Automobily

Americké svaly napína Ford Ranger Raptor, stvorený pre extrémne preteky Baja 1000

Ford Ranger Raptor Baja 1000

O extrémnych púštnych pretekoch Baja 1000 sme sa na našom portáli už viackrát zmienili. Vždy to bolo v spojitosti s brutálnym upraveným Fordom, pripraveným do týchto pretekov vyraziť. Inak tomu nebude ani dnes! Ford postavil opäť jeden zo svojich brutálnych strojov určených na extrémne preteky Baja 1000. Tentokrát je to model Ford Ranger Raptor. Stal sa tak nasledovníkom svojich špeciálne upravených súrodencov F-150 Raptor a Bronco DR.

Ford na preteky Baja 1000 zvolil kontroverzné palivo…

Divízia Ford Performance dala dohromady všetko, čo dnes americký modrý ovál dokáže ponúknuť a nebojíme sa povedať, že do útrob novinky schovala aj niečo navyše.

Už len štyri dni (článok písaný 14.11.2022) a v Spojených štátoch odštartujú jedny z najnáročnejších pretekov terénnych automobilov Baja 1000. Ford ani tento rok nechce ostať bez nádejí na zisk popredných miest a tak postavil do boja divoký off-road Ford Ranger Raptor Baja 1000. Divízia Ford Performance dala dohromady všetko, čo dnes americký modrý ovál dokáže ponúknuť a nebojíme sa povedať, že do útrob novinky schovala aj niečo navyše. Na stavbe vozidla sa tento rok podieľal tak austrálsky tím Kelly Racing, ako aj domáci tím Lovell Racing.

Off-roadový pick-up dostal pod kapotu trojlitrový šesťvalec, ktorý nahradil predchádzajúci menší, dvakrát prepĺňaný, štvorvalcový nafťák. Malým mínusom, podľa nášho názoru, je tohtoročné použité palivo Shell na pohon terénneho monštra Ford Ranger Raptor Baja 1000. Je z 30% tvorené z udržateľných zdrojov ako organický odpad a prírodné oleje. Jeho efektivita tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude nižšia, ako pri štandardnom palive, čo sa môže odraziť na výkone a následne aj na finálnych výsledkoch v pretekoch.

Pod širokými blatníkmi vyniknú obrovské terénne kolesá od Method Racing, obuté do terénnych pneumatík BF Goodrich. Konštruktéri zdvihli karosériu o 3 palce, čo jazdec v divokých púštnych pretekoch určite ocení. Medzi ďalšie prednosti extrémneho off-roadu Ford Ranger Raptor Baja 1000 patria aj predný rám, ochrana podvozku, takzvaný “šnorchel” na pravej strane, prídavné svetlomety či špeciálne upravená korba, na ktorej nájdeme dvojicu náhradných kolies, hasiaci prístroj, zdvihák či dodatočné osvetlenie. Vo vnútri auta nechýbajú bezpečnostný rám, športové sedadlá či viacbodové bezpečnostné pásy. Prvé testovacie jazdy prebiehali v Austrálii. Po ich absolvovaní poputoval Ford Ranger Raptor Baja 1000 do USA, kde prebehli posledné testovacie jazdy v údolí Johnson Valley. Sme úprimne zvedaví, ako sa bude drsnej novinke v nadchádzajúcich pretekoch dariť a aké miesta dokáže dosiahnuť aj napriek špeciálnemu palivu.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button