TEST: AutáTesty

TEST: Peugeot 308 SW – Francúzska krása s dokonalými krivkami a malým apetítom

TEST: Peugeot 308 SW 1.5 BlueHDi 96 kW 130k

Nafta ešte stále nevymrela a s ňou ani naftové motory. Čo je v tejto dobe, ktorá naftovému motoru nepraje, veľmi pozitívne. A práve jeden z týchto motorov sa perfektne hodí do modelu Peugeot 308 SW, ktorý je nielen ideálnym, štýlovým a pohodlným rodinným autom, ale aj skvelým partnerom pre aktívny životný štýl či podnikanie. V našej redakcii sme počas nášho testu ocenili jeho pútavý zovňajšok, dizajnový až exkluzívny interiér a praktické vnútorné prevedenie, ako aj vynikajúcu spotrebu, ktorá sa na konci nášho testu, po prejdení takmer tisícky kilometrov, ustálila na hodnote 5,7 l na 100 km. Čo k nemu viac dodať? Francúzi štýlovosťou nešetrili a ukázali, že im v žilách stále koluje krv milovníkov dizajnu a odkazu predkov, za ktorými sa otáčali davy. A za modelom Peugeot 308 SW sa veru otáčajú ľudia aj dnes.

Štýlová krásavica z Paríža…

Po takmer tisícke prejdených kilometrov sa spotreba na 100 km ustálila na hodnote 5,7 litra.

Ak by sme mali model Peugeot 308 SW, ako aj jeho hatchbackové dvojča, prirovnať k niečomu či niekomu, tak by to bola určite štýlovo oblečená kráska z Paríža, ktorá jedným pohľadom pomotá hlavy všetkým mužom naokolo. Tak sme sa cítili aj pri prvom stretnutí s modelom Peugeot 308 SW. Jeho bordová výrazná metalíza, športové prevedenie vďaka verzii GT a interiér, ktorý sršal prémiovosťou, tieto všetky prednosti nám ihneď pomotali hlavu a s veľkou radosťou sme naskakovali do tohto modelu. Pre nás, milovníkov ekonomických naftových motorov, bola aj motorizácia tejto francúzskej pusinky veľkým lákadlom, aby sme verejnosti ukázali, ako sa aj v dnešnej dobe, ktorá spaľovákom nepraje, a hlavne tým naftovým, ako tento motor dokáže jazdiť za málo peňazí tak v meste ako aj mimo neho. A myslíme si, že sa nám to aj podarilo.


  Spotreba niekdajších milovaných TDI-čok…

  Zhruba dve desaťročia nazad (smiešne znie, keď povieme v minulom storočí), keď cestám kraľovali kombíky s 1,9 litrovými TDI-čkami, sme sa doslova pretekali s kamarátmi, kto na aute s týmto motorom dokázal jazdiť za menej. Keď niekto povedal, že mu to zožralo šesť litrov, tak sme sa len nechápavo pozerali na seba a čudovali sa, ako sa to mohlo stať… Dnes, keď sa motory síce snažia byť čo najmenšie, čo najefektívnejšie a najúspornejšie, veľakrát narážame na skutočne vysoké spotreby, či už v meste, ale hlavne na diaľnici. S rodinným kombíkom Peugeot 308 SW je to inak. Cíti sa ako ryba vo vode na prvotriedkach, tiež aj na diaľnici a nos neohrnie ani nad jazdou v meste. A to všetko s vynikajúcou spotrebou vďaka 1.5 litrovému štvorvalcovému naftovému motoru s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 300 Nm. Po takmer tisícke prejdených kilometrov počas nášho testu, kedy sme jazdili primárne v meste, sekundárne na prvotriedkach a terciárne na diaľnici, sa hodnota spotreby na 100 km ustálila na hodnote 5,7 litra. Pri aute, v ktorom sedela buď dvojica viac ako stokilových pasažierov s výbavou, alebo trojčlenná rodinka s drobčekom a plným kufrom, pri bežnej jazde, pri ktorej sme sa nijak nesnažili šetriť no ani sme autu nenakladali čo to dalo, je táto spotreba veľmi príjemná a poteší každého, kto chce aj ušetriť na palive, no aj čo-to vo svojom aute previezť. Samozrejme, vždy sa to dá aj za menej a šofér s ľahšou nohou, v režime Eco a s dôrazom na dodržiavanie rýchlostí by sa ešte viac mohol priblížiť piatim litrom a dokonca by ich mohol aj podliezť.

