Technika

Nové automobily Mercedes Unimog, pre hasičov aj záchranárov

Mercedes Unimog

Trieda G môže byť v očiach mnohých de facto nezničitelné SUV značky Mercedes, ktoré sa dá použiť kdekoľvek, ale v rozsiahlom portfóliu spoločnosti je ešte schopnejší off-road ako samotné G-éčko. Unimog, pôvodne vyrábaný spoločnosťou Boehringer od roku 1948 do roku 1951, potom výrobu prevzala luxusná nemecká automobilka. Značka Unimog je však stále silný a spoľahlivý pracant aj o 75 rokov neskôr. Je to vysoko prispôsobiteľné nákladné vozidlo, ktoré sa dá prispôsobiť širokému spektru účelov, čoho dôkazom sú tieto špeciálne zostavy pre núdzové situácie. Mercedes-Benz privezie do Welzowa v Brandenburgu v Nemecku, kde sa tento týždeň uskutoční veľtrh FIREmobil, najmenej šesť špeciálne upravených Unimogov. Toto špeciálne vozidlo, propagované ako „prakticky nezničiteľné“, bolo prerobené na hasičské auto s karosériou s jednou kabínou a kabínou posádky na základe modelu U 5023. K dispozícii je aj verzia sanitky, zatiaľ čo menší a ľahší model U 530 bude predstavený ako aj hasičské auto.

Merceden prinesie modely Unimog na veľtrh FIREmobile 2023…

Všetky modely Unimog sú vybavené buď 5,1-litrovými nafťákmi OM 934 alebo 7,7-litrovými agregátmi OM 936 s výkonom až 354 koní a neuveriteľným krútiacim momentom 1 380 Nm.

K Unimogom sa pripojí Atego 1630 4×4 patriace hasičskému zboru Weddingstedt (obec v okrese Dithmarschen v Šlezvicku-Holštajnsku) a Arocs 1842 od nemeckej spolkovej polície.

Za zmienku stojí Mercedes-Benz Special Trucks uvádza viac ako 10 verzií Unimogu, od U 219 až po mohutný U 5023 s portálovými nápravami. Aj keď sú dieselové motory umierajúcim plemenom, všetky tieto modely Unimog sú vybavené buď 5,1-litrovými nafťákmi OM 934 alebo 7,7-litrovými agregátmi OM 936 s výkonom až 354 koní a neuveriteľným krútiacim momentom 1 380 newtonmetrov.

Na rozdiel od Mercedesov triedy G vyrábaných spoločnosťou Magna Steyr v rakúskom Grazi, sa mäsitejší Unimog montuje vo vlastnej réžii vo Wörth am Rhein v Nemecku. Prispôsobené hasičské autá a sanitky budú vystavené na výstave FIREmobile 2023 medzi 14. a 16. septembrom.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button