TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Musso Grand – Aj po roku stále grandiózny pick-up bez zmeny

TEST: SsangYong Musso Grand Premium 4WD

Aj tento rok sme sa veľmi potešili, keď sa nám opäť naskytla možnosť nasadnúť do kabíny štýlového juhokórejského pracanta menom SsangYong Musso Grand. Možno si tento model pamätáte z nášho minuloročného testu, kedy sme sa s ním zžili hneď po prvých kilometroch a užívali si jeho veľkoleposť a praktickosť. Aj keď pri parkovaní v uličkách bratislavského Starého mesta bol tento viac ako päťmetrový pick-up predsa len dosť nemotorným. Bez dokonalej cúvacej kamery by sme možno aj nejaké to auto šuchli, no nič také sa nestalo. A veru ani tento rok. Hoci sa naša testovačka medziročne nezmenila a údaje testovaného vozidla sú rovnaké, jeho cena medziročne poskočila kvôli inflácii a zdražovaniu v podstate všetkého. Avšak tomuto kroku sa žiaľ nevyhla žiadna značka. SsangYong Musso Grand ostal verný svojim líniám a tvarom a aj tento rok nám ponúkol veľmi silného partnera tak v mestskej a mimomestskej premávke, pri plnení svojich nákladných úloh ako aj pri jazde v teréne.

Stále vyzerá veľmi dobre a ani po roku nezovšednel…

Tak ako dizajn modelu, ani pohonné ústrojenstvo tohtoročného testovaného pick-upu SsangYong Musso Grand sa nezmenilo.

Po dizajnovej stránke sa oproti minulému roku model SsangYong Musso Grand nezmenil. Mohutná predná maska je dokonalým rozpoznávacím prvkom tohto modelu rovnako ako aj jeho obrovská korba, ktorá má po 160 cm na dĺžku a na šírku a na uhlopriečku cez 220 cm. Tento priestor je obrovský a poslúži na prepravu veľkého množstva nákladu. Keď k tomu prirátame celkové možné zaťaženie auta, ktoré je pri listových pružinách až 1000 kg a pri 5-prvkovom zavesení 805 kg (vo videu sme sa mierne sekli, ale opravili sme sa infografikou), tak juhokórejský pick-up je naozaj poriadne veľkým a solídnym partnerom pre podnikanie, dom a záhradu či voľný čas.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Medziročný nárast ceny sa žiaľ zastaviť nedal…

  Ako sme už v úvode spomenuli, v porovnaní s minuloročnou testovačkou, ktorú sme mali v našej redakcii, sa model SsangYong Musso Grand nezmenil. Inakšia bola len jeho farba a tiež cena, ktorá medziročne narástla pri tomto modeli takmer o 2000 eur. Minulý rok sme rovnakú testovačku s rovnakým 2,2 litrovým štvorvalcovým naftovým motorom vo výbave Premium s doplnkovým Premium+ paketom mohli kúpiť za 42 770 eur. Tento rok ho dostanete za 44 020 eur. Rovnako tak, ako aj najvyššia výbava, tak aj základná verzia cenovo narástla. Z minuloročných 27 690 eur na tohtoročných 29 490 eur. Žiaľ je to vplyvom tak krízy s mikročipmi, ako aj v dôsledku zvýšených nákladov na prepravu, energie a celkovo výrobu v dôsledku inflácie či vojnového konfliktu, ktoré však ovplyvnili všetky značka a tak medziročné zdraženie nie je v tomto prípade ničím výnimočným.

   Jazda stále pohodlná s drobným poskakovaním…

   Hoci je vo svojom vnútri pick-up SsangYong Musso Granc veľmi luxusným automobilom, aj napriek tomu že je to juhokórejský úžitkáč, jazdných vlastností, ktoré „postihujú“ pick-upy, sa jednoducho nevyhol. Pokiaľ nie je korba poriadne naložená, automobil má tendenciu nadskakovať a tiež byť mierne pretáčavé. Vyrovná sa s tým však ESP, pokiaľ si ho pre zábavu nevypnete a nepošmykujete si tak s týmto mohutným pick-upom. Jazda v tomto aute je však stále veľmi príjemnou a pohodlnou a to aj vďaka naozaj doslova prémiovej výbave v jeho vnútri. Okrem pohodlných kožených sedačiek tu nájdeme stále trochu chaotický infotainment, no s veľkým displejom a dokonalým rozlíšením, tiež digitálny prístrojový štít, vyhrievanie sedačiek vpredu aj vzadu, 360- stunovú kameru, USB-konektory, a tiež prepínanie náhonu na zadné, všetky štari kolesá či uzávierku diferenciálu.

    Výkon viac než uspokojivý aj keď…

    Dynamika je pri tom zodpovedajúca 202 koňom a krútiacemu momentu 441 Nm. Na nedostatok výkonu pri obiehaní či jazde na diaľnici sme sa veru sťažovať nemohli.

