TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Piaggio MP3 – Trošku inakšia trojkolka, ako si pamätáme z detstva

TEST: Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe

Konečne sme sa dočkali talianskeho trojkolesového špeciálu, ktorý je krížencom automobilu a mestského skútra. Pýtate sa ako je to možné? Piaggio prišiel v roku 2006 so zaujímavým patentom, ktorý doslova vyrazil dych tak motorkárom, ako aj motoristom. Trojkolesový skúter? Zaujímavý nápad pre tých, ktorí sa síce boja jazdy na dvoch kolesách, no v aute sa im sedieť nechce. Trojkolka so špeciálnym stabilizačným systémom a širokou paletou motorov bola riešením a žiadanou alternatívou. My sme mali možnosť nasadnúť na dosiaľ najpretechnizovanejší a tiež najsilnejší trojkolesový skúter s označením MP3 Exclusive 530 hpe. A že jazda na tomto stroji, za ktorým sa doslova otočí každý, bola veru exkluzívna, o tom vás radi presvedčíme v našom teste.

Kríženec auta a skútra

Veľkou výhodou pri jazde na MP3-ojke je možnosť osedlať ju len s B-čkovým vodičákom. Nepotrebujete vodičák na motorku.

Keď hovoríme o trojkolke Piaggio MP3 ako o krížencovi auta a skútra, má to svoje opodstatnenie. Trojkolesové vozidlo si prešlo takou prísnou homologizáciou na cesty, akou si prechádzajú nové automobily. Práve kvôli dvojici kolies vpredu, kvôli ktorým sa považuje za dvojstopé. Preto na skútri nájdeme napríklad nožnú brzdu či spiatočku. Ďalšou výhodou pri jazde na MP3-ojke je možnosť osedlať ju len s B-čkovým vodičákom. Nepotrebujete vodičák na motorku. Okrem brzdy a spiatočky dostal trojkolesový skúter aj ďalšie vymoženosti, akými disponujú moderné automobily. Tie si však predstavíme neskôr.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  S veľkou silou prichádza aj veľká zodpovednosť…

  Náš testovaný model Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe dostal zatiaľ najsilnejší motor, aký talianska značka do svojich skútrov či vozidiel vložila. Už podľa označenia 530 bolo jasné, s akou kubatúrou sa stretávame. Veľká kubatúra so sebou prináša aj veľký výkon. Konkrétne 44,1 koňa, čo môžeme prirovnať k dvojkolesovým šesťstovkám. A to už je naozaj čo povedať, keďže môže na MP3-ojky vysadnúť každý, kto má B-čkový vodičák. Preto je potrebné, aby ste sa s týmto trojkolesovým skútrom najskôr poriadne zžili, vyskúšali všetky jeho prednosti a naučili sa, ako je ho správne používať, aby ste sa hneď na prvej križovatke z neho nevysypali.

   Najskôr sme sa museli naučiť jazdiť…

   Piaggio MP3 je špecifický stroj, na ktorom je potrebné sa naučiť jazdiť a až potom môžete bez strachu vyraziť na vaše výlety. Hoci máme na autách a motorkách odjazdené státisíce kilometrov, s MP3-ojkov sme si to museli najskôr poriadne odskúšať, aby sme si mohli byť úplne istí, ako z nej môžeme dostať maximum. Ako prvé musíme spomenúť, že vďaka trom kolesám je toto vozidlo stabilnejšie ako motorka. Avšak netreba sa spoľahnúť, že len tak môžete po skútri skákať, kým stojí na troch kolesách. Okrem toho, jeho hmotnosť bez jazdca je 280 kilogramov, čo je naozaj už celkom dosť. Prečo to hovoríme? Každého hneď napadne, že skúter stojí na troch kolesách vďaka ich rozloženiu, ktoré zabezpečí stabilitu. Nie je tomu úplne tak. Skúter (bez použitia stojana) drží vo vzpriamenej polohe systém aretácie (blokovania polohy). Tento systém si môžeme predstaviť ako pásovinu ohnutú do písmena “U”, na ktorej sa nachádza niečo ako brzdový strmeň. Ten sa po zatlačení aretačného tlačidla stlačí na pásovine v polohe, v ktorej máte skúter naklonený a zastabilizuje ho.

