TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Torres – Novinka s dušou off-roadu a poriadne nadupanou výbavou, stále za veľmi rozunú cenu

TEST: SsangYong Torres 1,5 T-GDi AWD Premium 6AT

Horúca novinka z Južnej Kórey zakotvila aj v našej redakčnej garáži. Na testy sa k nám dostal zbrusu nový SsangYong Torres. Táto novinka sa svojimi rozmermi zaradila do prostriedku ponuky, medzi menší model Korando a väčší Rexton. Svojim vzhľadom chce nadviazať na off-roadové špeciály a zovňajškom jasne dáva najavo, že sa nezľakne žiadneho terénu. Ale či sa naozaj terénu nebojí a ako tento model jazdí a tiež čo za veľmi zaujímavú cenu ponúkne, to všetko si povieme v našom teste nového cieľavedomého SUV SsangYong Torres.

Off-roadovo ladený automobil, ktorý sa terénu veru nezľakne…

Agresivitu a nebojácnosť je cítiť aj zo zadnej časti, na ktorej piatych dverách sa vyníma imitácia rezervného kolesa v kryte.

S modelmi SsangYong sme boli vždy spokojní a preto sme očakávali hneď od začiatku veľa aj od úplnej juhokórejskej novinky. A veru, dočkali sme sa. Hneď od začiatku sme obdivovali dizajn, ktorý nie je veru vôbec všedný, no ani nevkusne futuristický. Vďaka nemu si vás každý hneď všimne a všade kde sa pristavíte, spôsobujete wau-efekt. Ľudia si auto obzerajú, dokonca niektorí sa pri ňom aj odfotili. Je to veľmi mužne vyzerajúci off-roadovo ladený automobil, ktorý preberá prvky terénnych automobilov (hoci niektoré len akože) a vďaka nim chce otvorene povedať svetu, že sa nezľakne ani jazdy v teréne. Túto vlastnosť mu umožňuje tak 4×4, ako aj vysoká svetlá výška 195 mm. Automobil okrem toho narástol na rozmery 4700 mm na dĺžku, 1890 mm na šírku a 1710 mm na výšku. Rázvor poskytne 2680 mm, čo v praxi znamená solídny priestor vo vnútri auta pre päticu pasažierov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Dizajn sa vymyká z línie jeho súrodencov…

  Oproti svojim súrodencom sa vymyká aktuálnej dizajnovej línii, čo ale berieme ako veľké plus tohto auta. Predná maska sa nám na prvý pohľad, ako aj celkový dizajn automobilu, podobala na nový Hyundai SantaFe. Asi kvôli drsným hranatým líniám. Nemá s nim však nič spoločné a prezentuje sa ako samostatný a jedinečný drsný a nebojácny off-road. Predné „zuby“ masky chladiča spolu s úzkymi LED svetlami pôsobia agresívnym dojmom. Agresivitu je cítiť aj zo zadnej časti, na ktorej piatych dverách sa vyníma imitácia rezervného kolesa v kryte, akými v minulom storočí disponovali teréňáky ako napríklad Nissan Terrano, Suzuki Samurai či väčšie stroje ako Land Cruiser či Mitsubishi Pajero. Rezervu (dojazdovku) naša testovačka predsa len dostala. Nie však na zadné dvere, ale do dvojitého dna kufra. Auto dostalo 20-palcové disky kolies, ktoré ponúknu zaujímavý športový dizajn. Prvky off-roadov podčiarknu aj oplastované blatníky či prahy dverí.

   Priestor vo vnútri modelu Torres je obrovský…

   Keď sme už hovorili o vnútri auta, tak priestor v kabíne je naozaj úctyhodný. Je to nielen vďaka rázvoru, ale aj jednotlivým častiam interiéru, akými sú napríklad sedadlá či tapacíry dverí, ktoré nie sú zbytočne široké a klenuté a neuberajú tak z priestoru pre pasažierov. Dôkazom veľkosti auta je aj fakt, že náš dvojmetrový šofér si sadol bez problémov za seba, pričom mal priestor na kolená ako aj kopu miesta na hlavu v zadnom rade. Okrem slušného vnútorného priestoru tak vpredu ako aj vzadu, ponúkne SsangYong Torres naozaj obrovský kufor, ktorý mu môže konkurencia len ticho závidieť. Základný objem kufra 839 litrov (703 l s rezervou) je proste obrovský. Po sklopení sedadiel je to viac ako raz toľko. Toto SUV je tak skutočne praktickým rodinným spoločníkom čo sa týka priestoru. Tiež poskytne množstvo odkladacích priestorov tak na fľaše, ako aj na drobnosti, ktoré či už šofér, ako aj spolujazdec či decká v zadných radoch budú pri cestovaní na dlhšie vzdialenosti potrebovať. 

