Automobily

Prvé SUV so štyrmi dvermi a štyrmi sedadlami! Ferrari Purosangue prichádza s motorom V12

Ferrari Purosangue

Dlho očakávaná novinka z talianskej dielne Ferrari konečne prichádza. Aj keď sa značka doposiaľ úspešne bránila výrobe svojho prvého SUV modelu, dopyt trhu jednoducho prehliadnuť nemohla. Jej najnovším výtvorom je tak prvé SUV v histórii značky Ferrari Purosangue. Okrem toho je to aj prvý produkčný model so štyrmi dvermi a štyrmi miestami na sedenie. A tie dvere nie sú hocijaké! Sú samovražedné, čiže otvárajúce sa oproti sebe. S takouto exkluzivitou a jedinečnosťou si ani nevieme predstaviť, akú cenovku tento model prinesie.

Ferrari podľahlo tlaku záujemcov a spravilo SUV…

Hmotnosť automobilu by sa mala “za sucha” (bez náplní) pohybovať niekde pri hranici 2033 kg. Do kufra sa vmestí až 473 litrov objemná batožina.

Automobil je označený ako SUV, no v skutočnosti je vďaka rozmerom 4973 mm na dĺžku, 2028 mm na šírku a 1589 mm na výšku s rázvorom 3018 mm niečo medzi veľkým crossoverom a menším SUV-čkom. Volajme ho však tak, ako ho označili jeho stvoritelia a teda SUV. Jeho meno Purosangue je v preklade z taliančiny plnokrvník. Rázvor je však úctyhodný a pasažieri vo vnútri sa na nedostatok miesta sťažovať nebudú. Ani tí, sediaci vzadu. Aj keď je pravda, že zážitok z Ferrari je určite najlepší z predných dvoch sedadiel. Hmotnosť automobilu by sa mala “za sucha” (bez náplní) pohybovať niekde pri hranici 2033 kg. Do kufra sa vmestí až 473 litrov objemná batožina. Na Ferrari veľmi slušné, však?

Ako sme pri talianskej značke zvyknutí, vo svojich automobiloch skĺbila luxus, jedinečnosť a obrovský výkon. Rovnako je to aj s modelom Ferrari Purosangue. Interiér je po vzore športových modelov samozrejme stále s nádychom superšportov. Rovnako v ňom však nechýbajú prémiové materiály ako drevo, hliník či tá najjemnejšia koža, no na druhej strane ponúka aj množstvo recyklovaných materiálov či prvkov vyrobených z obnoviteľných a udržateľných zdrojov. Automobil okrem toho dostal aj štyri nastaviteľné sedačky, čo je opäť pri Ferrari úplná novinka. Zaujímavým detailom je aj štvorica dverí, z ktorých zadný pár sa otvára proti smeru jazdy. Predná časť luxusnej kabíny je inšpirovaná modelom Ferrari SF90 Stradale. Palubná doska disponuje dvojicou displejov a môžeme si aj na fotkách všimnúť, že mechanických prepínačov je to naozaj minimum.

Ferrari Purosangue dostal nový skelet karosérie, ktorý je mimoriadne tuhý. V konštrukcii je vo veľkom zastúpený hliník. Z hliníka sú vytvorené aj niektoré časti karosérie. Na tie ostatné bol použití karbón či vysokopevnostná oceľ. Podľa kriviek karosérie môžeme povedať, že dizajnéri, tak ako aj konštruktéri, dbali pri výrobe Ferrari Purosangue na aerodynamiku. Vďaka svojmu tvaru nepotrebuje Ferrari Purosangue zadný stierač. Okno udrží v suchosti len prúdenie vzduchu.

Konečne sa dostávame pod kapotu divokého talianskeho SUV Ferrari Purosangue. Jeho srdcom je, je to doslova až neuveriteľné v tejto dobe, vidlicový atmosférický dvanásťvalcový agregát s objemom 6,5 litra a výkonom nádherných 725 koní. Krútiaci moment je 716 Nm. Motor sa vytáča až do 8250 otáčok. Okrem obrovskej sily ma V12-stka od Ferrari aj nádherný hlboký zvuk. Motor je spojený s osemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou, ktorú konštruktéri uložili dozadu pre čo najlepšie rozloženie hmotnosti automobilu v pomere 49:51 (predok:zadok). Silu motora prenáša na všetky štyri kolesá. Z nuly na stovku vystrelí Ferrari Purosangue za 3,3 sekundy. Na dvestovku mu to trvá len 10,6 sekundy. Jeho maximálka je 310 km/h. Na SUV veľmi slušné parametre. Na cesty by sa prvé exempláre mali dostať budúci rok. Cenovka zatiaľ známa nie je no podľa neoficiálnych zdrojov by mala štartovať niekde okolo hranice 400 000 eur. Či s daňou alebo bez dph, to sa určite dozvieme neskôr.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button