TEST: AutáTesty

TEST: Mitsubishi ASX – Aliančny súrodenec Capturu má čím prekvapiť aj potešiť

TEST: Mitsubishi ASX 1.3 Instile 7DCT Mild-Hybrid

Model Mitsubishi ASX je na trhu od roku 2010. Ako vyrazil na cesty, svojou konštrukciou a postojom predstavoval niečo viac ako crossover a niečo menej ako SUV. Z prvej generácie sa vyrobili státisíce kusov a svoj okruh fanúšikov si našiel po celom svete. Druhá generácia s tou prvou nemá už takmer nič spoločné. Hneď na prvý pohľad je jasné, že je plnohodnotným zástupcom rodiny crossoverov. Okrem toho, je to preoblečený aliančný model Renault Captur, ktorý je hlavne v Európe veľmi obľúbeným autom mladých motoristov. Druhá generácia modelu Mitsubishi ASX tak ponúka svieži a moderný dizajn, a k tomu aj zaujímavú ponuku pohonov. Nám sa na testy ako prvý dostal štvorvalcový 1,3 litrový mild-hybridný benziňák, s ktorým sme najazdili slušnú porciu kilometrov a poriadne ho otestovali v každom jednom prostredí. Osvedčil sa tak v mestskej, ako aj mimomestskej či diaľničnej premávke. Naše dojmy z tohto štýlového auta vám radi odhalíme v našom redakčnom teste.

Mitsubishi ASX ako Mild-hybrid aj ako Hybrid…

Znak troch diamantov sa hrdo týči na „nose“ auta, na prednej maske, kde zasahuje až do výrezu kapoty.

Pri výbere testovaného modelu sme mali možnosť vybrať si z dvoch možných pohonov automobilu, a teda medzi mild-hybridným spaľovacím ASX-om so štvorvalcovým motorom s objemom 1,3 litra alebo hybridným pohonom HEV s 1,6 litrovým štvorvalcom. Ako prvému sme dali prednosť menej objemnému spaľovaciemu modelu, ktorého test vám prinášame práve dnes. Hybridný model sme otestovali neskôr, a test aj tohto automobilu bude nasledovať neskôr. Jednolitrový trojvalcový model sme na testy nedostali, no ak bude v budúcnosti k dispozícii, radi vyskúšame aj túto diétnejšiu verziu mestského crossoveru. Hoci si motoristi spájajú model Mitsubishi ASX so súrodeneckým aliančným modelom Renault Captur, čo je úplne normálne, keďže ASX-ko je aktuálne prekapotovaný Captur, predsa len Mitsubishi ponúka niečo svoje. Niečo, čo charakterizuje tri diamanty a dodáva automobilu japonský šmrnc.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Druhá generácia Mitsubishi ASX s tvarmi aliančného dvojčaťa

  Dizajn druhej generácie modelu Mitsubishi ASX nevychádza z dizajnov jeho predchodcu, ale z aliančného dvojčaťa. Ako sme si mohli už v priebehu minulých rokov všimnúť, modelov Renault Captur po našich cestách jazdí slušný počet a v obľube ich majú tak mladší, ako aj vyzretejší motoristi. Mitsubishi ASX tak bolo ideálnou variantou pre tých, ktorí dôverujú japonskej značke a zároveň chcú mať automobil, ktorého dizajn je mladistvý a nezapadne do všednosti. Nové ASX tak ponúka všetky prednosti mestského crossoveru, ktorý preberá aj off-roadové doplnky väčších súrodencov, ako napríklad nášľapné rampy, či lyžiny na podbehoch. Autu nechýbajú ani oplastované blatníky či spodné časti dverí, čo je známka toho, že sa nezľakne ani ľahšieho terénu. Piate dvere kufra dostali namiesto znaku Mitsubishi v ich strede cúvaciu kameru. Tri diamanty tu tak nenájdeme. Namiesto toho príslušnosť k značke na dverách kufra oznámi horizontálny nápis Mitsubishi. Bumerangové svetlá tak vpredu ako aj vzadu zdieľané s Capturom sa celkovo hodia dobrodružnej povahe mestského crossoveru. Znak troch diamantov sa hrdo týči na „nose“ auta, na prednej maske, kde zasahuje až do výrezu kapoty. Naša testovačka dostala príplatkovú kombináciu metalického laku s čiernym prevedením strechy, čo ešte viac podčiarklo športového a mladistvého ducha novej generácie modelu Mitsubishi ASX. Okrem toho to pôsobilo aj veľmi štýlovo a sebavedome.