   Vnútorný priestor pre náklad aj rodinu…

   Vnútro automobilu bez problémov pojme štvorčlennú rodinku. Piate miesto v strede je také stiesnené, no aj na neho sa vmestí menší “maskot”. Pre štvoricu pasažierov štandardných postáv (nie ako tie naše 110 kilové a dvojmetrové) je absolútne vyhovujúcim a dostatočne veľkým automobilom, v ktorom sa vďaka jeho rázvoru 2732 mm necítia stiesnene. Svoju veľkosť a praktickosť model Peugeot 308 SW demonštruje aj kufrom, ktorý v základe ponúkne objem 608 litrov. Po sklopení sedadiel sa ocitnete na malom letisku, ktoré pojme aj rozmernejšie či dlhšie náklady. Preto stále hovoríme, že je nielen dokonalým a štýlovým partnerom pre rodinu, ale aj pre podnikanie. Jazda v modeli Peugeot 308 SW je veľmi pohodlná. Auto je mäkšie, čo na jednej strane veľmi prispieva k pohodliu a jazdnému komfortu, no na druhej strane nás pro vyšších rýchlostiach trošku viac pohojdalo v zákrutách. Systém udržovania sa v jazdnom pruhu fungoval poctivo a svoju prácu si svedomite plnil aj v zákrutách, kde nás trošku ráznejšie vrátil do pruhu, na čo ak nie ste zvyknutí, môže vás mierne vystrašiť. Avšak, všetko sa to deje v mene čo najvyššej bezpečnosti jazdy.

    Sedadlá vás pomasírujú a displeje prenesú na vesmírnu loď…

    Interiér automobilu je hneď na prvý pohľad presahujúci triedu modelu Peugeot 308 SW. Francúzsky zmysel pre módu a extravaganciu sa podpísali na viacerých detailoch, ktoré zhodnotíme jedným slovom – sexi. Naozaj, tak príťažlivo spravený interiér sa vidí málokedy, čo je veľká prednosť tohto francúzskeho auta v konkurenčnom boli. Ako prvý nás upútal šikovne navrhnutý 3D digitálny prístrojový štít pod volantom, ktorý vytvára dojem až holografického zobrazovania. Miera individualizácie je obrovská a pokiaľ vám nevyhovuje čo i len najmenšia zobrazovaná informácia, s ľahkosťou ju viete vymeniť za inú, alebo si kompletne zmeníte zobrazovacie prostredie. Nevýhodou tohto prístrojového štítu je jeho veľkosť, ktorá tak trochu nekorešponduje s veľkosťou auta. V kombinácii so zrezaným volantom, ktorého nastaviteľnosť bola výškovo značne obmedzená, sa nám pri ideálnom posede stalo, že sme polku displeja nevideli a teda sme nevedeli čítať z neho informácie.

