TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Tivoli Grand – Ako stvorené pre rodinu a cestovanie

TEST: SsangYong Tivoli Grand 1,5 e-XGDi Turbo Style+

S juhokórejským rodinným automobilom SsangYong Tivoli Grand v tejto podobe sme sa už v našej redakcii stretli. Už vtedy sme uznali, že SsangYong ponúka za málo peňazí hotový orchester. Samozrejme, rovnako je to aj tento rok, pri teste rovnakého modelu, no tentokrát v snehobielej farbe. Dnes by sme sa chceli zamerať hlavne na praktickosť tohto rodinne orientovaného automobilu. Vďaka faktu, že sa naša redakcia “rodinne” rozrástla, môžeme otestovať, ako sa SsangYong Tivoli Grand popasuje s nástrahami mamičiek a oteckov so svojimi najmenšími ratolesťami a vybavením, potrebným na ich každodenné fungovanie bez plaču.

Dizajn stále nadčasový…

Tak, ako aj väčší súrodenci, aj SsangYong Tivoli Grand, pekne zapadne medzi tak japonské, či európske konkurenčné modely.

SsangYong Tivoli Grand, a to hovoríme pri všetkých súrodencoch z tejto juhokórejskej rodiny, je nadčasový, temperamentný a môžeme povedať že aj zaujímavý. Dni škaredých káčatiek, z ktorých sa nikdy prekrásna labuť nevykľula, v podobe modelov SsangYong z deväťdesiatych či nultých rokov, sú chvalabohu preč. Tak, ako aj väčší súrodenci, aj SsangYong Tivoli Grand, pekne zapadne medzi tak japonské, či európske konkurenčné modely. Niektoré dokonca aj pohodlne dizajnovo predbehne. To je veľké plus k faktu, že konkurenciu už prevalcuje svojou cenou. Preto, keď si všímame premávku napríklad v hlavnom meste, vidíme SsangYongy tak nejak pravidelnejšie na cestách, ako to bolo v minulosti. A čo je najväčšia výhoda tvarov SsangYong Tivoli Grand, že nezovšednejú ani o 5 či 10 rokov. Stále sa bude dať na tento automobil pozerať s úsmevom na tvári.


  Rodina by ocenila menšiu spotrebu…

  Azda jedinou hodnotou, ktorá na kombi SUV modeli SsangYong Tivoli Grand rodinne založeného šoféra nepoteší, je jeho spotreba. Nevieme, prečo je 1,5 litrový benzínový štvorvalec s výkonom 163 koní taký smädný, no úplne bežne na ňom pri klasickej jazde mestom jazdíte za 9 a niekedy aj 10, dokonca sem-tam aj ponad 10 litrov. Nie je to ani jeho váhou 1350 kilogramov, ani jeho aerodynamikou, ani príliš športovou jazdou (ktorú mimochodom na svoj motor aj celkom dobre zvláda). Ak by konštruktéri ešte lepšie poladili tento oturbený motor, a podarilo by sa im spustiť spotrebu aspoň o dva litre nadol, myslíme si, že by na trhu konkurenciu nemal. Kvôli menšej 50 litrovej nádrži tak budete asi skvelí kamaráti s vašim najbližším pumpárom. Ak si však zoberieme do úvahy jeho nákupnú cenu, samozrejme v plnej výbave, ktorá je 22 450 eur,  a konkurencia s podobnými “vymoženosťami” stojí takmer raz toľko, tá spotreba benzínu vôbec nie je tragédiou. Však koľko kilometrov by ste museli s touto spotrebou najazdiť, aby ste sa dostali na nákupnú cenu podobného konkurenčného modelu? Určite by to bolo pár desiatok tisíc…

