TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Vespa GTS Super 300 – Štýlová a rýchla Talianka, ktorá stojí za hriech

TEST: Vespa GTS Super 300

Značka Vespa vo svojej doterajšej existencii dosiahla priam biblické číslo plnosti. Už 77 rokov teší motoristov po celom svete a prináša taliansku štýlovosť a prestíž. Azda neexistuje nikto, kto sa aspoň trochu nezaujíma o motorizmus, kto by si po vyslovení mena Vespa nepredstavil kultový skúter. A značka Vespa sa tento rok dostala na testy aj ku nám. Po 125-kovej Primavere, ktorú sme mali na testy minule, v našej redakcii zakotvila ostrejšia a výkonnejšia Vespa GTS Super 300. A hoci sú modely Vespa vždy rádovo o niekoľko tisícok drahšie ako japonská či iná talianska konkurencia, milovníkov tejto talianskej značky to neodrádza a vždy opäť siahajú po novej a novšej Vespe, ktorá je dokonalým a štýlovým sluhom a dokonalým partnerom v preplnenej mestskej premávke či úzkych uličkách historických veľkomiest. Takou bola aj pre nás nová 300-vka GTS Super, ktorú sme v horúcich dňoch s veľkou chuťou poriadne vytestovali a schladili sa v jej sedle.

Načo meniť niečo, čo funguje už desaťročia

Skúter dostal na prednej maske takzvanú „kravatu“, stredovú lištu, ktorá umocňuje športový charakter.

Po dizajnovej stránke aj najnovšia Vespa GTS Super 300 nasleduje dizajnovú aj tvarovú líniu svojich predchodcov. Načo meniť niečo, čo funkuje už desaťročia, no nie? Dizajn je tak nielen štýlový, ale aj praktický, funkčný a na skútri nebadať žiadne zbytočné doplnky či dizajnové prvky, ktoré by narúšali celistvosť a jednoliatosť charakteristickú pre všetky modely značky Vespa. Skúter dostal na prednej maske takzvanú „kravatu“, stredovú lištu, ktorá umocňuje športový charakter. Nechýbajú Full-LED svetlá vpredu a vzadu, ako aj smerovky. Spätné zrkadlá mierne zmenili tvar z okrúhleho na mierne sploštený. A mimochodom, netrasú ani pri rýchlostiach ponad 100 km/h, čo je veľké plus.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Motor v pohode odvezie aj 114 kilového sloníka…

  Mestský skúter sa môže pochváliť malým, no dostatočne výkonným, jednovalcovým motorom s objemom 278 cm3, ktorý poskytuje Vespe výkon 23,8 koňa s krútiacim momentom 26 Nm, vďaka čomu je ho možné osedlať aj s A2-jkovým vodičákom. Dokáže motorku rozbehnúť na rýchlosť 135 km/h pri jazdcovi s hmotnosťou zhruba 114 kg. Samozrejme, nemyslíme rozbeh dole kopcom. Ale normálne, po rovine. Ak by na Vespe 300-vke sedel diétnejší jazdec, maximálna rýchlosť by poskočila minimálne ešte o 10 km/h nahor. Motor pôsobí veľmi kultiovaným dojmom, so skútrom netrasie, nevrieska, ale s príjemným zvukom jazdí tak v nízkych mestských rýchlostiach, ako aj pri diaľničnej maximálnej povolenej rýchlosti.