    Infotainment, ktorý je zastúpený stredovým dotykovým displejom, ako aj prídavnou dotykovou plochou s možnosťou nastavenia digitálnych skratiek i-toggles, dostal vynikajúce rozlíšenie, jednoduchý softvér, prívetivé prostredie a aj príjemný a štýlový dizajn. Cúvacia kamera a jej zobrazenie na displeji konkuruje 4K televízorom (samozrejme s trochou nadsázky a humoru). Každopádne kamery sú kvalitné, o čom hovorí aj premietaný obraz a nám sa to samozrejme veľmi páčilo. S krásnym a pútavým dizajnom sme si však všimli jeden nešvár. Hoci sa po stlačení displeja a funkcie, ktorú si volíme, zobrazuje pekná animácia po dotyku s obrazovkou, táto dizajnová “srandička” celkovo spomaľuje chod infotainmentu. Nie že by bol pomalý. Je však až tak dizajnovo prepracovaný, že to mierne spomaľuje pohybovanie sa medzi jednotlivými položkami z menu a funkciami. Zložitejšie sa aj nastavujú skratky i-toggles na pomocnom dotykovom panely. Ak však prídete na systém, ako sa to robí, potom je to už rutinka a viete si tak uľahčiť cestovanie za volantom. Displej spolu s pomocnou dotykovou plochou vyzerajú veľmi štýlovo a pôsobia prémiovým až luxusným dojmom. Pocit luxusu navodia aj sedadlá s dokonalým bočným vedením, ktoré vás dokonca parádne vymasírujú. A to nie len nejakým neorganizovaným tlačením jedného miesta na chrbte, ale dokonalým pohybom masážnych častí po zvolení masážneho režimu, ako keby ste ležali na masážnom stole niekde v salóne. Naozaj sme si masáž užili a pri dlhšej ceste, napríklad na dovolenku, vám masáž môže pomôcť eliminovať bolesť chrbta z dlhého sedenia.

     Jazda je pohodová a hlavne ekonomická…

     Naftové motory ešte nepovedali svoje posledné zbohom. Ich efektivita sa dá stále vylepšovať a ich spotreba vie stále očariť. Tak to bolo aj s našou testovačkou, Peugeotom 308 SW. Mimo mesta sme jazdili pod 5 litrov, v meste a na diaľnici v okolí šiestich. A aj preto sme sa po takmer tisícich prejdených kilometroch dostali na kombinovanú spotrebu 5,7 litra na 100 km. Výkon s krútiacim momentom sú dostatočné aj pri vyššom zaťažení auta. 1,5 litrový nafťák sa tak netrápi ani pri jazde cez horské prechody a ani na diaľnici. Doslova sme skonštatovali, že mu netreba ani dvojliter. Jazda v modeli Peugeot 308 SW je veľmi príjemná a pohodlná. Pohodliu prispievajú masážne sedačky vpredu, ako aj ich športovejšie prevedenie pri verzii GT. Dokonale držia šoféra v zákrutách avšak vďaka mäkšiemu podvozku auto v zákrutách viac pláva. Na druhej strane, mäkšie nastavenie doslova ukolíše pasažierov, ktorí sa tak cítia v sedadlách Peugeotu 308 SW ako v kolíske Je to výborné hlavne pri cestovaní s deťmi. Autu nechýba ani ľahko dostupný a použiteľný systém ISOFIX.

      A ako hodnotíme Peugeot 308 SW my?

