TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Tivoli Facelift – Aj najmenší zástupca dvoch drakov stojí za to

TEST: SsangYong Tivoli 1.5 T-GDi 120 kW 6AT

V našej redakcii vždy s radosťou nasadáme do modelov SsangYong. Chválime pomer ceny a výkonu a tiež sem-tam nadávame na vyššie spotreby 1.5 litrových turbo-štvorvalcov. Potešili sme sa, keď sa nám naskytla možnosť nasadnúť do najmenšieho modelu na našom trhu – kompaktného SUV SsangYong Tivoli. Ak vám toto meno niečo evokuje, tak je to určite jeho väčší súrodenec s označením Grand, ktorý sme testovali niekoľkokrát aj u nás a vždy sme ospevovali jeho obrovský kufor. Malé Tivoli je kompaktné SUV, ktorého na našich cestách veľa nestretávate, no tvorí základ ponuky juhokórejskej spoločnosti. A aké sú jeho prednosti a v čom sú jeho najväčšie rozdiely v porovnaní s modelom Tivoli Grand, to si povieme v našom redakčnom teste.

Facelift omladil prednú masku…

SsangYong Tivoli by si zaslúžilo zmodernizovať aj svoju zadnú časť.

Keď sa na model SsangYong Tivoli pozeráme spredu, rozdiel medzi väčším súrodencom Grand a menšou základnou verziou nevidíme. Obe verzie prešli faceliftom, ktorý ich omladil a zároveň prednú masku oživil trojicou „zubov“ vo vrchnej časti, z ktorých jeden je červený. Z masky zmizlo logo SsangYong, a tiež sa nenachádza ani na zadnej časti. Na oboch koncoch nájdete len nápis Tivoli. Je to modernizácia na základe zmeny majiteľa na juhokórejskom trhu, značky KG Mobility, ktorá prevzala vedenie značky SsangYong. Bočná časť modelu je príjemná. Zo stoličky vás nepostaví ale ani neurazí. Zadná časť má stále potenciál zlepšovať sa. Oblé svetlá by mohli prejsť faceliftom, aby sa trošku viac prispôsobili požiadavkám doby. Avšak, ak sa na auto pozeráme ako na celok, nám na jeho tvaroch nevadí v podstate nič a považujeme ho za príjemný model strednej triedy, ktorý je vďaka svojim kompaktným rozmerom dokonalým spoločníkom mestského šoféra a nemusíte sa s ním báť zísť aj mimo spevnenej vozovky vďka jeho vyššej svetlej výške.


  Oturbená jedenapolka konečne s normálnou spotrebou…

  Pod kapotou sa nachádza rovnaká pohonná jednotka, akú nájdeme aj v ostatných kompaktných súrodencoch značky SsangYong na našom trhu. Je to nám dobre známy 1,5 litrový benzínový štvorvalcový turbomotor, ktorý nám robil svojou spotrebou vrásky pri modeloch Korando a Tivoli Grand. Pri najmenšom modeli SsangYong Tivoli sme však ocenili jeho svižnosť pri zošliapnutí plynového pedálu, ako aj jeho konečnú spotrebu, ktorá sa pohybovala pod 9 litrov na 100 km. Dokonca mimo mesto a mimo diaľnice sme s ním zajazdili aj pod 8 litrov, čo je pre nás úspech, keďže na väčších modeloch, ktoré mali pod kapotou rovnaký motor sme pri posledných testoch stále jazdili so spotrebou prevyšujúcou 9 litrov. Motor je dostatočne silný na hmotnosť automobilu, ktorá je pod jeden a pol tony. Naša testovačka nedostala 4×4, čo tiež ušetrilo nejaké decká na spotrebe a tiež nejaké kilečká na hmotnosti. O prenos síl na prednú nápravu sa postarala 6-stupňová automatická prevodovka, ktorá radila prevažne bezproblémovo. Sem-tam, hlavne pri nižších rýchlostiach, si akokeby nevedela vybrať rýchlostný stupeň. Pri vyšších otáčkach však radila bezchybne. Motor mal celkovo kultivovaný prejav, no dopriali by sme mu lepšie odhlučnenie.