   Skúter je možné pri zastavení zaaretovať v rôznych polohách. V rovnej ale aj v náklone. Je to super keď zastanete v kopci a vystúpite do roviny. Problémom pre vás, keď si to včas neuvedomíte, môže byť jednak vaša váha, ktorá dokáže aretáciu pretlačiť a vy sa môžete vysypať, alebo samotné odaretovanie (odistenie stabilizácie polohy skútra). Treba si vždy uvedomiť, že odaretovanie musíte vykonať (hlavne v náklone) tak, aby ste aspoň jednu nohu mali na zemi. Skúter sa po odaretovaní svojou váhou vždy nakloní a pokiaľ máte obe nohy vyložené, letíte s ním. Môže sa to stať nielen v kopci, ale aj na semaforoch, ak si pri státí na červenej zastabilizujete skúter a s nohami vyloženými sa budete chcieť pohnúť. Tiež netreba zabúdať na fakt, že v sedle je tlakový bod na ktorom musíte sedieť, aby ste skúter odaretovali. Ak stojíte (ako sa to stalo aj nám) tak ho jednoducho neodistíte. O to viac je potreba sa zastabilizovať vždy nohou tak, ako sa to robí aj na motorke. A aj preto motorkári majú o problém menej, lebo sú zvyknutí vždy dať nohu dole z motorky. Keď si však túto vec uvedomíme, skúter Piaggio MP3 začne byť veľmi zaujímavou a návykovou hračkou, z ktorej nechcete zliezť.

    Náklony zvláda bravúrne…

    Ako motorkári sme prvé kilometre trojkolke tak trochu nedôverovali. Stále sme mali v hlave, že tri kolesá nie je možné nakloniť v zákrutách tak, ako dve kolesá. Samozrejme spueršportom na babe konkurovať nemôže, no vynaklánať ho môžete statočne aj vo vyšších rýchlostiach. Patentovaný trojkolesový systém sa hravo položí do zákruty a doslova ju zožerie. Vás opantá zrazu pocit, že sa vám v zákrute nemôže nič stať a tlačíte skúter stále bližšie k ceste. Samozrejme, má svoje limity, no aj pri rýchlejšom prejazde vo väčšom náklone krásne drží stopu. A neprevalí ho ani viac ako stokilový jazdec. Piaggio naozaj perfektne spravilo predné zavesenie spolu s odpružením a tak pre úplného začiatočníka, ako aj pre skúseného motorkára či šoféra, poskytne Piaggio MP3 veľkú mieru stability na vozovke. Dokonale drží stopu a pôsobí veľmi stabilným dojmom.

    Motor ťahá ako divý, no veľa nespapá…

    Výkon 530-ky je 44,1 koňa, čo bez problémov zvládne aj dvojicu stokilových jazdcov napríklad na diaľnici. Skúšali sme na obrovskom sedle jazdiť aj dvaja, tak slušnejšie stavaní, a skúter jazdil tak, ako keby na ňom sedela päťdesiatkilová kočka. Absolútne sa nenechal zahanbiť a tak zrýchlenie, ako aj ťah do maximálnych rýchlostí zvládal hravo. Výrobca udáva spotrebu na 100 kilometrov 4 litre. Nám žral skúter okolo 5 litrov, ale to sme ho veru nešetrili. Dávali sme plný kde sa dalo a dobrzďovali na poslednú chvíľu. Doslova sme si jazdu užívali a nie raz sme aj pol kilometra kľučkovali medzi pomyselnými kužeľmi. Jazda na tejto trojkolke vás dostane. Vďaka takmer štrnásťlitrovej nádrži viete na jedno natankovanie prejsť v pohode cez dvesto kilometrov. Týmpádom sa nemusíte báť na talianskej trojkolke vybehnúť aj na dlhší motovýlet so svojou partnerkou či partnerom. Drobným mínusom je pocit, že sedíte na skútri, no medzi autá sa veru nepoprepletáte. Trojkolka je široká a pri našich úzkych cestách ste odkázaní stáť v kolóne (pokiaľ nezoberiete odvahu a neskúsite si to namieriť pomedzi autá).

