Automobily

Ferrari predalo v treťom kvartáli roku 2023 viac hybridov ako benzínových áut

Ferrari

Ako raz povedal Dewey v sitcome Malcolm in the Middle: “Budúcnosť je teraz, starec.” V treťom štvrťroku tohto roku dodávky hybridov prevyšovali predaje automobilov so spaľovacím motorom značky Ferrari. Prekvapivé odhalenie bolo urobené v oficiálnom dokumente predloženom investorom, aby im predstavení talianskej značky dali vedieť, ako sa darilo automobilovému domu v Maranelle od júla do septembra tohto roku. V tomto období bolo vyexpedovaných 3 188 áut s legendárnym vzpínajúcim sa koňom v znaku, čo je o 271 áut viac v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022.

Z celkového objemu tvorili 51,3 percenta hybridy a len 48,7 percenta čisto benzínové autá. Produktové portfólio Ferrari v treťom kvartáli roku 2023 zahŕňalo deväť modelov so spaľovacím motorom a štyri hybridy. Pre osvieženie, prvý čisto elektrický model talianskej značky má prísť až v roku 2025. Medzitým dopyt v treťom štvrťroku podporili modelové rady 296 a SF90, pričom obe majú plug-in hybridné pohonné jednotky. Toto sú prvé PHEV od Ferrari, pretože LaFerrari nemalo nabíjací port.

Aj Ferrari čaká elektrická budúcnosť. Žiaľ…

Budúcnosť je teda žiaľ nepochybne elektrická aj pre taliansku značku so vzpínajúcim sa žrebcom v logu.

Uvidí sa, či sa to stane novým štandardom, keďže mohutný Purosangue s motorom V12 bol vo fáze nábehu, takže vysokovýkonné SUV by mohlo nakloniť misky váh v prospech spaľovacích modelov. Špionážne zábery odhalili, že na obzore je aj náhrada modelu 812 a tá by tiež mohla vynechať hybridizáciu. Ani Ferrari však nie je imúnne voči prísnejším emisným predpisom, a tak sa musí prispôsobiť.

Budúcnosť je teda žiaľ nepochybne elektrická aj pre taliansku značku so vzpínajúcim sa žrebcom v logu. Ferrari predpokladá, že do konca desaťročia nebude mať ani 40 percent áut dodaných zákazníkom spaľovací motor. Očakáva sa, že ďalších 40 percent budú hybridy, pričom len 20 percent zostane na čisto benzínový pohon.

Aj keď sa budúcnosť pre starý dobrý spaľovací motor môže zdať pochmúrna, ak sa e-palivá stanú trvalo udržateľným riešením. Začiatkom tohto roka generálny riaditeľ Ferrari Benedetto Vigna povedal: „Spaľovací motor má stále čo povedať“, dodal, že „môžete jazdiť autom s palivom, ktoré je neutrálne. Myslím si, že obe možnosti sú veľmi kompatibilné“.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button