    Benziňák síce postačí, no nafťák by sa mu hodil viac…

    A veru nie len po stránke obrovského vnútorného priestoru, ale aj po stránke výkonu je SsangYong Torres dokonalým spoločníkom nielen rodinne založeného šoféra. Pod kapotou modelu pracuje 1,5 litrový štvorvalcový benzínový motor s turbom T-GDi, ktorého výkon je 163 koní s krútiacim momentom 280 Nm. Dynamika modelu nechýba a nemá problém so zrýchlením ani pri zaťažení. Krútiaci moment mierne chýba pri ťahaní plne navozeného prívesného vozíka, kde by sa naozaj viac uživil nafťák (skúsenosť s rovnakým motorom pri menších modeloch).

    Ako je to však pri modeloch SsangYong zvykom, spotreba benzínu je o niečo vyššia ako pri konkurencii. Vedeli by sme si veru predstaviť, že by sa pod kapotou usídlil namiesto benziňáku, 2,2 litrový nafťák, akým disponuje napríklad väčší súrodenec Rexton, či úžitkovejší súrodenec Musso. Ten by ocenili hlavne šoféri, ktorí plánujú časté jazdy s plne zaťaženým automobilom, ako aj početné jazdy diaľnicou, kde si automobil svoje litríky vypýta. Určite vyššej spotrebe napomáha aj 4×4. Nám sa podarilo po skončení nášho testu namerať spotrebu 9,6 litra na 100 km, čo je zhruba o pol litra viac, ako udáva výrobca. Šesťstupňový automat radí bezproblémovo a hoci je teraz móda osem, deväť či desaťstupňových prevodoviek, modelu Torres šesťstupeň úplne vyhovuje. Jazda po stránke pohodlia a pohodlnosti je naozaj bezproblémová, pokojná, auto neposkakuje, podvozok je naladený ideálne (ani mäkko, ani tvrdo) a dokonale drží v zákrutách. Odhlučnenie kabíny je dostatočné, nepočujú sa ani zbytočné ruchy od motora.

     Interiér opäť minimálne o triedu vyššie…

     Interiér automobilu je po vzore jeho súrodencov opäť minimálne o triedu vyššie oproti triede, v ktorej sa SsangYong Torres nachádza. Nie je síce exkluzívnejší ako ponúkne model Rexton, no je určite prémiovejší ako menšie Korando. Hoci je to auto strednej triedy, lacné a nevkusné materiály v interiéri nenájdete. Keď sme v našom teste sfúkli Range Rover Velar za to, že mal nad volantom kryt z hnusného tvrdého plastu nehodného ceny auta, tak podobné nevkusnosti v modeli Torres nenájdete. A to stojí v plnej paľbe menej ako polovicu ceny testovaného Velaru. Automobil ponúkne príjemné mäkčené plasty, kožené čalúnenie, lesklé povrchy. Tie sa niekedy zacapkajú a sú náročnejšie na údržbu. Z technologickej výbavy nechýba digitálny prístrojový štít s veľmi prívetivým dizajnovaným spracovaním, displej infotainmentu s tlačidlami po stranách, ktorý by veru konečne mohol dostať novú grafiku (táto je skutočne zastaralá a neintuitívna), tretí displej v spodnej časti prístrojovky na nastavovanie ventilácie ako aj ďalších funkcií automobilu opäť s príjemnou a intuitívnou grafikou, čo je novinkou v modeloch SsangYong, nechýba ani ambientné osvetlenie a osvetlenie lištovania dverí. Auto tiež ponúkne vyhrievanie a ventilovanie sedačiek s nastavovaním cez dotykový displej, čo je plus po dizajnovej a technologickej stránke, ale mínus po stránke praktickej, hlavne počas jazdy. Pochváliť môžeme aj zobrazovacie rozhranie či rozlíšenie parkovacej kamery. Audiosystém so šiestimi reproduktormi bol dostačujúci na počúvanie hudby, no dopriali by sme modelu nejaký prémiový audiosystém. Nechýbajú mu ani USB-zástrčky či Bluetooth rozhranie pre spárovanie smartfónov s infotainmentom. 

      A ako hodnotíme nový SsangYong Torres my?

