TEST: AutáTesty

TEST: Range Rover Velar – Kráľovský priestor, dokonalý motor, aristokratický pôvod, no stále sa dá povýšiť na novú úroveň

TEST: Range Rover Velar D300 Dynamic SE

Už podľa vznešeného mena Range Rover s aristokratickým pôvodom nám bolo jasné, že testovačka menom Velar, ktorú sme mohli osedlať, nebude žiadne béčkové auto, ale poriadna prémiová nálož tak po dizajnovej, ako aj motorickej stránke. A keď sme sa dozvedeli, že jeho srdcom bude 300-koňový naftový šesťvalec, naša radosť sa ešte viac umocnila. Modely Range Rover sú poéziou na kolesách, či umeleckým dielom, ktoré sa vyzačujú čistými dokonale prepracovanými líniami, vysokou mierou luxusu a prémiovosťou spracovania. Platí to aj o modeli Velar, ktorý sme dostali na testy. Jeho cena sa takmer dotýka stotisícovej hranice a ak by sme si mysleli, že toto auto má za túto cenu v sebe všetko, na čo by sme si spomenuli, tak tomu tak úplne nie je. Ešte stále je možnosť si svoj Velar viač zluxusniť a vylepšiť. Ale o tom si povieme neskôr.

Facelift sa mu veru hodí…

Facelift modelu Velar stále nosí logo Land Rover a tiež nápis Range Rover na hrane kapoty.

Tento model je faceliftom aktuálnej generácie a veru, modernizácia sa mu veľmi hodí. Hneď na prvý pohľad je vidieť čisté bočné línie vďaka zapusteným kľučkám dverí. Tie vyskočia ihneď, ako odomkneme automobil ovládačom, alebo sa dotknete podlhovastého tlačidla umiestneného na každej z nich. Nastúpte s nami do modelu Range Rover Velar a pohodlne sa usaďte v prvej či druhej lóži a užite si naplno svoju jazdu v tomto prémiovom SUV britskej aristokratickej značky. Okrem dokonalých čístých línií ponúke aj dokonalé LED-kové svetlomety, s dynamickými smerovkami, dokonalou svietivosťou a ešte lepším systémom automatických diaľkových svetiel, ktorý je naozaj rýchly a zbytočne neoslňuje protiidúce autá. Čo by sme mierne zjazdili, tak je presah zadných dverí pod C-stĺpik, ktorý je síce pekným dizajnovým prvkom, no jeho hrana je veľmi ostrá a stalo sa nám, že sme sa doslova niekoľkokrát poškriabali. Pritom, my sme dospelí a v jeho výške máme ruku, no deti nasadajúce dozadu by si o tento výčnelok pri nepozornosti mohli poraniť hlavu. Treba ho mať stále na mysli.


  Exteriér sa na nič nehrá. Je uhladený a oku lahodiaci…

  Dominantnou črtou exteriéru je veľká predná maska, dlhá kapota s dizajnom spoločným pre modeli Range Rover. Zapustené svetlomety s jemnou presahujúcou líniou do blatníku pôsobia veľmi elegantným dojmom. Facelift modelu Velar stále nosí logo Land Rover a tiež nápis Range Rover na hrane kapoty. Keď sme spomenuli predné línie elegantných svetlometov, nesmieme zabudnúť ani na tie zadné. S rovnakou eleganciou zdobia zadnú časť a sú spojené lištou, na ktorej sa opäť hrdo týči nápis Range Rover. Sme potešení, že pri modeli Velar nešli dizajnéri cestou fejkových koncoviek výfuku na zadnom blatníku, ale otvory na vývod plynov z motora nie sú priznané. Je to oveľa lepšie, krajšie a decentnejšie, keď automobil nemá tendenciu ohúriť obrovskou dierou pre výfuk, ktorá síce z diaľky vyzerá drsne, no keď sa človek prizrie zbližšia, v tej obrovskej diere vidí úbohú „vodárenskú trubku“ vyvedenú do stredu mohutného otvoru. Je to naozaj trápne a nemecké automobilky by si z Velaru mohli zobrať príklad.

