Automobily

Produkčná verzia modelu Volkswagen ID. GTI bude predstavená v roku 2026

Volkswagen ID. GTI

No to netrvalo veru vôbec dlho. Krátko po predstavení konceptu Volkswagen ID. GTI na IAA Mobility 2023 v Mníchove Volkswagen oznámil, že už je naplánovaná sériová verzia. Generálny riaditeľ Thomas Schäfer povedal pre Autocar a Top Gear , že cestný model bude debutovať v roku 2026 a potom sa začne predávať začiatkom roka 2027. Keďže elektrický hot hatch je ešte roky vzdialený, nie je k dispozícii veľa technických informácií, ale aspoň teda vieme, kedy sa objaví na cestách. Vieme, že dostane predný diferenciál s elektronickou uzávierkou prispôsobený tradičným modelom GTI. Sériový model by mal mať približne rovnakú veľkosť ako koncept, ktorý je dlhý 4104 mm, široký 1840 mm a vysoký 1499 mm s rázvorom 2600 mm. Showcar v Mníchove je o niečo väčší vo všetkých smeroch ako Polo, pričom aj naďalej zostáva menší ako Golf.

Nový následník ikonického hothatchu Volkswagen Golf GTI…

Nasledovník kultového GTI-čka bude podľa posledných informácií už len čistým elektromobilom.

Koncept ID. GTI bol predstavený presne 48 rokov po pôvodnom spaľovacom Golfe GTI a „sériový vývoj je už rozhodnutý“ pre jeho duchovného elektrického nástupcu. Bude to výkonná raketa s pohonom predných kolies, pravdepodobne s výkonom viac ako 200 koní, ak vezmeme do úvahy bežný koncept ID.2all, na ktorom je založené GTI (platforma MEB Entry), už dosahoval solídnych 223 koní. Bežný elektrický hatch bude vonku v roku 2025, takže ukázať svetu pikantnú variantu prichádzajúcu o rok neskôr má dnes zmysel.

Keď už hovoríme o troch známych písmenách, „I“ bude okrem „injection – vstrekovanie“ znamenať aj „inteligenciu“. Čo sa týka toho, prečo vylepšený ID.2 nebude niesť označenie „GTX“, šéf dizajnu VW Andreas Mindt hovorí, že GTX sa bude používať len pre elektrické športové autá s pohonom všetkých kolies, ktoré sú umiestnené pod výkonnejšími elektromobilmi s označením R. GTI zostane v triede modelov bez emisií, no s pohonom len predných kolies.

Je zvláštne, že VW nehovorí nič o novom logu GTI, ktoré bolo začiatkom tohto roka označené písmenom „I“ nahradeným bleskom. Nie je jasné, či ho bude mať aj následná produkčná verzia konceptu. Elektrické hot hatche sú už samozrejmosťou, pričom relevantnými príkladmi sú Abarth 500e a MG4 XPower. Renault 5 dostane verziu Alpine a MINI pracuje na elektrickom John Cooper Works

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button