      Opakovanie je matka múdrosti a tak si opäť zopakujeme to, čo tvrdíme pri každom modeli SsangYong. Za málo peňazí dostanete aj pri modeli Torres veľa muziky. Začnime hneď dizajnom. Ten veru nie je vôbec všedný a aktuálne, a ešte aj ďalších pár rokov, bude vyčnievať z radu. Krivky sú off-roadové a veru terénu sa nezľakne a to aj vďaka takmer 20-centimetrovej svetlej výške. Pod kapotou pracuje 1,5 litrový oturbený benzínový štvorvalec T-GDi, ktorý síce modelu s výkonom 163 koní postačuje, no štvorvalcový nafťák prevzatý s väčších súrodencov by mu veru pasoval lepšie. Nám sa podarilo po konci nášho testu skonštatovať, že spotreba len o pol litra presiahla hodnotu udávanú výrobcom a ustálila sa nám na hodnote 9,6 l na 100 km. Vo vnútri model Torres poskytne obrovský priestor tak vpredu ako aj vzadu a to aj pre štvoricu, ba dokonca v prípade potreby aj päticu, dvojmetrových pasažierov. Kufor je obrovský aj bez sklopených sedačiek a v základe ponúkne objem 839 litrov (703 v prípade dojazdovky). Po sklopení sedadiel viac ako dvojnásobok. Materiály vo vnútry auta sú prémiovejšie, ako by sme očakávali a hanbiť by sa za ne nemuseli ani autá s raz tak vysokou cenovkou. A keď sme už pri cene, základný Torres dostanete za 27 990 eur. Naša testovačka v plnej paľbe pritom stojí len 40 270 eur. V porovnaní s konkurenciou vám tak v peňaženke ostáva hneď nikoľko tisíc dôvodov navyše, pre ktoré by ste sa mali rozhodnúť siahnuť po kúpe práve tohto pútavého terénne ladeného modelu SsangYong Torres.

      Foto: Matúš Paločko, Marcel Szabó                    Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 90%
      Motorizácia - 80%
      Jazda - 85%
      Variabilita - 90%
      Spracovanie - 85%

      86%

      Dizajn off-roadu, prémiová výbava a obrovský vnútorný priestor

      Za málo peňazí dostanete aj pri modeli Torres veľa muziky. Dizajn nie je vôbec všedný a ešte aj ďalších pár rokov, bude vyčnievať z radu. Krivky sú offroadové a terénu sa nezľakne vďaka takmer 20-centimetrovej svetlej výške. Pod kapotou pracuje 1,5 litrový oturbený benzínový štvorvalec T-GDi, ktorý síce modelu s výkonom 163 koní postačuje, no štvorvalcový nafťák by mu veru pasoval lepšie. Našaspotreba len o pol litra presiahla hodnotu udávanú výrobcom a ustálila sa nám na hodnote 9,6 l na 100 km. Vo vnútri model Torres poskytne obrovský priestor tak vpredu ako aj vzadu. Kufor je obrovský aj bez sklopených sedačiek a v základe ponúkne objem 839 litrov (703 v prípade dojazdovky). Po sklopení sedadiel viac ako dvojnásobok. Materiály vo vnútry auta sú prémiovejšie, ako by sme očakávali. Základný Torres dostanete za 27 990 eur. Naša testovačka v plnej paľbe pritom stojí len 40 270 eur.

      User Rating: 3.62 ( 17 votes)

      Plusy:

      • nezameniteľný dizajn
      • veľký vnútorný priestor
      • pomer cena – výkon
      • elegantné a zaujímavé spracovanie
      • prémiový interiér
      • obrovský batožinový priestor

      Mínusy:

      • zaslúžil by si silnejší naftový motor
      • stále chaotický infotainment
      • prevedenie plastov nárazníku

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 27 990 eur / 40 270 eur

      Technické parametre:

      Rozmery (Dĺžka / Šírka / Výška)

      4 700 / 1 890 / 1 720 mm

      Rázvor

      2 680 mm

      Objem batožinového priestoru / po sklopení

      703–839 / 1662 l

      Motor

      1,5 litrový štvorvalec s turbom T-GDI

      Palino

      benzín

      Výkon

      163 koní

      Krútiaci moment

      280 Nm

      Pohon

      FWD alebo AWD

      Prevodovka

      Automatická 6-stupňová

      Objem palivovej nádrže

      50 litrov

      Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom)

      9,1 l/100 km

      Maximálna rýchlosť

      191 km/h

      Bezpečnosť

      8 airbagov

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button