      Ako sme už skorej spomenuli, model Peugeot 308 SW je ako štýlová kráska z Paríža, do ktorej sa zamilujete hneď na prvý pohľad. Je dizajnovo prešpikovaný zaujímavými detailmi, ktoré síce možno nie sú úplne praktické na údržbu, no sú krásne na pohľad. Tak predná, ako aj zadná časť si zaslúži obdiv a to hlavne vďaka doplnkom verzie GT. Za automobilom sa otáčajú okoloidúci, a šoféri z vedľajších áut si ho na semaforoch prezerajú odpredu dozadu. Sedenie je pohodlné vďaka športovo ladeným sedačkám s dokonalým bočným vedením. Naftový 1,5 litrový motor BlueHDi s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 300 Nm poskytne dostatok výkonu pre pohodovú jazdu. Bez toho, aby ste sa museli sústrediť na spotrebu, s ním jazdíte v okolí piatich litrov. Kufor poskytne veľkorysý priestor tak pre rodinu, ako aj voľný čas či podnikanie so základným objemom 608 litrov. Vo vnútri sa pohodlne odvezie štvorica pasažierov. Vyššie a rozmernejšie postavy sa budú na priestore musieť trochu uskromniť. Infotainment, ako aj digitálny prístrojový štít, ponúknu prepracovanú grafiku, avšak reagujú mierne ťažkopádne. Je potreba si na to zvyknúť, rovnako ako aj na menšiu uhlopriečku prístrojového štítu ako aj na zrezaný volant, ktorý aj napriek svojim rozmerom vo výhľade na malý štít zavadzia. Celkovo však pôsobí Peugeot 308 SW veľmi atraktívnym dojmom a jeho krivky ocenia všetci milovníci francúzskeho dizajnu. S cenovkou mierne presahujúcou 35 000 eur so športovým GT Packom je zaujímavou voľbou pre každého, kto chce praktický, úsporný a zároveň štýlový automobil.

      Foto: Matúš Paločko, Marcel Szabó Video: Marcel Szabó

      Celkové hodnotenie

      Pohodlie - 85%
      Motorizácia - 95%
      Jazda - 85%
      Variabilita - 85%
      Spracovanie - 75%

      85%

      Nádherný francúzsky dizajnový kúsok so šetrným motorom

      Peugeot 308 SW je dizajnovo prešpikovaný zaujímavými detailmi, ktoré síce možno nie sú úplne praktické na údržbu, no sú krásne na pohľad. Sedenie je pohodlné vďaka športovo ladeným sedačkám s dokonalým bočným vedením. Naftový 1,5 litrový motor BlueHDi s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 300 Nm poskytne dostatok výkonu pre pohodovú jazdu. Bez toho, aby ste sa museli sústrediť na spotrebu, s ním jazdíte v okolí piatich litrov. Kufor poskytne veľkorysý priestor 608 litrov. Vo vnútri sa pohodlne odvezie štvorica pasažierov. Vyššie a rozmernejšie postavy sa budú na priestore musieť trochu uskromniť. Infotainment, ako aj digitálny prístrojový štít, ponúknu prepracovanú grafiku, avšak reagujú mierne ťažkopádne. Celkovo pôsobí Peugeot 308 SW veľmi atraktívnym dojmom. S cenovkou mierne presahujúcou 35 000 eur so športovým GT Packom je zaujímavou voľbou pre každého, kto chce praktický, úsporný a zároveň štýlový automobil.

      User Rating: 4.37 ( 10 votes)

      Plusy:

      • pútavý dizajn
      • ekonomická jazda
      • solídny vnútorný priestor
      • interiér s prémiovými prvkami

      Mínusy:

      • pomalší infotainment
      • zlý výhľad na malý digitálny prístrojový štít
      • rozsah nastavenia výšky volantu

      Cena základného / testovaného modelu:

      • 23 690 eur / 35 790 eur

      Technické parametre:

      Model: Peugeot 308 SW 1,5 PureTech 130 GT Pack
      Spaľovací motor: naftový štvorvalec
      Objem motora: 1499 cm3
      Maximálny výkon: 96 kW / 130 k
      Maximálny krútiaci moment: 300 Nm
      Prevodovka: 8-stupňový automat
      Pohon kolies: 2WD (predný náhon)
      Dĺžka/šírka/výška: 4 636 / 1860 / 1450 mm
      Emisie CO2: 118 – 123 g/km
      Rázvor náprav: 2 732 mm
      Pohotovostná hmotnosť: 1475-1538 kg
      Objem batožinového priestoru: 608 l
      Objem palivovej nádrže: 53 l
      Maximálna rýchlosť: 208 km/h
      Kombinovaná spotreba: 4,5 – 4,7 l/100 km (udávaná výrobcom)
      Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 10,9 s

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button