   Spotreba o liter vyššia ako udáva výrobca, no stále vynikajúca…

   Pod kapotou testovaného modelu Mitsubishi ASX sa ukrylo mild-hybridné pohonné ústrojenstvo s 1,3 litrovým štvorvalcovým benzínovým motorom, ktorého výkon je 158 koní. Na automobil s hmotnosťou 1389 kg je to postačujúci výkon na pohodovú jazdu nielen v meste, ale aj mimo mesta či po diaľnici. Ako sme už spomenuli, na našej testovačke sme pri jazdách preskočili hranicu 1000 km v počte najazdených kilometrov a teda môžeme povedať, že sme ho vyjazdili poriadne vo všetkých podmienkach. Ak zoberieme do úvahy priemerné spotreby, ktoré udáva výrobca, naše spotreby dosiahnuté pri testovačkách sa od tých oficiálnych líšia zhruba o liter, čo nie je až tak tragické. A teda naša kombinovaná spotreba pri tomto modeli bola po ukončení testu na hranici 7,2 litra na 100 km. Musíme však priznať, že na spotrebu sme sa vonkoncom jazdiť nesnažili. S ľahšou nohou na plyne by jazdec dokázal pokojne dosiahnuť aj oficiálnu spotrebu udávanú výrobcom.

   Automobilu ani napriek 1,3 litrovému motoru nechýba dynamika. Samozrejme, športové výkony očakávať nemôžeme. Predbiehanie do kopčeka si tak treba v hlave naplánovať. Diaľnica a maximálne povolené rýchlosti mu problém nerobia. Je trochu viac počuť motor pri jazde 130 km/h, ale to je pri menších motoroch bežné. Stále však musíme pochváliť odhlučnenie kabíny. Ani na diaľnici sme nemuseli pridávať volume na rádiu. Podvozok, ako aj tlmenie automobilu je síce tvrdšie, no stále pripravené aj na zdolávanie väčších nerovností, výtlkov či mestských retardérov tak, aby z vás úplne nevytriaslo dušu. Ak by bolo o niečo mäkkšie, tak by bolo na naše cesty ako stvorené. Komfortu cestovania napomáhal aj vyšší rozmer pneumatík. Nebojí sa vbehnúť ani do ľahkého terénu, avšak 4×4 tomuto modelu žiaľ chýba, hoci na základe jeho výzoru by sme mu ho určite dopriali. Auto dostalo 7-stupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku DCT. Jej chod je plynulý a vôbec sme nepostrehli žiadne neduhy jej práce a teda hodnotíme ju na výbornú.

   Vnútro s výbavou a materiálmi vyšších tried…

   Interiér automobilu vo výbave Instyle, ktorá je pri tejto 1,3 litrovej motorizácii najvyššia, a jej základná cenovka sa s týmto motorom hýbe na hranici 29 900 eur (naša testovačka stála 32 900 eur), je nielen že adekvátny cene a triede auta, ale v niektorých oblastiach svoju triedu aj prekračuje. Príjemný dizajn prevzatý z Capturu, slušné spracovanie a materiály, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani niektoré autá o 10 000 eur drahšie, dvojica displejov (digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 10-palcov a displej infotainmentu s uhlopriečkou 9,3-palca), ambientné osvetlenie a v neposlednom rade dokonalá a intuitívna grafika či pohodlné sedačky. Cúvacia kamera, hoci nemá najhoršie rozlíšenie, dopriali by sme tomuto modelu lepšie a krajšie rozlíšenie. Ale je to len detail, ktorý v podstate bezproblémovému a pohodlnému užívaniu auta nevadí. 

   Pozitívom je aj stála prítomnosť mechanických prepínačov dôležitých funkcií. Displej tak nenahrádza kompletné ovládanie napríklad klímy či vyhrievania, čo je stále plus. V aute nám ale že strašne chýbali držiaky či madlá nad dverami, za ktoré by sme sa mohli v zákrutách chytiť. Je to síce drobnosť, no pre niekoho, kto je zvyknutý tieto držiaky používať, je to naozaj veľká strata. Motoristi, ktorí radi využívajú rozhrania Android Auti či Apple CarPlay, ocenia bezdrôtové pripojenie svojich smartfónov.

   Ako mínus berieme to klasické, “daciové” či aliančné ovládanie rádia na samostatnej páčke pod volantom. Je to podľa nás absolútna zbytočnosť, ktorej funkciu by v pohode mohol prevziať multifunkčný volant. Automobilka by tak vedela ušetriť značné financie pri výrobe nielen ASX-u či Capturu, ak by páčku vynechala. Vstup do auta či štartovanie uľahčovala bezkľúčová prevádzka. Na mnohých stránkach sa dočítate, že interiér nie je až tak priestranný kvôli úzkej stavbe karosérie. No, k tomuto máme jednoznačné stanovisko. Pre 4 pasažierov, ktorých výška je do 2 metrov, bude úplne vyhovujúci aj pri ceste na dlhšiu trasu z hľadiska priestoru na nohy. Ten piaty pasažier, ktorý by sedel v strede zadného radu, bude úprimne chudáčik… Tu to štvrté miesto, kvôli šírke automobilu 1797 mm, je naozaj veľmi úzke, ba až nevyužiteľné pri rozmernejších zadných pasažieroch. Ak sme napísali, že priestor na nohy pre dvojmetrových pasažierov je v pohode, tak priestor na ich hlavy je mierne nízky a na vzpriamené sedenie by potrebovali aspoň o 3-4 centimetre vyššiu strechu, či jej menší zadný sklon. Aby sme nezabudli, automobil meria 4227 mm na dĺžku a 1567 mm na výšku. Jeho rázvor je aj napriek menšej dĺžke solídnych 2639 mm. Do kufra vmestíte batožinu s objemom 422, respektíve 536 litrov vďaka posuvnej zadnej lavici.