   Vyššie sedenie, lepší rozhľad na cestu…

   Marketéri juhokórejskej automobilky označili model SsangYong Tivoli Grand ako kombi SUV. Je to v podstate taký dlhší crossover, ktorý vďaka svojej dĺžke ponúkne veľkorysý batožinový priestor. Tomu sa však povenujeme v osobitnej kapitole. Okrem veľkého kufra, je SsangYong Tivoli Grand aj niečím medzi SUV-čkom a crossoverom, čo v praxi znamená, že posed v aute je vyšší. Vyššie sedenie je lepšie pre nastupovanie, nakladanie, rozhľad, ako aj samotnú bezpečnosť jazdy. Opäť musíme len podotknúť, že práve tieto veličiny sú podstatné aj pre rodinne založeného jazdca. Nos však nad ním neohrnie ani vyzretejší motorista, ktorého chrbát v menších a hlavne nižších autách trpí. Výhľadu pomáhajú v najvyššej výbave aj parkovacie kamery. Tak predná,  ako aj tá zadná, dokonale premietajú obraz na displej so skvelým rozlíšením. Na spracovaní infotainmentu a jeho častí musí ešte troška SsangYong popracovať, aby bola práca v ňom jednoduchšia aj pre menej technologicky zdatných ľudí.

   Veľkorysý priestor nielen pre detskú výbavičku…

   Ako sme už vyššie spomenuli, SsangYong Tivoli Grand ponúka naozaj obrovský kufor a vo svojej triede patrí medzi tie najväčšie. Aj pre to je zaujímavou voľbou pre rozrastajúcu sa rodinku. Do kufra, pred sklopením zadného radu sedadiel, vložíte náklad s objemom až 720 litrov. Zadný rad sedadiel je možné rozložiť v pomere 60:40 čo znamená, že po sklopení menšej časti sa kufor zväčší na objem 1004 litrov, po samostatnom sklopení väčšej časti na 1156 litrov a po sklopení celého radu až na 1440 litrov. Litre však nie každému povedia, čo vlastne do kufra dostane. Preto sme sa v redakcii snažili naplniť kufor rôznymi vecami, ktoré pri výlete so svojim drobcom, alebo pri dovolenke s priateľmi mimo mesta budete potrebovať. SsangYong Tivoli Grand bez problémov pojme v kufre pod dvojitým dnom napríklad dvojicu naplnených ruksakov. Keď sa veko dvojitého dna sklopí, do kufra (pri stále nesklopenom zadnom rade) sa vmestí kočár, 2 cestovné tašky, detská hračka (veľký hojdací slon), detská sedačka, ďalší ruksak a stále vám ostáva miesto na menšie vecičky, ktorými sa dajú stále početné voľné miesta vyplniť. Ak však sklopíte prípadne väčšiu časť zadného radu sedadiel, vmestíte dnu ešte ďalšiu dvojicu cestovných kufrov (stredne veľkých) a na zadnej sedačke, ktorá stále ostala nesklopená, pohodlne prichytíte detskú sedačku. Je to naozaj obrovský priestor, ktorý ocení rodina s jedným, ale aj s dvojicou detí.

    Interiér s prvkami vyššej triedy…

    Interiér modelu SsangYong Tivoli Grand je po vzore väčšieho súrodenca Korando, o niečo viac luxusnejší, ako je príslušnosť automobilu k jeho nižšej strednej triede.

    Interiér modelu SsangYong Tivoli Grand je po vzore väčšieho súrodenca Korando, o niečo viac luxusnejší, ako je príslušnosť automobilu k jeho nižšej strednej triede. SsangYong stavil na lesklé plasty, ktoré pôsobia luxusnejšie ako tie drsné. Prémiovo pôsobí aj digitálny prístrojový štít pod volantom, s príjemnou grafikou a jednoduchým ovládaním. Infotainment v strede poskytne obrazovku dostatočne veľkú k veľkosti automobilu, avšak jeho grafické spracovanie by si ešte zaslúžilo troška práce, aby sa v aplikáciách vyznal aj menej technicky zdatný motorista. Sedadlá sú mäkšie, no stále veľmi pohodlné aj na dlhšiu jazdu. Priestor vpredu, ako aj vzadu, je dostatočne veľký aj pre pasažierov, ktorých výška sa blíži 200 centimetrom. Je to aj vďaka rozmerom 4480 mm na dĺžku, 1810 mm na šírku a 1646 mm na výšku s rázvorom 2660 mm. Odhlučnenie interiéru je solídne, avšak samozrejme, vždy by sa dalo urobiť viac. S tým by však bola určite spojená aj zvýšená cena vozidla. Tá je mimochodom v základnej verzii 17 990 eur. V našej testovacej plnej paľbe stálo SsangYong Tivoli Grand stále len 22 450 eur.