     S dizajnom a vymoženosťami moderných automobilov…

     Hneď na prvý pohľad pôsobí Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe ako Batmanove vozidlo, na ktorom jazdí práve vtedy, keď neodpaľuje okolité autá či budovy do vzduchu. Trojkolka je futuristická a preberá zaujímavé dizajnové prvky moderných automobilov. Za zmienku stojí dizajnové a zároveň maximálne funkčné Full LED-kové osvetlenie. Svetlá vpredu dostali emotívny dizajn a celá predná maska vyzerá ako maska drsného športiaka. Od nepríjemneho protivetru jazdca oddelí vysokí plexisklo. Za ním sa pred jazdcom rozprestiera široká, môžeme ju nazvať, prístrojová doska, na ktorej nájdeme dokonalo rozložené ovládacie prvky, ako aj veľký farebný 7-palcový TFT displej. Je možné ho vďaka konektivite so smartfónmi a aplikácii Piaggio MIA spojiť s telefónom, vďaka čomu využíva pomocou aplikácie funkcie ako navigáciu, hovory, správy, hudnu a tiež prenáša údaje o sebe a jazde do smartfónu. O svojom skútri tak viete všetko nájsť v telefóne. Displej dostal takú grafiku, že by sa za ňu nemuselo hanbiť množstvo nových automobilov. Okrem toho skúter Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe ponúkne aj cúvaciu kameru pri spiatočke. Tá má perfektné rozlíšenie, ktoré oceníte pri cúvaní z parkovacieho miesta. Ďalšou brutálnou pomôckou je systém BLIS (Blind Spot Information System). Toto monitorovanie mŕtveho uhla na displej prenáša informáciu o vozidle v mŕtvom uhle pomocou oranžovej grafiky, ktorá sa zobrazí na tej strane displeja, z ktorej ku vám prifrčí iné vozidlo. Tieto prvky budúcnosti by sa mohli postupom času objaviť aj v iných troj či dvojkolesových vozidlách. V niektorých situáciách by mohli zachrániť životy. Skútru nechýba ani USB port. Batožinový priestor pod veľkým sedadlo pojme jednu integrálku a pár ďalších drobností. Pri večernom vykladaní vám posvieti na náklad aj kufrové osvetlenie.

      A ako by sme zhodnotili jazdu na talianskej trojkolke Piaggio MP3 my?

      Po chvíľke neistoty (pretože sme zvyknutí jazdiť skôr na dvoch a štyroch kolesách) a po naučení sa základných faktov o trojkolesovom skútre, sme si jazdu začali na Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe poriadne užívať. Táto trojkolka s výkonom 44,1 koňa a krútiacim momentom 50 Nm nie je vôbec len mestským približovadlom. Je to plnohodnotný stroj na tak dennodennú jazdu do práce či mimo nej, ako aj na víkendové výlety či cestovanie vo dvojici po svete. Spotreba v okolí päť litrov v kombinácii s 13,7 litrovou nádržou zabezpečí dojazd presahujúci 200 kilometrov na jedno natankovanie. Skúter ťahá ako keby na sebe nič neviezol aj s dvojicou objemnejších jazdcov. Plyn reaguje ihneď a 280 kilový skúter dokáže bez problémov odpichnúť z miesta. Okrem toho spĺňa emisnú normu Euro 5, takže jazdíte nielen ekonomicky, ale aj ekologicky, hoci máte pod sebou spaľovací motor. Do pokoja vás dostanú dva kotúče s priemerom 258 mm a s ABS vpredu a jeden kotúč s priemerom 240 mm s ABS vzadu. Cenovka testovanej verzie Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe je síce vyššia, konkrétne 12 499 eur, no musíme sa na toto vozidlo pozerať ako na náhradu automobilu alebo stabilnejšiu luxusnejšiu výkonnejšiu motorku. MPR 300, základnú verziu, pritom dostanete už za 6 599 eur. My sme si jazdu na talianskej MP3-ojke veru poriadne užili a tak na ceste, ale aj na cvičisku, kde sme sa preháňali pomedzi pneumatiky, sme sa s trojkolesovým skútrom perfektne zohrali a úsmev pri jazde na ňom nás ani počas testu, ale ani po ňom neopúšťal. Ak by ste si ho aj hneď neutekali kúpiť, skúste si dohodnúť testovaciu jazdu a minimálne si ho odskúšajte. Ten zážitok stojí za to.