   Taliani praktickými doplnkami nešetria…

   Veľkým plusom, ktorý sme si pri skútri všimli, sú naozaj pevné spätné zrkadlá, ktoré ani pri rýchlostiach ponad 100 km/h, dokonca ani pri 130 km/h, nijakým spôsobom nevybrovali a dalo sa cez ne stále bez nepríjemných rušivých vplyvov pozerať za seba. Tiež praktickými doplnkami mopeda Vespa GTS Super 300 sú vešiačiky pred kolenami jazdca, ako aj odkladací priestor na prednej časti kapoty či pod sedadlom, kam sa vmestí jedna skútrovská prilba a ešte niekoľko ďalších drobností ako lekárnička, malá sada náradia, kapsička, alebo prípadne tablet. Vespa GTS Super 300 poskytne dostatok miesta medzi sedlom a predným krytom aj pre väčších a rozmernejších jazdcov. Pohodlne sa na nej odvezie tak dvojmetrový, ako aj meter sedemdesiatpäť merajúci jazdec. Sedlo sa nachádza vo výške 790 mm a je aj vďaka svojej výške, šírke či polstrovaiu naozaj pohodlné.

    Nevyhýba sa ani technologickému pokroku…

    4,3-palcový TFT displej svojou veľkosťou zodpovedá veľkosti motorky a modernej Vespe sa naozaj hodí. Jeho zobrazované údaje sú však o niečo skromnejšie, čo je škoda na jeho veľký potenciál. Skúter ponúkne USB-prípojku pre nabíjanie telefónu či pre externú navigáciu. Súčasťou základnej výbavy je aj bezkľúčové štartovanie, ktoré je perfektné. S ovládačom stačí prísť ku skútru, stlačiť tlačidlo štartovania a ste pripravený na jazdu. Po ukončení jazdy stačí len odísť a skúter sa sám zablokuje. Chýbajú však samostatné diódy pre ľavú a pravú smerovku. Bliká len jedna diódka pri vyhodenej smerovke a tak niekedy nemusíte vedieť, či ste hodili blinker do správnej strany, alebo nie. Čo nám tiež vadí a vadilo nám to aj pri Primavere 125, sú „fejkové“ chrómové časti riadítok. Takáto motorka, ktorá mimochodom v základe v 125-kovom GTS prevedení stojí 5 999 eur, GTS Super 125 stojí 6 199 eur (testovačka pri tom stojí 7 399 eur) by si zaslúžila naozajstný chróm, alebo minimálne leštený hliník. Pochváliť musíme široké pohodlné sedlo, z ktorého nebolí zadok ani po pár hodinách jazdy. Plusom je aj full-LED osvetlenie motorky, ktoré ocenia hlavne jazdci vracajúci sa neskoro večer z práce domov. Čo však nechýba, je ABS-ko na oboch kolesách.

    Kompaktná a ľahká aj napriek väčšiemu motoru…

    Vespa GTS Super 300 je aj napriek svojmu väčšiemu motoru oproti Primavere stále veľmi kompaktný skúter, ktorý má krátky rázvor a malé 12-palcové kolesá. Vďaka týmto parametrom je v meste naozaj agilná a môžete s ňou vpáliť medzi autá v kolóne bez toho, aby ste mali strach, že sa do medzery nevmestíte, či že zostrelíte ich, alebo svoje späťáky. Malé koleso pod zadkom nám sem tam doprialo pocit, akokeby nám spod neho chcelo utiecť. Asi to bolo preto, že sme nabehli na nejakú mláku po krátkej prehánke, alebo možno podfúknutím kolesa, každopádne väčšinu času bola vespa GTS Super 300 veľmi stabilná a nebojácne vletela do zákruty aj vo väčšom náklone až sme čakali, že nám spod stojana vyletia iskry. Odpruženie Vespy je tiež veľmi dobre nastavené, aby zvládalo pohodlne aj väčšie mestské výtlky. Prejazd spomaľovákom či rozbitým asfaltom bol pohodlný, bez zbytočných nepríjemných dorazov či buchotov.

    Ako hodnotíme ostrý ikonický skúter Vespa GTS Super 300 my?