   Interiér strednej triedy s prvkami prémie…

   Interiér modelu SsangYong Tivoli je rovnaký ako pri verzii s označením Grand. Naša testovačka nebola vonkoncom základná verzia a tak sme si užívali aj jej príplatkové pakety SPORT a TECH. Vďaka príplatkovým paketom sme dostali digitálny prístrojový štít pod volantom, ktorého grafické spracovanie je veľmi príjemné, ba až dokonalé. Ovládanie z multifunkčného volantu je jednduché a intuitívne. Okrem zobrazovania dôležitých informácií si môžete navoliť aj možnosti zobrazenia podľa aktuálnej nálady. K dispozícii máte dvojicu konzervatívnejších a jednu športovú tému. Uprostred prístrojovej dosky sa nachádza dotykový displej infotainmentu. Keďže sme už jazdili na niekoľkom modeli SsangYong, na rozloženie ovládacích prvkov sme si už zvykli. No stále budeme tvrdiť to, že by sa s ním dizajnéri mohli lepšie vyhrať, aby bol viac oku lahodiaci a jednoduchší na ovládanie. Plusom je, že displej nepreberá funkciu ovládania všetkých prvkov interiéru a stále sa tu nachádzajú aj mechanické prepínače, respektíve dotykové plochy na lesklom plaste, ktoré slúžia na ovládanie vykurovania a klimatizácie. Po dotknutí sa týchto plôch sa na displeji infotainmentu objaví pekná vizualizácia. Keď sme už spomenuli lesklé plochy, Tivoli ich dostalo dosť. Na jednej strane pôsobia prémiovo, no na druhej strane sú obrovskými lapačmi odtlačkov prstov. Ak ste posadnutí čistotou, tak sa veru poriadne naleštíte.

    Kufor o poznanie menší v porovnaní s verziou Grand…

    Posed v látkových mäkkých sedačkách je príjemný a na krátke trate sú výborné. Problém nastáva po prejdení 200-300 km, kedy začínate cítiť zadok aj chrbát. Na predných miestach majú pasažieri dostatok miesta na sedenie. V zadnom rade je to o niečo diétnejšie a teda aj pasažieri, ktorí sedia vzadu sa musia uskromniť. Uskromniť sa treba aj v batožinovom priestore, ktorý je oproti modelu Tivoli Grand až o takmer 300 litrov menší. Ponúkne základný objem 423 litrov. Po sklopení sedadiel sa otvorí na 1115 litrov objemu kufra. A tie sú už lepšie použiteľné. Celkový dojem z interiéru automobilu je tak pohodoví. Interiér aj napriek príslušnosti k strednej triede ponúkne prémiovejší dizajn. Drobným mínusom sú viditeľné zvary na dverách, konkrétne na rámoch okien, či lacnejšie vyzerajúce polystyrénové výplne blatníkov, čo trošku hovorí o cene, ktorá je nižšia a teda s ňou sú spojené aj takéto mierne nedostatky. Na funkčnosť to nemá žiadny vplyv. Je to len dizajnová drobnosť, ktorú si všimne len pozornejšie oko. Nebojte sa, iné modely strednej triedy nie sú na tom oveľa lepšie, čo sa týchto dvoch detailov týka. A keď sme už načrtli cenu, tak naša testovačka takmer v plnej výbave (bez 4×4 a bez metalízy) stála 23 240 eur, čo je stále oveľa menej v porovnaní s konkurenciou a výbavou, ktorú za tieto peniaze v konkurenčných modeloch dostanete.

     Ako hodnotíme faceliftové kompaktné SUV SsangYong Tivoli my?