   Podvozok aj bez vzduchu dokonale tlmí nerovnosti a pevne drží v zákrutách…

   Range Rover Velar stojí na 21-palcových diskoch a teda na tých najväčších, aké značka pre tento model ponúka. Ak by ste si mysleli, že dostal v tejto výbave Dynamic SE, ktorú máme na testy a za cenu 94 000 eur aj vzduchový podvozok, tak žiaľ budete na omyle. Ale, je tu jedno veľké ALE, podvozok, ktorým disponuje testovaný model Velar, je aj bez vzduchu absolútne jedinečný. Fakt, že jazdíme na 21-palcových diskoch s pneumatikou 265/45 R21 a na slovenských cestách necítime takmer žiadnu nerovnosť, je veľkým plusom tohto podvozku a samozrejme aj tlmenia. Pravdaže, ak vpálime do výtlku vo vysokej rýchlosti, tak je to poznať, no aj keď prebehneme 50-tkou cez spomaľovák, auto túto nerovnosť tak vyžehlí, že máme pocit, ako by sme prebehli len po miernej nerovnosti či skalke na ceste. Okrem toho podvozok tak dokonale drží v zákrute, že aj pri trojciferných rýchlostiach nemáte problém tak s náklonom, ako aj s pevnosťou auta či jeho prejazdom aj väčšou zákrutou. Podvozok teda aj bez vzduchu, spolu so šesťvalcovým trojlitrovým naftovým motorom si nás pri tomto modeli maximálne kúpil a poriadne opantal.

    Takmer dokonalý interiér. Čo môže auto za bezmála 100 000 eur chýbať?

    Vnútro modelu Range Rover Velar je takmer dokonalé. Stredobodom prístrojovej dosky je 11,4-palcový dotykový zakrivený displej, ktorý prebral na seba všetky ovládacie prvky namiesto tradičných mechanických prepínačov, azda až na tlačidlo štvorbliku, štartovania a voliča radenia automatickej prevodovky. Jeho grafika a dizajn sú nádherne, prémiové, intuitívne, jednoduché na ovládanie. Je dostatočne veľký k rozmerom auta a je dokonale prehľadný. Rozlíšenie parkovacej kamery je vynikajúce. Tak nejak si predstavujeme poriadnu kvalitnú parkovaciu kameru. Chýbala nám však predná a 360-stupňová kamera, čo bola tiež dosť škoda, keď si predstavíme, koľko to auto stojí a takáto základná vec v danej konfigurácii chýbala. Interiér dostal tiež kožené sedačky, no napríklad naša testovačka nemá ich odvetrávanie, čo by sme veru pri vonkajších teplotách ponad 30 stupňov poriadne ocenili, rovnako ako aj odvetrávaný volant. Keďže koža na sedadlách nie je kombinovaná (brúsená a nebrúsená), v letných mesiacoch pri čiernom prevedení interiéru sadáte na sedačky ako na uhlíky. Pristáli by sme na mix brúsenej kože pod zadkom s hladkou kožou po okrajoch sedačiek. Okrem displeja infotainmentu sa vo Velari nachádza aj digitálny prístrojový šít a aj head-up displej, ktorým nemáme čo vytknúť. Plnia funkciu, dizajn digitálneho prístrojového štítu je rovnako ako aj pri displeji infotainmentu prepracovaný do detailu a rovnako pôsobí prémiovým dojmom.

     Pri vnútri auta nemôžeme nespomenúť jeho priestor. Samozrejme, ak by sme ho porovnávali s väčším súrodencom Range Rover, určite by sme ešte medzery našli, avšak, keď si porovnáme tento 4797 mm dlhý, 2041 mm široký a 1683 mm vysoký model s lacnejšóu, či cenovo podobnou konkurenciou, tak aj vďaka jeho rázvoru 2874 mm sme sa dvojmetroví, ponad stokilový pasažieri bez problémov vmestili za seba (za šoféra aj spolujazdca) s miernym priestorom na kolená a aj na hlavu. Samozrejme na strednom zadnom sedadle, respektíve mieste, sa asi ďalší takýto maco neodvezie. Plusom auta sú aj prekryté prahy dverí, ktoré zabezpečia nastupovanie s čistými nohavicami aj keď ste sa pred tým popreháňali v miernom teréne či blate. Do mierneho terénu Range Rover Velar nemá problém vbehnúť a to aj vďaka svetlej výške 213 mm. Okrem toho si na displeji môžete zvoliť režimi, ktoré podporujú jazdu v teréne a tiež si môžete monitorovať náklony auta vďaka zobrazovacím prvkom infotainmentu.