      Foto: Matúš Paločko      Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Motorizácia - 85%
      Pohodlie - 90%
      Jazda - 95%
      Variabilita - 80%
      Spracovanie - 90%

      88%

      Silný, veselý, zaujímavý, nezameniteľný trojkolesový stroj

      Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe je trojkolka s výkonom 44,1 koňa a krútiacim momentom 50 Nm. Nie je len mestským približovadlom, ale plnohodnotným strojom na jazdu v meste i cestovanie. Spotreba v okolí päť litrov v kombinácii s 13,7 litrovou nádržou zabezpečí dojazd presahujúci 200 kilometrov. Skúter ťahá ako nič aj s dvojicou objemnejších jazdcov. Plyn reaguje ihneď a 280 kilový skúter dokáže bez problémov svižne odpichnúť z miesta. Okrem toho spĺňa emisnú normu Euro 5. Do pokoja vás dostanú dva kotúče s priemerom 258 mm a s ABS vpredu a jeden kotúč s priemerom 240 mm s ABS vzadu. Cenovka testovanej verzie Piaggio MP3 Exclusive 530 hpe je síce vyššia, konkrétne 12 499 eur, no musíme sa na toto vozidlo pozerať ako na náhradu automobilu alebo stabilnejšiu luxusnejšiu výkonnejšiu motorku. MPR 300, základnú verziu, pritom dostanete už za 6 599 eur. My sme si jazdu na talianskej MP3-ojke veru poriadne užili

      User Rating: 4.76 ( 4 votes)

      Plusy:

      • Full-LED osvetlenie
      • športový dizajn
      • ekonomická prevádzka
      • vysoká stabilita
      • obrovský a kvalitne spracovaný displej
      • výkonný motor
      • aretácia (stabilizácia)

      Mínusy:

      • vysoká hmotnosť
      • aretácia (pokiaľ si to jazdec neuvedomí)
      • menší priestor pod sedlom

      Cena modelu základ / testovačka:

      • 6 599 eur (MP3 300) / 12 999 eur (MP3 Exclusive 530 hpe)

      Technické parametre:

      MOTOR  Štvortaktný jednovalec
      OBJEM  530 cm3
      VŔTANIE X ZDVIH  97,5 mm x 71 mm
      MAXIMÁLNY VÝKON  32,5 kW (44,1 hp) pri 7 250 ot./min
      MAXIMÁLNY KRÚTIVÝ MOMENT  50,0 Nm pri 5.250 ot./min
      ROZVODY  Jeden vačkový hriadeľ (SOHC) so 4 ventilmi
      PALIVOVÝ SYSTÉM  Elektronické vstrekovanie
      CHLADENIE  Kvapalinou
      PREDNÉ ODPRUŽENIE  Štvoruholníkový systém odpruženia
      ZADNÉ ODPRUŽENIE  Hydraulické tlmiče s nastaviteľným predpätím pružín
      BRZDOVÝ SYSTÉM  ABS – CBS & ASR
      PREDNÉ BRZDY  Dva kotúče Ø 258 mm
      ZADNÁ BRZDA  Kotúč Ø 240 mm
      PNEUMATIKY  Predné 110/70-13” (x2) , zadná 140/70-14’’
      DĹŽKA / ŠÍRKA / ROZVOR  2 160 mm / 815 mm / 1 550 mm
      OBJEM PALIVOVEJ NÁDRŽE  13,7 l
      SPOTREBA  4,0 l/100 km
      EMISIE CO2 93 g/km
      PREVÁDZKOVÁ HMOTNOSŤ  280 kg
      EMISNÁ NORMA  Euro5

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button