     Po dizajnovej stránke prešla predná maska modelu Tivoli faceliftom po vzore väčšieho súrodenca Grand. Na zadnej časti nájdeme dvojicu oblých svetlometov, ktoré síce nie sú škaredé, no je na nich ešte čo vylepšiť aby dosiahli dokonalosti. Model je kompaktný, čo ocenia majitelia v preplnených mestách. Absentuje štvorkolka, čo je síce na škodu, no drží to cenu stále nízko. Je k dispozícii za príplatok. Kufor auta ponúkne objem len 423 litrov, avšak po sklopení sedačiek sa otvorí až na 1115 litrov. Jazda na malom Tivoli je hravá a zábavná. Vďaka 1,5 litrovému turbomotoru má dostatok výkonu a po zošliapnutí pedálu reaguje veľmi svižne a to aj vďaka jeho pohotovostnej hmotnosti 1318 kg. Dokonca aj kombinovaná spotreba na konci nášho testu sa konečne dostala pod 9 litrov, čo je úspech. Aj napriek nízkej cene ponúkne Tivoli komfortný interiér s prémiovejšími prvkami. V našej testovačke nechýbali graficky príjemne spracovaný digitálny prístrojový štít ako aj displej infotainmentu. Priestoru na predných sedadlách je dostatok. Na tie zadné sa vmestia kompaktnejší pasažieri alebo deti. S cenovkou testovačky 23 240 eur s príplatkovými paketmi SPORT a TECH ako aj príplatkovou automatickou prevodovkou či dvojzónovou automatickou klímou sa tento model stále oplatí a odpustíte mu vďaka jeho cene aj o niečo málo vyššiu spotrebu. Základný model pri tom dostanete už za 17 790 eur pri výbave Style. Stále aj pri tomto modeli SsangYong Tivoli platí, že za veľa muziky zaplatíte relatívne málo peňazí.

     Foto: Matúš Paločko   Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Pohodlie - 75%
     Motorizácia - 80%
     Jazda - 75%
     Variabilita - 70%
     Spracovanie - 70%

     74%

     Aj najmenší SsangYong na našom trhu stojí za to

     Po dizajnovej stránke prešla predná maska modelu Tivoli faceliftom. Na zadnej časti nájdeme dvojicu oblých svetlometov, na ktorých je ešte čo vylepšiť aby dosiahli dokonalosti. Model je kompaktný. Pri testovačke absentovala štvorkolka. Je k dispozícii za príplatok. Kufor auta ponúkne objem len 423 litrov, po sklopení sedačiek až na 1115 litrov. Jazda je hravá a zábavná. Vďaka 1,5 litrovému turbomotoru má dostatok výkonu a reaguje veľmi svižne. Kombinovaná spotreba sa na konci nášho testu dostala pod 9 litrov. Aj napriek nízkej cene ponúkne Tivoli komfortný interiér s prémiovejšími prvkami. Nechýbali digitálny prístrojový štít ako aj displej infotainmentu. Priestoru na predných sedadlách je dostatok. Na tie zadné sa vmestia kompaktnejší pasažieri alebo deti. S cenovkou testovačky 23 240 eur s príplatkovými paketmi SPORT a TECH ako aj príplatkovou automatickou prevodovkou či dvojzónovou automatickou klímou sa tento model stále oplatí a odpustíte mu vďaka jeho cene aj o niečo málo vyššiu spotrebu.

     User Rating: 4.02 ( 12 votes)

     Plusy:

     • nízka cena
     • bohatá výbava
     • prvky prémie
     • kompaktné rozmery

     Mínusy:

     • absencia 4×4
     • nedokonalosti karosérie a prevedenia
     • menší vnútorný priestor

     Cena základného / testovaného modelu:

     • 17 790 eur / 23 240 eur

     Technické parametre:

     Motor:

     T-Gdi štvorvalec s turbom

     Palivo:

     benzín

     Počet valcov:

     4

     Objem:

     1497 cm3

     Pohon:

     2WD – predná náprava

     Výkon:

     120 kW / 163 k

     Krútiaci moment:

     260 Nm

     Objem palivovej nádrže:

     50 l

     Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

     7,65 l/100 km

     Pohotovostná hmotnosť:

     1318 kg

     Dĺžka/Šírka/Výška:

     4225/1810/1613 mm

     Rázvor:

     2600 mm

     Objem kufra:

     423 l (1115 l po sklopení)

     Základná cena:

     17 790 eur

     Cena testovaného modelu:

     23 240 eur

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button