výkon sa tak vrátil na začiatok (k prvej generácii). To sa samozrejme fanúšikom nepáčilo. Čakali, že tretia generácia bude ešte zbesilejšia ako tá predchádzajúca. Značke Audi sa však podarilo nemožné. Presvedčili fanúšikov, že výkon nie je všetko. Tretia generácia schudla o 120 kilo vďaka hliníkovým častiam motora. Vyšší krúťák a osemstupňová prevodovka Tiptronic zabezpečili, že z nuly na stovku vystrelila RS6-ka len za 3,9 sekundy. Svojou akceleráciou prekonávala modelu Porsche. A pritom bola raz tak veľká. Audi predsa len vyrukovalo s vtedy najvyšším výkonom svojich modelov. Nositeľom tohto rekordu bola limitovaná edícia RS6 Performance. Tá ponúkla výkon 605 koní s krútiacim momentom 750 Nm. Na stovku to vytiahla len za 3,7 sekundy a maximálka sa zastavila na hodnote 305 km/h. Od tejto generácie sa označenie RS6 používa už len na kombíkoch Avant. Okrem najvýkonnejšieho motora sa mohla tretia generácia pochváliť aj vzduchovým podvozkom. Dokonca ste na tohto agresora mohli dostať za príplatok aj ťažné. Praktické a brutálne výkonné zároveň. Tretia generácia sa predávala najdlhšie. Od roku 2015 až do roku 2018.

Aktuálna generácia divokých elegantných podnikateľsko-rodinných modelov RS6 prišla na trh v roku 2019. Tu badáme oveľa agresívnejší dizajn oproti nešportovému prevedeniu. Mnohé novinárske články hovoria o najbrutálnejšom rodinnom kombíku na trhu. Ockovia, ktorí doteraz vozili deti do školy v nudných MPV-čkach či kombíkoch slintajú nad fotkami najnovšej generácie Audi RS6. Karoséria je o 8 cm širšia oproti nešportovým modelom. Po prvýkrát sa do blatníkov ukryli 20-palcové kolesá. Nechýba adaptívny podvozok. Pod kapotou pracuje rovnaký štvorlitrový osemvalec s dvomi turbami a výkonom 600 koní a krútiacim momentom 800 Nm. Systém dopĺňa 48V mild-hybridná sústava. S výbavou RS Dynamic packet plus a keramickými brzdami dokáže ísť tento automobil rýchlosťou až 305 km/h. Z nuly na stovku zrýchli za 3,6 sekundy. Novinkou štvrtej generácie je natáčanie zadnej nápravy. Pri nižších rýchlostiach sa nápravy natáčajú protichodne. Pri vyšších rýchlostiach naopak súčasne. Limitovaný výkonnostný packet zatiaľ posledná generácia Audi RS6 nedostala. Možno sa ho dočkáme pri jej odchode do dôchodku. Každopádne, dvadsať rokov na scéne a stále lepšia a lepšia. Taká je Audi RS6. Tešíme sa na ďalších dvadsať…

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button