    Jednoznačne na výbornú. Vespa opäť nesklamala po dizajnovej stránke a načerpala opäť tvary zo svojej histórie. Však načo meniť to, na čo sú masy zvyknuté a po čom chcú siahať stále mladšie a mladšie generácie. V 300-vke, ktorú osedláte s vodičákom A2, hrá prvé husle jednovalec s objemom 278 cm3, s výkonom takmer 24 koní a krútiacim momentom 26 Nm. Tento motor dokázal rozbehnúť Vespu na rýchlosť 135 km/h, hoci v jej sedle sedel 114 kilový jazdec. Sila mu teda nechýba a rovnako ani čipernosť. Pohodlie pri jazde poskytne široké sedlo, ako aj solídne nastavenia tlmenia a podvozku. Skútru nechýba tiež ABS ako aj USB-zástrčka či farebný 4,3 palcový TFT displej. Ten je dobre čitateľný aj na slnku, no dopriali by sme mu krajšie grafické rozhranie a viac zobrazovaných informácií o jazde. Skúter nezožerie takmer nič a teda s pumpárom kamaráti nebudete. S cenovkou 7 399 eur nie je síce najlacnejší, no za túto cenu dostanete poriadny výkon a hlavne nezameniteľný kultový štýl skútra, ktorý dokázal za 77 rokov výroby opantať milióny motoristov po celom svete.

    Foto: Matúš Paločko      Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Motorizácia - 90%
    Pohodlie - 90%
    Jazda - 85%
    Variabilita - 75%
    Spracovanie - 75%

    83%

    Poriadny výkon v talianskom tradičnom balení

    Vespa opäť nesklamala po dizajnovej stránke a načerpala opäť tvary zo svojej histórie. V 300-vke, ktorú osedláte s vodičákom A2, hrá prvé husle jednovalec s objemom 278 cm3, s výkonom takmer 24 koní a krútiacim momentom 26 Nm. Tento motor dokázal rozbehnúť Vespu na rýchlosť 135 km/h, hoci v jej sedle sedel 114 kilový jazdec. Pohodlie pri jazde poskytne široké sedlo, ako aj solídne nastavenia tlmenia a podvozku. Skútru nechýba tiež ABS ako aj USB-zástrčka či farebný 4,3 palcový TFT displej. Dopriali by sme mu krajšie grafické rozhranie a viac zobrazovaných informácií o jazde. Spotreba je do 3,5 litra. Cenovka 7 399 eur je vyššia, no platíte za kultový kus histórie.

    User Rating: 4.76 ( 4 votes)

    Plusy:

    • Full-LED osvetlenie
    • výkonný motor
    • pohodlné sedadlo
    • ABS
    • nízka spotreba
    • dokonalé tlmenie nerovností

    Mínusy:

    • displej s menším množstvom zobrazovaných prvkov
    • vyššia cena

    Cena testovaného modelu:

    • 7 399 eur

    Technické parametre:

    Model:

    Vespa GTS Super 300 2023

    Zdvihový objem valca:

    278,3 ccm

    Typ motora:

    Jednovalec, štvordobý

    Výkon:

    23,8 k (17,4 kW) pri 8250 ot/min

    Chladenie:

    Kapalina

    Spotreba paliva (výrobca):

    3,3 l/100 km

    Skleníkové plyny:

    76,6 CO2 g/km

    Spojka:

    Automatická suchá odstredivá spojka s tlmičom vibrácií

    Detaily motora:

    Katalyzovaný motor HPE

    Krútiaci moment:

    26,0 Nm pri 5250 ot/min

    Emisná norma:

    Euro 5

    Brzdy:

    Jednokotúč s ABS vpredu aj vzadu, hydraulické

    Rám:

    Plášť z oceľového plechu s konštrukčními výstuhami

    Objem palivovej nádrže:

    8,5 l (2 l rezerva)

    Suchá hmotnosť:

    158 kg

    Výška/Šírka/Dĺžka:

    1380/1980/765 mm

    Rázvor:

    1380 mm

    Výška sedla:

    790 mm

    Svietenie:

    Full-LED

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button