      Čo nás však nad displejom digitálneho prístrojového štýlu naozaj prekvapilo a zároveň zarmútilo, je prevedenie vrchnej časti prístrojovej dosky. Tvrdý plast ako pri autách nižšej triedy. To je pri modeli za takmer 100 000 eur nemysliteľné. A rozprávky o tom, ako je to z recyklovaných plastov, šetrnné k prírode a podobne, veru neobstoja. Mám auto za cenu bytu, chcem mať v ňom najvyšší luxus aký môžem dostať. Žiadne prístrojovky z pet-fľašiek. Samozrejme, ak chcete prémiovejšie materiály, musíte si priplatiť za vyššiu výbavu. No podľa nás by ste si nemali priplácať pri takomto type auta za lepší materiál, ale už len za také okázalosti ako zlatú riadiacu „páku“ či Rolexky v prístrojovke. Tie najkvalitnejšie materiály by mali byť pri aute za takmer 100 000 eur samozrejmosťou a nie voliteľnou výbavou. Tiež nám tu napríklad chýbalo kožené čalúnenie stropu, ako aj prístrojovky. Na druhej strane, ocenili sme panoramoatickú strechu s clonou, ktorá sa po vypnutí motora automaticky zavrie, aby vám slnko neprehrialo interiér.

       Ideálny motor pre dvojtonové auto s dostatkom dynamiky a nízkou spotrebou…

       Keď sme spomenuli motor a tiež patričnú radosť z neho, tak musíme o ňom povedať všetko, čo vieme. A teda, srdcom modelu Range Rover Velar, ktorý sme testovali, bol trojlitrový naftový šesťvalec s výkonom 300 koní a s krútiacim momentom 650 Nm. Tento motor je pre SUV s hmotnosťou 2124 kg ideálnym. Dokáže rozkotúľať automobil z nuly na stovku zhruba 7 sekúnd, ako sa to podarilo nám, alebo keď ste ľahší, tak aj za výrobcom udávaný čas 6,5 sekundy. Pri zošliapnutí plynového pedálu vás auto krásne potlačí do sedačky a vypáli vpred. Čo sa týka spotreby, tak ak by sme čakali desaťlitrové priemerky, tak budeme milo prekvapení. My sme najazdili niekoľko stovák kilometrov a spotrebou sme neprekročili 8 litrov. A to bolo pre nás veru veľmi prekvapívé a potešújúce zároveň. Samozrejme, nenakladali sme bezbožne autu v športovom režime non-stop plný kotol. Jazdili sme prirodzene a normálne sem tam s nádychom športovosti.

        A ako hodnotíme naftový Range Rover Velar my?

        A ako hodnotíme naftový Range Rover Velar my? Po dizajnovej stránke automobilu nemôžeme na prvý pohľad nič vytknúť. Uhladené línie, svalnatý športový postoj, dizajnová príslušnosť k väčšiemu súrodencovi, to všetko sú predpoklady na to, aby ste sa do modelu Velar zaľúbili hneď na prvý pohľad. Je jasným premiantom vo svojej triede a aj na základe cenovky 93 802 eur, koľko naša testovačka s naftovým trojlitrovým šesťvalcom stála, by sme predpokladali, že ponúkne vo svojom vnútri všetko, na čo si len spomenieme. No nebolo tomu úplne tak. Určite však musíme najskôr vyzdvihnúť dokonalý infotainment, digitálny prístrojový štít, dizajn interiéru, pohodlie pri cestovaní, neskutočne kvalitne naladený podvozok (hoci bez vzduchu), panoramatickú strechu s automatickým zaťahovaním clony, dokonca obrovský priestor aj v zadnom rade ako aj drobnosti ako dojazdové koleso či prekryté prahy dverí. Čo nás však prekvapilo, tak pomerne lacné prevedenie plastov v interiéri, ktoré nie sú hodné auta za takmer cenu bytu, tiež koža na sedačkách, ktorá vzhľadom pripomínala skôr ekonapodobeniny, a tiež absencia vzduchového podvozku či dokonca prednej a 360-stupňovej kamery. Samozrejme berieme na vedomie, že za všetko sa dá priplatiť, no pri tak drahom aute si jeho majitelia zaslúžia to najlepšie a príplatkové by mali byť už len také okázalosti, ako pozlátené lišty či Rolexky v prístrojovke. Každopádne, aby sme nevyzneli ako nevďačníci či dokonca odporcovia Range Roveru, musíme pochváliť jeho motor, výkon, agresivitu športového režimu a tiež veľmi nízku spotrebu, ktorá nás poriadne, ale v dobrom prekvapila. Jazdiť na trojlitrovom šesťvalci aj pod 8 litrov, je jednoducho úžasné. Range Rover Velar zanechal v nás veľmi dobré pocity a veru, vedeli by sme si takéto auto predstaviť parkovať aj v našej súkromnej garáži.

        Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó  Video: Marcel Szabó

        Celkové hodnotenie

        Pohodlie - 85%
        Motorizácia - 85%
        Jazda - 85%
        Variabilita - 85%
        Spracovanie - 65%

        81%

        Luxus a prémiovosť ktoré sa dajú ešte zvýšiť

        Po dizajnovej stránke nemôžeme autu nič vytknúť. Uhladené línie, svalnatý športový postoj, dizajnová príslušnosť k väčšiemu súrodencovi. Je jasným premiantom vo svojej triede a aj na základe cenovky 93 802 eur, koľko naša testovačka s naftovým trojlitrovým šesťvalcom stála, by sme predpokladali, že ponúkne vo svojom vnútri všetko, na čo si len spomenieme. No nebolo tomu tak. Určite však musíme najskôr vyzdvihnúť dokonalý infotainment, digitálny prístrojový štít, dizajn interiéru, pohodlie pri cestovaní, kvalitne naladený podvozok, panoramatickú strechu s automatickým zaťahovaním clony, obrovský priestor aj v zadnom rade. Čo nás prekvapilo, tak pomerne lacné prevedenie plastov v interiéri, koža na sedačkách, ktorá vzhľadom pripomínala skôr ekonapodobeniny, a absencia vzduchového podvozku či dokonca prednej a 360-stupňovej kamery. Samozrejme berieme na vedomie, že za všetko sa dá priplatiť, no pri tak drahom aute si jeho majitelia zaslúžia to najlepšie. Aby sme nevyzneli ako nevďačníci, musíme pochváliť jeho motor, výkon, agresivitu športového režimu a tiež veľmi nízku spotrebu na trojlitrovom šesťvalci pod 8 litrov. Range Rover Velar zanechal v nás veľmi dobré pocity a veru, vedeli by sme si takéto auto predstaviť parkovať aj v našej súkromnej garáži.

        User Rating: 4.37 ( 10 votes)

        Plusy:

        • priestranný luxusný interiér
        • dokonalá grafika displejov
        • nadčasový športovo-elegantný dizajn
        • výborný motor s dokonalou spotrebou

        Mínusy:

        • nie úplne prémiové materiály
        • ostrá hrana zadných dverí
        • absencia doplnkov hodných hodnoty auta

        Cena základného / testovaného modelu:

        • 68 990 eur / 93 802 eur

        Technické parametre:

        Objem motora:

        2998 cm3

        Maximálny výkon:

        300 k

        Maximálny krútiaci moment:

        650 Nm

        Maximálna rýchlosť:

        230 km/h

        Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

        6,5 s

        Pohotovostná hmosnosť:

        2124 kg

        Dĺžka/Výška/Šírka:

        4797/1683/2041 mm

        Rázvor:

        2874 mm

        Svetlá výška:

        213 mm

        Objem batožinového priestoru:

        552 l (suchý) 735 l (mokrý)

        Objem kufra po sklopení sedadiel:

        1358 l (suchý) 1798 l (mokrý)

        Priemer otáčania:

        11,98 m (medzi obrubníkmi)

        Objem palivovej nádrže:

        68 l

        Maximálna hĺbka brodenia:

        530 mm

        Matúš Paločko

        Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

        Súvisiace články

        Pridaj komentár

        Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

        Back to top button