    Tak ako dizajn modelu, ani pohonné ústrojenstvo tohtoročného testovaného pick-upu SsangYong Musso Grand sa nezmenilo. Pod kapotou hrá prvé husle stále overený 2,2 litrový naftový štvorvalec, ktorého kombinovaná spotreba, aj napriek hmotnosti pick-upu cez dve tony, stále dokáže na displeji svietiť v hodnotách pod deväť litrov. Dynamika je pri tom zodpovedajúca 202 koňom a krútiacemu momentu 441 Nm. Na nedostatok výkonu pri obiehaní či jazde na diaľnici sme sa veru sťažovať nemohli. Samozrejme v rámci tolerancie a rozsahu štvorvalcového motora. Stále razíme názor, že trojlitrový šesťvalec by tomuto stroju svedčil viac.


     Hodnotenie rovnaké ako pred rokom – na výbornú…

     Ak by ste chceli vedieť, ako sme hodnotili Ssang Yong Musso Grand minulý rok, kliknite na náš test a pripomeňte si spolu s nami jeho prednosti ako aj maličnosti, na ktorých mohli jeho stvoritelia zapracovať. Ak však chceme zhosdnotiť tento cieľavedomý pick-up aj teraz, nemôžeme nevyzdvihnúť jeho dizajn, ktorý zaujme aj nezainteresovaného okoloidúceho, jeho praktickosť, širokospektrálne využitie, ako aj dokonalý, až prémiový interiér, za ktorý sa nemusí vonkoncom hanbiť pri porovnaní s ktorýmkoľvek aktuálne ponúkaným tak európskym, ako aj japonským či juhokórejským pick-upom. Hoci cenovka medziročne vzrástla o takmer 2000 eur pri testovanom modeli, je to stále len 5-percentný nárast oproti minulému roku a vo svetle svetových udalostí a masívnej inflácie je stále akceptovateľný a žial neovplyvniteľný. SsangYong Musso Grand s 2,2 litrovým naftovým štvorvalcom je tak stále jedným z najpraktickejších a cenovo najdostupnejších dizajnových pick-upov, ktoré sa neboja zašpiniť a ponúknu dokonalé vlastnosti tak pre milovníka cestovania, aktívneho životného štýlu či majiteľa firmy, ktorý potrebuje auto na ťažšiu prácu napríklad v teréne.

     Foto: Matúš Paločko / Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Pohodlie - 95%
     Motorizácia - 85%
     Jazda - 90%
     Variabilita - 95%
     Spracovanie - 85%

     90%

     V pomere cena-výkon prevalcuje všetkých svojich konkurentov

     Pri pick-upe SsangYong Musso Grand nemôžeme nevyzdvihnúť jeho dizajn, ktorý zaujme aj nezainteresovaného okoloidúceho, jeho praktickosť, širokospektrálne využitie, ako aj dokonalý, až prémiový interiér, za ktorý sa nemusí vonkoncom hanbiť pri porovnaní s ktorýmkoľvek aktuálne ponúkaným tak európskym, ako aj japonským či juhokórejským pick-upom. Hoci cenovka medziročne vzrástla o takmer 2000 eur pri testovanom modeli, je to stále akceptovateľné. SsangYong Musso Grand s 2,2 litrovým naftovým štvorvalcom je tak stále jedným z najpraktickejších a cenovo najdostupnejších dizajnových pick-upov, ktoré sa neboja zašpiniť a ponúknu dokonalé vlastnosti tak pre milovníka cestovania, aktívneho životného štýlu či majiteľa firmy, ktorý potrebuje auto na ťažšiu prácu napríklad v teréne.

     User Rating: 4.3 ( 9 votes)

     Plusy:

     • nízka cena
     • bohatá výbava
     • dojem vyššej triedy
     • veľký vnútorný priestor
     • jedna z najväčších korieb v segmente
     • silný a celkom ekonomický motor

     Mínusy:

     • chaotický infotainment
     • menej kultivovaný automat pri plnom zošliapnutí plynu
     • poskakovanie pri minimálnom zaťažení

     Cena základného / testovaného modelu:

     • 29 490 eur / 44 020 eur

     Technické parametre:

     Palivo: nafta
     Objem motora:  2,2 l
     Maximálny výkon: 202 k
     Maximálny krútiaci moment: 441 Nm (automat)
     Prevodovka: 6-stupňová automatická Aisin
     Pohon kolies: 4WD (prepínateľné s uzávierkou)
     Dĺžka/šírka/výška: 5 095 / 1 950 / 1 870 mm
     Svetlá výška: 220 mm
     Rázvor náprav: 3 210 mm
     Zadná náprava: 5-prvková tuhá / tuhá s lištovými pružinami
     Objem korby: 1 011 l
     Rozmery korby d/š/v: 1 610/ 1 570 / 570 mm
     Maximálna rýchlosť: 175 km/h
     Kombinovaná spotreba (počas testu): 8,7 l/100 km
     Užitočné zaťaženie (listové pružiny/5-prvkové zavesenie): 805 / 1000 kg
     Pohotovostná hmotnosť: 2 210 kg

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button