Automobily

Nový koncept z dielne Toyota! bZ Compact SUV nemusí byť až tak vzdialený produkčnej verzii

Toyota bZ Compact SUV Concept

Japonská automobilka ponúkne svetu päticu elektromobilov z rodiny s označením “bZ”. Dnes sa svetu predstavuje kompaktné mestské SUV, alebo lepšie povedané crossover, ktorý je zatiaľ označený ako Toyota bZ Compact SUV. Aj keď by sa nám jeho tvary a krivky mohli zdať trošku futuristickejšie, Toyota nás ubezpečuje, že produkčná verzia sa od konceptu veľmi odlišovať nebude.

Toyota postaví päticu futuristických elektromobilov…

Tvary karosérie sú dynamické až agresívne. Línie sú ostrejšie rezané a celkovo tento koncept zapadá do novej generácie elektrických automobilov značky Toyota.

Na autosalóne v Los Angeles sa síce predstavila v svetovej premiére nová Toyota Prius, no priestor dostal aj sebavedomý koncept Toyota bZ Compact SUV. Je veľmi reálnou víziou nového produkčného modelu, ktorý by sa na cesty mohol dostať možno už budúci rok. Tvary karosérie sú dynamické až agresívne. Línie sú ostrejšie rezané a celkovo tento koncept zapadá do novej generácie elektrických automobilov značky Toyota. Predná maska nadväzuje na model Prius a priznáva tak príslušnosť k značke. Krátke previsy karosérie sú jasne viditeľné z profilu. Rázvor je dostatočne veľký, aby poskytol pohodlné zvezenie aj pre dlhších pasažierov. Celkovo pôsobí koncept veľmi dynamicky. Jeho karoséria je aerodynamická, vďaka čomu dosahuje malý odpor vzduchu. Aerodynamike napomáhajú aj zapustené kľučky dverí či špeciálne tvarované spätné zrkadlá.

Futuristický dizajn by sme mohli označiť za budúceho nositeľa identity značky Toyota. Už model bZ4X poukazoval na nový dizajnový jazyk, ktorým chce Toyota upútať záujemcov o elektromobily. Model bZ Compact SUV v tomto odkaze budúcnosti pokračuje. Keď nazrieme do interiéru, vidíme minimalizmus, čistotu tvarov a tiež s malou štipkou predstavivosti aj prvky, aké badáme vo filmoch o budúcnosti vo vesmírnych lodiach. Namiesto volantu dostal koncept takzvaný “knipel”. Tento prvok sa s najväčšou pravdepodobnosťou do produkcie nedostane. Displej infotainmentu je prehnutý, čo je celkovo dizajnová novinka, no z praktického hľadiska to asi nejaký väčší význam nemá. Plusom je, že manuálne prepínače sa stále na prístrojovke nachádzajú a ich funkciu nepreberá displej. S ovládaním vozidla pomôže posádke aj asistent Yui, ktorý funguje na princípe umelej inteligencie. Musíte sa teda snažiť, aby ste si ho nepohnevali. Inak vás vyloží na neznámom mieste a ufujazdí s vašim autom preč. Samozrejme, srandujeme. Alebo nie?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button