TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: SYM Jet X 125 – Mestské dvojkolesové presúvadlo s futuristickým dizajnom za rozumnú cenu

TEST: SYM Jet X 125 ABS

Čínske skútre tak, ako aj motocykle, motoristická verejnosť tak nejak stále zaznáva alebo im moc neverí. Na mieste je otázka prečo? My sa im nevyhýbame. Ba práve naopak. Snažíme sa na nich jazdiť čo najviac, aby sme ich vedeli dokonale porovnať s tradičnými značkami. Na testy sa k nám dostal skúter SYM Jet X 125. Hoci na našich cestách nie je až tak rozšírený, pri potulkách Áziou sme značku SYM a jej skútre stretali pomaly na každom kroku. Čo to v praxi znamená? Že je postavený na oveľa horšie cesty ako sú tie naše a na nich je aj otestovaný státisícmi užívateľov. Jeho cenovka je pri tom stále relatívne nízka a rovnako tak aj cena náhradných dielov. Treba sa ho teda báť? V našom teste sme sa zamerali hlavne na jazdu mestom, pre ktorú bol stvorený, na pohodlie pri cestovaní ako aj na jeho ekonomické jazdné vlastnosti. SYM Jet X 125 odhalil svoje prednosti a tiež ukázal pár drobných nedostatkov, ktoré by výrobca v budúcnosti mohol eliminovať. Naskočte s nami do sedla tohto čínskeho skútra a objavte ho spolu s nami.

Za dizajn sa veru hanbiť nemusí

Model SYM Jet X 125 je tak moderným, futuristickým, pôsobivým, zaujímavým strojom.

Hneď na prvý pohľad vidíme, že svojimi krivkami sa SYM Jet X 125 ponáša na skútre z dielne japonských tradičných výrobcov. Nie je to však vôbec o ich kopírovaní. Je to o tom, že dizajn, ktorý aktuálne letí a je jednak futuristický a zároveň nadčasový, moderné skútre vo veľkom preberajú a čínska značka SYM nie je výnimkou. Model SYM Jet X 125 je tak moderným, futuristickým, pôsobivým, zaujímavým strojom, ktorý sa za svoj dizajn vôbec hanbiť nemusí. Je vybavený Full-LED svietením, vďaka čomu je jazda v šere či v noci absolútne pohodlná. Dokonca by sme mohli povedať, že v niektorých detailoch dokáže japonskú konkurenciu predčiť. Nám sa to videlo napríklad pri displeji a jeho zobrazovacích prvkoch. Bol nielen dizajnovo dokonalý, ale aj veľmi funkčný a dobre viditeľný. Jeho výhodou je aj automatické stmievanie, ktoré zaručuje viditeľnosť zobrazovaných údajov pri všetkých svetelných podmienkach. A to je dosť podstatná časť vozidla, ktoré vám má dennodenne slúžiť, nemyslíte?


  Do mesta áno, na diaľnicu radšej nie…

  Tak, ako každý jeden skúter, či už je to 50-tka, 125-ka, 250-ka, 300-vka a väčšie, nemohli sme nevyskúšať maximum aj pri skútri SYM Jet X 125. Nie je to o tom, že by sme si chceli dokazovať že pokoríme maximálku, skôr to bolo z praktického hľadiska. Vďaka jednovalcovému motoru s objemom 125 cm3 a výkonu 9,3 kW je ako stvorený do mesta. Rýchlosti od 0 do 60 či 70 zvláda v pohode v úplne bezproblémových časoch zrýchlenia. Mimo mesto tiež nemá problém. Ak dochádzate zo satelitu do centra mesta za prácou a nepotrpíte si na ponad 100 kilometrových rýchlostiach, SYM Jet X 125 je úplne v pohode. Ak však by ste chceli pojazdiť aj po diaľnici, tak to už neodporúčame. Predsa len, skúter má maximálnu rýchlosť 100 km/h a dostať sa na ňu je veru celkom záhul. Zrýchlenie z 0 na maximum na rovnej ceste nám trvalo takmer pol minútu. A to je celkom dosť. Pri tom stúpa poriadne aj spotreba, ktorá sa inak pri pohodovej mestskej jazde pohybuje pod hranicou 3l na 100 km. Čiže do mesta na výbornú, mimo mesto tiež obstojne, no na diaľnicu, to už nie. Pre diaľnicu je predsa len potrebný silnejší motor. V meste oceníte aj útle, nie do široka roztiahnuté spätné zrkadlá. Na druhej strane, zrkadliaca časť je trochu menšia, ako by bolo treba a viditeľnosť dozadu pri jazde je slabšia.