   A ako hodnotíme Mild-hybridný crossover Mitsubishi ASX my?

   Tento rodinný crossover je nielen veľmi príjemne dizajnovo spracovaným, ale aj ekonomickým autom so solídnym vnútorným priestorom a dokonalou výbavou. Samozrejme musíme povedať, že naša testovačka nebola žiadnym základným prevedením. Dizajn auta poteší tak mladšiu, ako aj vyzretejšiu generáciu vodičov. Vo vnútri sa na zadných sedadlách slušne odvezú aj dlháni, prostredná časť zadných sedačiek je však celkom úzka. Na hlavu majú priestoru však trošku menej. Sedačky sú príjemne a dokonale držia aj rozmernejšie postavy. 1,3 litrový štvorvalec s výkonom 158 koní a krútiacim momentom 270 Nm dokáže jazdiť ekonomicky so spotrebou pod osem litrov. Na diaľnici pri maximálnych povolených rýchlostiach mu nechýba výkon, no športové výkony od neho očakávať nemôžeme. Tiež je dostatočne odhlučnený a tak je cestovanie naozaj pokojné. Aby sa pasažieri cítili v interiéri ešte prémiovejšie, je tu možnosť navolenia si farby ambientného osvetlenia. Displeje, tak digitálny prístrojový štít, ako aj displej infotainmentu, poskytnú dokonalé grafické rozhranie, ako aj intuitívne ovládanie. Škoda je, že napriek príslušnosti k triede crossoverov, nedostalo Mitsubishi ASX 4×4. Nášlapy na prahoch, ako aj praktické oplastovanie blatníkov nechýba. S cenovkou 20 450 eur v základe pri jednolitrovom motore a výbave Inform, a 33 640 eur pri 1,3 litrovej testovanej verzii vo výbave Instyle, je zaujímavou voľbou pre mladých motoristov, ktorí chcú odviezť nielen seba, ale aj priateľov či rodinu štýlovo a ekonomicky. Okrem toho dostanú k modelu majitelia aj záruku na 5 rokov, alebo 100 000 km, ako aj asistenčnú službu 24/7 v rámci Európy na 15 rokov. 

   Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó  Video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Pohodlie - 85%
   Motorizácia - 80%
   Jazda - 80%
   Variabilita - 80%
   Spracovanie - 80%

   81%

   Zobral to najlepšie od aliancie aj od japonských súrodencov

   Tento rodinný crossover je nielen veľmi príjemne dizajnovo spracovaným, ale aj ekonomickým autom so solídnym vnútorným priestorom a dokonalou výbavou. Vo vnútri sa na zadných sedadlách slušne odvezú aj dlháni, prostredná časť zadných sedačiek je však celkom úzka. Sedačky sú príjemne a dokonale držia aj rozmernejšie postavy. 1,3 litrový štvorvalec s výkonom 158 koní a krútiacim momentom 270 Nm dokáže jazdiť ekonomicky so spotrebou pod osem litrov. Na diaľnici pri maximálnych povolených rýchlostiach mu nechýba výkon. Tiež je dostatočne odhlučnený a tak je cestovanie naozaj pokojné. Škoda je, že napriek príslušnosti k triede crossoverov, nedostalo Mitsubishi ASX 4x4. Nášlapy na prahoch, ako aj praktické oplastovanie blatníkov nechýba. S cenovkou 33 640 eur pri 1,3 litrovej testovanej verzii vo výbave Instyle, je zaujímavou voľbou pre mladých motoristov, ktorí chcú odviezť nielen seba, ale aj priateľov či rodinu štýlovo a ekonomicky.

   User Rating: 4.37 ( 10 votes)

    

   Plusy:

   • priestranný interiér
   • dokonalá grafika a ovládateľnosť displejov
   • adekvátna dynamika a spotreba motora
   • solídny rázvor
   • väčšie strešné okno s nastaveniami výklopu
   • audiosystém BOSE

   Mínusy:

   • chýbajúce madlá nad dverami
   • páčka na ovládanie rádia pod volantom
   • úzke stredné zadné miesto na sedenie
   • menej priestoru na hlavu v zadnom rade

   Cena základného / testovaného modelu:

   • 20 450 eur / 33 640 eur

   Technické parametre:

   Zdvihový objem:

   1 332 cm3

   Počet valcov:

   4

   Maximálny výkon:

   116 kW / 157 k

   Maximálny krútiaci moment:

   270 Nm

   Palivo:

   benzín

   Pohon:

   predná náprava

   Prevodovka:

   automatická dvojspojková 7DCT

   Dĺžka/Šírka/Výška:

   4 227/2003/1576 mm

   Rázvor:

   2639 mm

   Objem batožinového priestoru:

   422 / 536 l

   Maximálna rýchlosť:

   204 km/h

   Zrýchlenie 0-100 km/h:

   8,5 s

   Kombinovaná spotreba (výrobca):

   5,9 l/100 km

   Emisie CO2:

   132 – 133 g/km

   Emisná norma:

   Euro 6

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button