Automobily

Lotus Emeya Electric Sedan je tu! Novinka ponúkne 905 koní a aktívnu aerodynamiku

Lotus Emeya Electric Sedan

Lotus predstavil svoju novú vlajkovú loď s menom Emeya, na podujatí v New Yorku. Elektrický štvordverový sedan, donedávna známy ako Typ 133, bude novou výzvou pre modely Tesla Model S a Porsche Taycan Turbo. Pýši sa najmodernejšími technológiami a je prvým štvordverovým sedanom značky po Carltone vzniknutom z modelu Opel Omega z 90. rokov. Aerodynamika je u sedanu na prvom mieste. Nový Lotus má vpredu aktívnu mriežku chladiča, ktorá sa prvýkrát objavila na SUV Eletre, na zníženie odporu vzduchu a zlepšenie účinnosti pri zatvorení a chladenie batérie a bŕzd pri otvorení. K dispozícii je tiež aktívny predný spojler, aktívny difúzor inšpirovaný motoristickým športom a aktívny zadný spojler na maximalizáciu prítlaku pre carving v kaňone a jazdu na trati. Aktívny zadný spojler je široký 28 cm, pričom generuje čistý prítlak 66,7 kg pri nešpecifikovanej rýchlosti.

Lotus si musí pozíciu na poli elektromobilov vydobiť…

Na čalúnenie priestoru pre cestujúcich používa značka priadzu pochádzajúcu z bavlneného odpadu v módnom a odevnom priemysle.

V interiéri modelu Emeya sú stredobodom záujmu udržateľné materiály. Lotus je prvou automobilkou na svete, ktorá používa nový typ priadze. Na čalúnenie priestoru pre cestujúcich používa značka priadzu pochádzajúcu z bavlneného odpadu v módnom a odevnom priemysle. Nie je to len forma udržateľného luxusu, ale v porovnaní s kožou aj šetrí hmotnosť. Lotus tiež používa procesy, ako je fyzikálne nanášanie pár (PVD) na kovové povrchy na určitých povrchoch kabíny. V iných častiach nájdete Alcantaru, ultra látkový polyuretán a kožu Nappa. 

V interiéri je toho oveľa viac ako len udržateľné materiály. Systém priestorového zvuku KEF 3D integruje potlačenie hluku – snímače vibrácií inštalované na vonkajšej strane detegujú pohyb pneumatík a odpruženia. Algoritmy potom generujú „protifázové akustické signály“ cez reproduktory, aby obmedzili rušenie. Pre vodiča je k dispozícii 55-palcový head-up displej s rozšírenou realitou pre rýchly prístup k dôležitým informáciám. Má tiež digitálne zrkadlá a moduly LiDar ako pri SUV Eletre.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Emeya jazdí na rovnakej platforme ako Eletre, Electric Premium Architecture (EPA) odvodenej od Geely’s Sustainable Experience Architecture (SEA). Očakáva sa, že bude mať podobný dojazd na plné nabitie ako model Eletre, ktorý dokáže prejsť 600 km v cykle WLTP. Má 102 kWh batériu, o niečo menšiu ako 112 kWh pri Eletre, ktorá sa môže nabíjať na 350 kilowattov. 150 km dojazdu možno dobiť za päť minút – 10-80 percent trvá 18 minút s 350 kW jednosmernou rýchlonabíjačkou.

Údaje o výkone sa radia do rozmedzí elektryckých hypermodelov. S výkonom 905 koní a krútiacim momentom 984 Nm dokáže sedan zrýchliť z 0 na 100 km/h za len za 2,8 sekundy. Najvyššia rýchlosť elektromobilu s pohonom všetkých kolies je obmedzená na 256 km/h. Výkon je smerovaný na všetky štyri kolesá cez dvojrýchlostnú prevodovku a Lotus tvrdí, že brzdový systém je „pretekársky“. Pokiaľ ide o technológiu podvozku, nastaviteľné odpruženie dokáže analyzovať cestu pred vami 1 000-krát za sekundu.

“Toto je úplne nový Lotus, niečo, aký sme ešte nevideli. Stavajúc na tom, čo Lotus do dnešného dňa dokázal, sme vytvorili luxusné auto, ktoré poskytuje výnimočný výkon pre nadšencov šoférovania, navrhnuté tak, aby vzbudzovalo dôveru a vzrušenie,” povedal Ben Payne, Viceprezident pre dizajn Lotus Group.

Spoločnosť odhalí ďalšie podrobnosti vo štvrtom štvrťroku 2023 a výroba sa má začať už v roku 2024 v závode značky Geely v čínskom Wu-chane, kde sa Eletre už vyrába. Emeya dorazí do USA do 4. štvrťroka 2024, povedal pre médiá viceprezident Lotusu a šéf obchodu Mike Johnstone. Keď bude výroba Emeya a Eletre v plnom prúde, pravdepodobne do roku 2025, značka očakáva, že 30 percent jej celkového predaja bude v USA, povedal Johnstone.

Lotus ešte musí dokázať svoju silu v ére elektromobilov. Po tom, čo minulý rok predala iba 576 benzínových vozidiel Emiras (odvolávajúc sa na problémy s dodávateľským reťazcom), značka vlastnená čínskym gigantom Geely, tento rok získala viac ako 17 000 objednávok z kombinácie modelov Eletre a Emira. Výroba posledného menovaného je podľa Johnstonea v plnom prúde. Súčasný počet objednávok zjavne prekonáva všetky predchádzajúce predajné rekordy a nové modely ako Emeya môžu prispieť k obratu tržieb smerom nahor.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button