     Ako hodnotíme pro-rodinné kombi SUV my?

     SsangYong Tivoli Grand nás rovnako ako pri minulom teste aj dnes potešilo svojou variabilitou, svojim priestorom, svojou cenou  ako aj svojim nadčasovým dizajnom. Benzínový 1,5 litrový Turbo GDi štvorvalec je aj pri naloženom aute až podivuhodne čiperný. Opäť sme však spravili spotrebu počas nášho testu v okolí 9-tich litrov na 100 km, čo nás samozrejme nepotešilo, no s prihliadnutím na cenu plnej výbavy 22 450 eur sme sa už na ňu nehnevali tak, ako po prvýkrát. Zamerali sme sa na priestor kufra a ten nás naozaj v dobrom prekvapil. Ponúkol variabilitu hodnú mestskej dodávky. Stále musíme len skonštatovať, že SsangYong Tivoli Grand je za tie peniaze, za ktoré ho dokážete kúpiť, jednoducho neprekonateľným modelom. V základe za 17 990 a pri plnej paľbe za 22 450 eur vám 10 litrov na 100 km vadiť nemusia. A aj po 5 či 10 rokoch sa na tento automobil bude dať pozerať rovnako so záujmom ako dnes.

     Foto & video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Pohodlie - 92%
     Motorizácia - 81%
     Jazda - 81%
     Variabilita - 93%
     Spracovanie - 93%

     88%

     Auto stvorené pre rodinu a cestovanie s naozaj plným kufrom

     SsangYong Tivoli Grand nás rovnako ako pri minulom teste aj dnes potešilo svojou variabilitou, svojim priestorom, svojou cenou  ako aj svojim nadčasovým dizajnom. Benzínový 1,5 litrový Turbo e-XGDi štvorvalec je aj pri naloženom aute až podivuhodne čiperný. Vyššia spotreba nás samozrejme nepotešila, no s prihliadnutím na cenu plnej výbavy 22 450 eur sa na ňu hnevať nemôžeme. Priestor kufra nás naozaj v dobrom prekvapil. Ponúkol variabilitu a veľkosť hodnú mestskej dodávky. Musíme skonštatovať, že SsangYong Tivoli Grand je za tie peniaze jednoducho neprekonateľným modelom. V základe za 17 290 a pri plnej paľbe za 22 450 eur vám 10 litrov na 100 km vadiť nebude a aj po 5 či 10 rokoch sa na tento automobil bude dať pozerať rovnako so záujmom ako dnes.

     User Rating: 3.74 ( 12 votes)

     Plusy:

     • nízka cena
     • bohatá výbava
     • dojem vyššej triedy
     • veľký vnútorný priestor
     • obroský batožinový priestor

     Mínusy:

     • vyššia spotreba
     • absencia 4×4

     Cena základného / testovaného modelu:

     • 17 290 eur / 22 450 eur

     Technické parametre:

     Palivo / valce:

     benzín / štvorvalec

     Objem motora:

     1497 cm3

     Maximálny výkon:

     120 kW / 163 k

     Maximálny krútiaci moment:

     260 Nm

     Prevodovka:

     6-stupňová automatická Aisin

     Pohon kolies:

     2WD (predný náhon)

     Dĺžka/šírka/výška:

     4 480 / 1810 / 1646 mm

     Svetlá výška:

     167 mm

     Rázvor náprav:

     2 660 mm

     Pohotovostná hmotnosť:

     1 350 kg

     Objem batožinového priestoru:

     720 l (1440 l po sklopení zadného radu)

     Objem palivovej nádrže:

     50 l

     Maximálna rýchlosť:

     175 km/h

     Kombinovaná spotreba:

     7,77 l/100 km (udávaná výrobcom)

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button