   “Vyžehlí” aj väčšie nerovnosti na ceste…

   Mestský skúter SYM Jet X 125 dostal veľmi pohodlné, veľké sedlo, ktoré v spolupráci s tlmičmi a pružinami dokáže, ako sa hovorí, “vyžehliť” aj väčšie nerovnosti na vozovke. Aj keď sa vám náhodou podarí vletieť na retardér trošku rýchlejšie, skúter vám nevyrazí zuby, ale pekne odpruží aj takúto výraznú prekážku. Sedlo je dostatočne dlhé aj široké pre dvojicu pasažierov. Vo dvojici sa však na skútri jazdí trochu menej dynamicky, ako by sme to potrebovali hlavne v meste, kde na semaforoch štartujete ako prví. Pod sedadlom sa nachádza priestor na skútrovskú helmu. Integrálku L-kovú či XL-kovú sem nevpracete. Pod sedadlo sa vmestí tiež menší nákup či pár drobností, ktoré si vezmete zo sebou napríklad na záhradu či do garáže.

    Ako hodnotíme skúter SYM Jet X 125 my?

    Je to štýlový, moderný, dizajnovo prepracovaný mestský skúter s 9,3 kW motorom a hmotnosťou nepresahujúcou 140 kg. Je vybavený Full-LED osvetlením ako aj ABS-kom. Ponúkne bezkľúčové štartovanie, ktoré funguje v zaujímavom režime. Musíte motorku odomknúť a následne hneď naštartovať, lebo inak sa zablokuje. Vydáva však zvukový signál a teda presne viete, v akom režime sa nachádzate. Prístrojovka je futuristická a dokonale zobrazuje informácie o jazde. Displej je vynikajúco viditeľný tak v tme ako aj na slnku. Eliminovať slnečné žiarenie pomáha strieška nad displejom.

    Skúter síce disponuje plexisklom, no zaslúžil by si určite väčšie, aby dostatočne eliminoval nepriaznivý protivietor. Pod sedadlom sa nachádza úložný priestor pre skútrovskú prilbu. Väčšiu integrálku do neho nevmestíte. Nechýba mu USB zástrčka pre dobíjanie smartfónu. Jazda je pohodlná vďaka väčšiemu sedlu. Jeho maximálka je 100 km/h no dostať sa na ňu trochu potrvá. Je dokonalým partnerom jazdca v mestskej premávke, ktorý dochádza denne do práce či sa len tak vozí okolo komína. Spotreba sa drží pod tromi litrami, vďaka čomu kamaráti s pumpárom nebudete a vďaka objemu nádrže 7,5 litra viete na jedno natankovanie pohodlne prejsť cez 200 km. Na diaľnicu by sme s ním neodporúčali liezť, keďže tak rýchlosť 100 km/h, ako aj 90 km/h dosahuje dosť pomaly. Je stvorený pre mestské rýchlosti. A vďaka cenovke 3 199 eur sa naozaj oplatí. Je k nemu dokonca aj automatická predĺžená záruka na 3 roky. Netreba sa báť ani krajiny jeho pôvodu. Treba to brať ako prednosť, že je poriadne otestovaný na státisícoch spokojných skútristov na nekvalitných ázijských cestách.

    Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó     Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Motorizácia - 80%
    Pohodlie - 85%
    Jazda - 85%
    Variabilita - 70%
    Spracovanie - 80%

    80%

    Futuristický dizajn, názka spotreba, zaujímavá cenovka

    Je to štýlový, moderný, dizajnovo prepracovaný mestský skúter s 9,3 kW motorom a hmotnosťou nepresahujúcou 140 kg. Je vybavený Full-LED osvetlením ako aj ABS-kom. Ponúkne bezkľúčové štartovanie. Prístrojovka je futuristická a dokonale zobrazuje informácie o jazde. Displej je vynikajúco viditeľný tak v tme ako aj na slnku. Eliminovať slnečné žiarenie pomáha strieška nad displejom. Skúter síce disponuje plexisklom, no zaslúžil by si určite väčšie. Pod sedadlom sa nachádza úložný priestor pre skútrovskú prilbu. Nechýba mu USB zástrčka pre dobíjanie smartfónu. Jazda je pohodlná vďaka väčšiemu sedlu. Jeho maximálka je 100 km/h. Je dokonalým partnerom jazdca v mestskej premávke. Spotreba sa drží pod tromi litrami a vďaka objemu nádrže 7,5 litra viete na jedno natankovanie pohodlne prejsť cez 200 km. Na diaľnicu by sme s ním neodporúčali ísť. Je stvorený do mestskej premávky a vďaka cenovke 3 199 eur sa naozaj oplatí. Je k nemu dokonca aj automatická predĺžená záruka na 3 roky.

    User Rating: 4.31 ( 5 votes)

    Plusy:

    • Full-LED osvetlenie
    • futuristický dizajn
    • výborne čitateľný displej
    • ABS
    • nízka spotreba

    Mínusy:

    • maximálna rýchlosť 100 km/h
    • lenivší jazdný prejav
    • menší priestor pod sedadlom

    Cena základného modelu:

    • 3 199 eur

    Technické parametre:

    Typ motora:

    4-taktný jednovalec

    Ojem:

    125 cm3

    Výkon:

    9,3 kW

    Chladenie:

    vodou

    Brzdy:

    Predná 260 mm / Zadná 220 mm

    Pneumatiky:

    Predná 100/90-14  Zadná 110/80-14

    Objem nádrže:

    7,5 l

    Hmotnosť:

    140 kg

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button